Dünya, birçok güzellik ve keşfedilecek harika yerlerle dolu. Sen de bu yerleri merak ediyorsan doğru yerdesin diyebiliriz. Dünya’da görülmesi gereken ülkeleri senin için bu yazıda derledik. İyi o ülkeler!Seyahat etmek, dünyanın çeşitliliğini ve güzelliğini keşfetmek için eşsiz bir fırsat sunuyor. Her yeni ülke, farklı bir kültürü tanıyabilmene yardımcı olurken doğal güzellikleri ve tarihi güzelliklerini de keşfedebilmene yardımcı oluyor. Tüm ülkelerin kendine özgü güzellikleri olsa da bu ülkeler arasında yer alan ülkelerden bazıları göz kamaştırıcı ve unutulmaz bir seyahat deneyimi sunuyor. Bu da mutlaka görülmesi gereken ülkeler listesini karşına çıkarıyor. Bu ülkeler arasında doğudan batıya pek çok ülke yer alıyor.  Merak edilen bu ülkeleri sen de öğrenmek istiyorsan, yazımızın devamından bu efsanevi ülkelere ulaşabilirsin.

Türkiye
Doğu ve batının ortasında yer alan Türkiye, mutlaka görülmesi gereken ülkelerin başında yer alıyor. İster Akdeniz, Ege sahillerinde doğa ile iç içe zaman geçirebilir istersen de Doğu’nun eşsiz tarihine tanıklık edebilirsin. Yüzyıllar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Doğu bölgesindeki tarihi kalıntıları ziyaret edebilir, yakından görebilirsin. Dilersen Karadeniz’in yeşilliklerinde kaybolabilir bir yayla havası almaya çıkabilirsin. Dört bir yanı cennet olan gerek doğal güzellikleri gerek kültürel dokusuyla ziyaret edenleri büyülüyor. Şehir merkezlerinden küçük kasaba ve köylere doğru canın nereyi görmek isterse oraya kolaylıkla gidebilirsin. Üstelik burada araba yolcuğu yapmak da oldukça keyifli. Doğanın içeresinde yolculuk yapabileceğin yollara sahip olan Türkiye’de sınırları içerisinde sen de aradığını bulabilirsin.

İtalya
Modanın başkenti olarak bilinen İtalya, tarihi zenginlikleri ile de ön plana çıkan ülkeler arasında. Lezzetli yemekleri ve muhteşem manzaralarıyla pek çok turisti kendine hayran bırakmayı başarıyor. Dünyada görülmesi gereken ülkelerin başında yer alan İtalya, ünlü modacıların uğrak alanlarından biri. Pek çok şehri turist çeken İtalya’da gittiğin pek çok yere hayran kalabilirsin. Roma’da antik kalıntılıları keşfedebilir, Venedik kanallarında gondolla gezintiye çıkabilir, Toskana’da üzüm bağları arasında şarap tadımları yaparak şehrin keyfini çıkartabilirsin. Hareketli şehirleri ile her yaştan kişiyi kendine çeken İtalya, antik binaları, meydanları ve müzeleriyle kusursuz mimari yapılar ve kültür sunuyor. Sen de İtalya’nı bu romantik havasını yakından görmek istiyorsan uçak biletlerine bakmaya başlayabilirsin.

Fransa
Romantizmin başkenti diyebileceğimiz bir şehir olan Fransa, Eyfel Kulesi ve şarabıyla görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Moda sektörünün önemli şehirlerinden biri olan Fransa kozmetik sektörü özelikle parfüm alanında ön plana çıkan şehirler arasında. Herkesin hayatında en az bir kez görmesi gereken yerler arasında yer alan Fransa, sizleri büyüleyen manzaraları ve tarihi yapılara sahip. Burada Paris sokaklarında gezerken tarihi yapıları fotoğraflayabilirsin. Dilersen Akdeniz esintilerini hissedebileceğin Marsilya kıyılarına inebilir, eşsiz manzarasının keyfini çıkarabilirsin. Dilersen film festivali ile ün salmış Cannes’te dolaşabilir, kendini bir film yıldızı gibi hissedebilirsin. Katedralleri, müzeleri ve tarihi yapılarıyla da dikkatleri üzerine çeken bu şehre hayran kalmamak elde değil.

Hırvatistan
“Adriyatik’in İncisi” adıyla da bilinen Hırvatistan, Avrupa’da görülmesi gereken ülkeleri arasında yer alıyor. Hırvatistan en çok bilinen şehri Zagreb ve Dubrovnik ile unutulmaz görüntüler sunuyor. Orta Çağ’ın en iyi korunmuş kenti olan Dubrovnik, tarihi yapılarıyla görenleri kendine hayran bırakıyor. En iyi şekilde korunan bu yapılar arasında dolaşırken kendini Orta Çağ’da hissedebilirsin. Bunun yanında plajları ve doğasıyla da görülmeye değer yerlerden olan Hırvatistan, doğal güzellikleriyle de misafirlerine görsel bir şölen sunuyor. Özellikle kireç taşı mağaraları farklı bir deneyim yaşayabilmeni sağlıyor. Her köşesinde muhteşem fotoğraflar yakalayabileceğin ve çekilebileceğin bu şehirde güzel kareler yakalayabilirsin.

Tayland
Tayland’da Uzak Doğu’nun güzelliklerine doyamayacaksın. Egzotik kültürü, farklı bir tarza sahip olan mutfağı, muhteşem plajlarıyla misafirlerini büyülemeyi ve şaşırtmayı başarıyor. Masmavi suları enfes bir yüzme deneyimi yaşamanı sağlıyor. Farklı mutfak kültürü ile egzotik tatları deneyimleyebileceğin bu şehirde hayatında yiyeceğini dahi düşünmediğin yiyecekleri tadabilirsin. Bunun yanında filler ile küçük seyahate çıkabilir, kendilerine has masajlarıyla rahatlayabilirsin. Doğasına hayran kalacağın Tayland’da tüm stresini atabilir doğa ile iç içe olmanın keyfini sürebilirsin. Buraya kadar gelmişken Bangkok tapınaklarını ziyaret etmeden geçmemelisin. Chiang Mai gelenekse el sanatlarını deneyimlemeyi atlamamalısın.

Yeni Zelanda
Yüzüklerin Efendisi filmiyle ün kazanan Yeni Zelanda, doğal güzellikleri ile de adından söz ettirmeyi başarıyor. Muhteşem dağları, gölleri ve plajlarıyla ziyaretçilerden tam puan alan bu şehir, eşsiz doğası ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Yağmur ormanlarını içerisinde barındıran bu ülkede benzersiz bir deneyim yaşamak senin elinde. Doğanın her haline tanıklık edebileceğin Yeni Zelanda’da vadi, termal alanlar, volkanlar, her yerden çıkan şelalelerin yanında buzullarıyla da farklı bir deneyim yaşamana vesile oluyor. Doğa severler için eşsiz doğa sporlarının yapabileceği parkurlara da sahip. Özellikle rafting ve dağ bisikleti sporları oldukça ünlü. Sen de bu sporlar ile ilgileniyorsan Yeni Zelanda’ya gelmişken deneyebilirsin. Macera dolu bir deneyim yaşamak için Yeni Zelanda’yı mutlaka ziyaret etmelisin.

Japonya
Japonya, geleneksel tarihi dokusu ve modern duruşunun bir karışımını gözler önüne seriyor. Gökdelenlerden tapınaklara her mimariyi sunan bu şehir, ziyaretçilerine benzersiz bir deneyim yaşatmayı amaçlıyor. Japonya’nın simgesi haline gelmiş olan çiçek açan kiraz ağaçları da geleneksel bir görünüm ortaya koyuyor. Uzak Doğu’nun merak edilen ülkelerinden olan Japonya gezilip görülmesi gereken ülkeler arasında yer alıyor. Farklı yemek kültürünü de sahip olan bu ülkede değişik lezzetleri de deneyimleyebilirsin.  Diğer Uzak Doğu ülkelerinde olduğu gibi buranın da kendine özgü bir havası bulunuyor. Farklı bir gezi deneyimi sunan Japonya, alışılmışın dışındaki mimari yapıları ve manzaralarıyla da görsel bir şölen sunuyor.

İzlanda
Buzlar ülkesi olarak da bilinen İzlanda, kültürünü koruyan ülkeler arasında. Kuzey ışıklarıyla ünlü olan bu ülke benzersiz doğa olaylarıyla harika bir şölen sunuyor. Güneşli günleri sevemeyenler için ideal bir yer alan İzlanda’da yer yüzündeki eşsiz olaylara tanıklık edebilirsin. Sadece doğal güzellikleri değil tarihi dokusu ve mimarisiyle de kendine hayran bırakıyor. Burası sene boyunca birden fazla etkinliğe de ev sahipliği yapıyor olup bu etkinliklere de gelebilirsin. Fakat bunun için takvimi iyice kontrol etmeyi unutma. Sen de doğal güzelleri ile nam salan ve farklı doğal olaylarının yaşandığı bu ülkeyi mutlaka görmelisin.

Slovenya
UNESCO tarafından koruma altına alınmış veya alınmayı bekleyen birden fazla tarihi mirasa sahip olan ülkeleri arasında yer alan Slovenya önemli yerlerden biri. Hal böyle olunca görülmesi gereken yerler arasında da yer alıyor. Müzeleri, arkeolojik alanları, kütüphaneleri, mezarlıkları kısacası her bir mimari yapısı görülmeye değer. Roma ve Barok mimarisinin etkisini barındıran bu şehir yapısı ile hayran bırakıyor. Adeta bir açık hava müzesi olan Slovenya, her bir yapıyı incelerken başını döndürebilir. Tüm bunların yanında doğal güzellikleri ile de adından söz ettirmeyi başaran bu şehirde Bled Göl’ünü görmeden geçmemelisin. Zümrüt yeşili yeşillikleri gölün yüzeyine yansıyarak adeta görsel bir şölen sunuyor. Üstelik bu ülkede yeşilin her tonuna rastlayabilmen mümkün. Küçük bir ülke olmasından dolayı başkenti Ljubliana’yı yürüyerek 1 saatte gezebilirsin.
 
Dilersen Vizesiz Gidebileceğin 7 Avrupa Ülkesi blog yazımızı da inceleyebilirsin.