Nihayet gelip çatan aralık ayıyla birlikte yılın en renkli zamanı kapıda. Rengârenk ışıklar, adım başı karşımıza çıkan kocaman çam ağaçları ve her yerde çalan eğlenceli yeni yıl şarkıları sayesinde soğuklar pek de can sıkmıyor. Peki 31 Aralık adım adım yaklaşırken yılbaşı coşkusunu nerede yaşamak istediğine karar verdin mi?
 
Bu yazıda seni yılbaşı ruhunu tam anlamıyla hissedebileceğin 6 Avrupa şehrine götüreceğim. Kasım ayında başlayıp yeni yılın ilk gününe dek süren Noel pazarlarının da düzenlendiği bu şehirlerde hem yerel tatların lezzetiyle kendinden geçebilir hem sıkı bir yılbaşı alışverişi yapabilir hem de dört bir yandan yükselen yeni yıl şarkılarına son ses eşlik edebilirsin.
 
İyi yıllar!

Viyana


Müziğin ve sanatın şehri Viyana, tabii ki yılbaşında da çok ilham verici. Şehirde pek çok Noel pazarı bulunuyor ancak en büyüğü, Belediye Sarayı ile aynı yerde olan Rathausplatz meydanında. Şehir aynı zamanda bir tatlı cenneti olduğu için bu pazarda Viyana mutfağının en güzel pasta ve hamur işlerini tadabilirsin. Silvester adında bir azizin ölüm günü olduğu için Avusturyalılar tarafından bu isimle de anılan 31 Aralık, şehrin çeşitli yerlerine kurulan sahnelerdeki canlı müzik şovlarıyla tam bir festival havasında kutlanıyor. Rezervasyon yapalım mı?

 

Budapeşte


Macaristan’ın kalbi Budapeşte’deki yeni yıl partileri, şehrin 3 ana noktasında yoğunlaşıyor. Vorosmarty Meydanı, Oktogon Meydanı ve Nyugati tren istasyonu yakınındaki Eyfel Meydanı. Bu mekânlardan ilki olan Vorosmarty Meydanı, 1998’den beri kurulan Noel pazarıyla da oldukça ünlü. Budapeşte’de yılbaşı kutlamanın en güzel tarafı, çingene müziği ve dansları eşliğinde yapılan açık büfe yemekli yat gezileri. Rezervasyon yapalım mı?

 

Berlin


Neredeyse her günü festival gibi yaşayan Berlin, yılbaşı döneminde Brandenburg Kapısı ile Zafer Sütunu arasındaki iki kilometrelik alanın her bir köşesinde partileyerek kendini aşıyor! Katılımın ücretsiz olduğu konserleri, DJ performansları ve havai fişek şovları ile Berlin yılbaşı ruhunu en çılgınca hissettiren Avrupa şehirlerinden biri. Rezervasyon yapalım mı?

 

Aachen


Listedeki bir diğer Almanya şehri, Belçika ve Hollanda sınırına yakın olan Aachen. Yılbaşı zamanında masalsı bir atmosfere bürünen Aachen’in her bir köşesinde dev yılbaşı ağaçları ve rengârenk ışıklar var. Aachen’de geçireceğin yılbaşı sırasında mutlaka denemen gereken şeylerin başında bademli çörekler ile Spekulatius adlı kurabiyeler geliyor. Rezervasyon yapalım mı?

 

Madeira


Bir Portekiz ada takımı olan Madeira, merkezi olan Funchal’de yapılan meşhur hava fişek ve ışık gösterileri ile 31 Aralık gecesini en aydınlık güne çeviriyor. Adanın amfi tiyatrosunda aynı anda yakılan binlerce rengârenk lambaya, gökyüzünü şenlendiren havai fişeklerin eşlik ettiği şov, büyüklüğü ile 2006’da Guinness Rekorlar Kitabı’na da girmiş. Yılbaşına özel yat gezileri de bu güzel Portekiz adasını bir cazibe merkezi hâline getiriyor. Rezervasyon yapalım mı?

 

Dubrovnik


Zagreb ile birlikte Hırvatistan’ın en popüler merkezlerinden biri olan Dubrovnik, kışın yaza göre daha az turist ağırlıyor. Tam da bu nedenle 31 Aralık’ı değil ama genel hatları itibarıyla yılbaşı tatilini sakin geçirmek isteyenler için ideal bir destinasyon. Şehir, 31 Aralık günü en meşhur caddesi olan Stradun’da düzenlenen açıkhava etkinlikleriyle yavaş yavaş hareketlenmeye başlıyor. Akşam 5’ten itibaren ücretsiz olan otobüs seferleri ile iyice havaya giren Dubrovnik sokakları, gece olduğunda konserler ve dans şovları ile büyük bir sahneye dönüşüyor. Rezervasyon yapalım mı?

Güzel gezmeler.