İstanbul dünyanın en güzel şehirlerinden biri de olsa, kalabalığı ve bitmeyen koşuşturması zaman zaman fazla geliyor olabilir. Böyle zamanlarda bir durup nefes almayı, birkaç günlüğüne de olsa sakince kafa dinlemeyi istemek en doğal hakkın. Bunun için sana İstanbul ve çevresinde gidebileceğin güzel yerlerden bazılarını listeledim.

Abant Gölü - Abant, Bolu


İstanbul’a yakın belki de en güzel ve huzurlu yerlerin başında Abant geliyor. Kendisi ve çevresi Milli Park statüsüyle koruma altında olan Abant Gölü’nün sonbahar renkleriyle harmanlanmış güzelliği seni fazlasıyla büyüleyecek. İstanbul’la mesafesi sadece 300 km olan Abant Gölü’nde sessiz ve doğayla baş başa bir hafta sonu tatili geçirebilirsin. İstersen göl çevresindeki otellerde, istersen civardaki bungalov pansiyonlarda konaklayabilirsin. Buraya kadar gelmişken göl kıyısında nefis bir alabalık yemeyi unutma.

 

Kıyıköy – Vize, Kırklareli


Uzun doğa yürüyüşlerini, fotoğraf çekmeyi, sportif balıkçılığı veya kamp yapmayı seviyorsan, İstanbul’a 2 saat uzaklıktaki Kıyıköy’ü mutlaka ziyaret etmelisin. Burası muhteşem güzellikteki doğası, salaş, bakir ve kendi halinde havasıyla kanının hemen ısınacağı, sıcacık bir yer. Kıyıköy’de ciğerlerine bol bol oksijen depolayabilir, şehrin ve iş yaşamının tüm stresinden uzak bir hafta sonu geçirebilirsin. Kıyıköy’ün o çok meşhur kalkan, çinekop ya da lüferinden yemeyi, beraberinde Karadeniz’e özgü yerel lezzetleri deneyimlemeyi de unutma.

 

Polonezköy – Beykoz, İstanbul


Osmanlı topraklarına göçen Polonyalılar tarafından kurulan, eski adı Adampol olan bu şirin mi şirin köy, İstanbul’a yalnızca yarım saatlik mesafede, çölde bir vaha gibi seni bekliyor. Tabii güzelliği bir yana, tamamen doğal hâliyle korunmuş yürüyüş ve bisiklet parkuru da kesinlikle görülmeye değer. Bunun yanında Anı Evi’ni, kültür evini ve tarihi köy kilisesini ziyaret edebilirsin. Konaklama için çok sayıda otel ve pansiyon seçeneği bulunan Polonezköy’de hava güzelse açık havada piknik ve mangal keyfi bir başka güzel oluyor.

 

Ağva – Şile, İstanbul


Deniziyle, yemyeşil doğasıyla ve akışı huzur veren akarsuyuyla Ağva da İstanbul’dan kaçarak adeta topraklanmış hissedebileceğin bir sığınak. İster Göksu nehri, ister sahil kıyısında oksijen dolu yürüyüşler yapabilir, nehir boyunca uzanan restoranlarda birbirinden zengin ve lezzetli balık seçeneklerini tadabilir, nehirde romantik bir tekne gezintisine çıkabilirsin. Ağva’ya gelmişken yolunun üstündeki Şile’yi de ziyaret edebilirsin. Deniz Feneri’ni görmeden geçme.

 

Sapanca Gölü– Sapanca, Adapazarı / İzmit


Bir kısmı İzmit, bir kısmı Adapazarı ilinin sınırları içinde kalan Sapanca Gölü de kendinle ve doğayla baş başa kalmak istediğin hafta sonları için harika bir alternatif. Dilersen göl kıyısında sakince vakit geçirebilir, dilersen çok sayıda outdoor spor imkânını değerlendirerek üstünde birikmiş enerjiyi atabilirsin. Göl kenarındaki oteller konaklama ve yeme içme anlamında pek çok olanak sunuyor. Gelmişken meşhur Rüstem Paşa Camii ve asırlık Limonlu Kahve de görmen gereken yerler arasında.

Bu harika yerleri henüz ziyaret etmediysen, havalar çok soğumadan kendin ve sevdiklerin için güzel bir hafta sonu planlamaya hemen başla! En güzel konaklama seçenekleri Odamax.com’da seni bekliyor.