Vücut tipine göre gelinlik seçimi yaparken nelere dikkat etmen gerektiğini biliyor musun? Detaylar burada senli bekliyor!

Ne aradığını bildiğin zaman gelinlik seçimi çok daha kolaylaşıyor - özellikle vücut tipine göre gelinlik seçimi yaparsan! Hayalindeki gelinliğe kavuşmayı düşlerken vücuduna uygun modelde bir gelinliğe yönelmek, özgüvenini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda vücudunun en güzel yanlarını da ortaya çıkartmana ve adeta kusursuz görünmene yardımcı olur. Peki vücut tipine göre gelinlik nasıl seçilir? Hangi vücut tipindeki kadınlar hangi modelde gelinliklere yönelmeli? Detaylar bu yazımızda!Armut Vücut Tipine Göre Gelinlik


Eğer göğüs hattından daha geniş bir kalça bölgesine ve belirgin bir bel bölgesine sahipsen, armut vücut tipindesin demektir. Armut vücut tipine göre gelinlik seçimi yaparken önceliğin, üst gövdenin minimal hatlarını ön plana çıkartacak kolsuz gelinlik modelleri olmalı. Bunula birlikte daha ince bir görünüm için balık gelinlik modellerine yönelebilir ya da kalçalarını ustaca gizlemek için prenses tipi gelinlikleri tercih edebilirsin.Elma Vücut Tipine Göre Gelinlik


Geniş omuzlar, dar kalça bölgesi ve ince bacaklar, elma vücut tipini tanımlayan en belirgin detaylardır. Eğer sen de elma vücut tipine yatkın olduğunu düşünüyorsan, bir yandan vücudunun en beğendiğin özelliklerini ön plana çıkartırken bir yandan da kusurlarını ustaca örtecek bir gelinlik modeline yönelebilirsin. Elma vücut tipine göre gelinlikler arasında kısa gelinlikler, kalem etekli gelinlikler, yırtmaçlı gelinlik etekleri, drapeli modeller ve sivri, sert yakalı modeller yer alıyor. Derin V yaka tasarımlı gelinliklerle dolgun göğüs bölgeni ön plana çıkartabilir, içten bel korseli gelinlikleri tercih ederek belinin daha ince olduğu illüzyonunu yaratabilirsin. Eğer derin V yakalı bir gelinlik tercih etmeyi planlıyorsan, boyun bölgeni birbirinden şık pırlanta modelleriyle taçlandırabilirsin.Kum Saati Vücut Tipine Göre Gelinlik


Kum saati vücut tipine sahip gelin adayları, genellikle belirgin bir bel hattına, genişçe kalçalara ve geniş göğüs kısmına sahiptir. Bu da en beğenilen vücut tiplerinden biri olmakla birlikte, kıvrımların verdiği eşsiz güzelliğin ortaya çıkartılması gerektiği anlamını taşır. Kum saati vücut tipine göre gelinlik seçerken önceliğin balık gelinlikler olmalı. Bununla birlikte balık tarzı gelinliklerin rahatsız olacağını düşünüyorsan, vücudunu tamamen saran, kalp yaka ya da halter yaka gelinlik tiplerine de yönelebilirsin. Eğer kum saati vücut tipine sahipsen, prenses gelinlik modellerinden uzak durman gerekir; zira bu tarz kalıplar, seni olduğundan daha kilolu gösterecektir.Dikdörtgen Vücut Tipine Göre Gelinlik


Vücudunda daha fazla kıvrım algısı yaratabilmek için dikdörtgen vücut tipine göre gelinlik seçiminde katmanlardan yararlanmak en iyisi. Bedenine daha estetik bir görünüm kazandırabileceğin A-tipi gelinlikler, dikdörtgen vücut tipi için ideal cinsten. Prenses gelinlik modelleri de özellikle hacimli bir tarlatanla birlikte kullanıldığında dikdörtgen vücut tipini yumuşatacak cinsten tasarımlar haline dönüşüyor. Bu tarz modelleri platformlu ve yüksek topuklu ayakkabılar ile kombinleyerek vücuduna hacim kazandırabilirsin. Eğer dikdörtgen vücut tipine sahipsen, gelinlik seçiminde uzak durman gereken unsurlar halter yaka, denizkızı kuyruğu ve dikkati bel bölgesine çekecek detaylar olmalı.Üçgen Vücut Tipine Göre Gelinlik


Omuzların ve genel olarak üst gövden, alt gövdene ve kalçana kıyasla daha büyükse, üçgen vücut tipine ait olduğunu söyleyebiliriz. Bu tarz vücut tiplerine en uygun gelinlik modellerinin başında V yaka gelinlikler geliyor. Üst gövdeni taktiksel olarak daha minimal gösterecek olan V yaka detayını kuyruklu bir gelinlik eteği ile tamamlaman mümkün. Üçgen vücut tipindeki gelin adaylar, her ne pahasına olursa olsun straplez gelinliklerden kaçınmalı. Kalın spagetti askılı modeller, kolsuz modeller ve simetrik bir yaka detayına sahip modeller de tercih edebileceğin alternatifler arasında.Vücut Tipine Göre Gelinlik Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?
Vücut tipine göre gelinlik modelleri arasında seçim yaparken yukarıda bahsettiğimiz notların dışında dikkat etmen gereken bazı önemli püf noktalar bulunuyor. İşte onlardan bazıları:
  • Küçüklüğünden beri hayalini kurduğun gelinlik modeli, senin vücut tipine en uygun olmayan gelinlik modellerinden biri olabilir. Bu durumun seni hayal kırıklığına uğratmasına izin verme; vücut tipine uyan bir gelinlik formunu da pekala hayalini kurduğun bir modele çevirebilirsin.

  • Bununla birlikte sırf vücut tipine yüzde yüz uygun olduğu için içine sinmeyen bir gelinlik modeliyle yetinme. Gelinlik, her gelin adayının hayatında sadece bir kez giymeyi planladığı özel bir giysi olduğu için her açıdan kusursuz olması ve en önemlisi de gelini yüzde yüz tatmin edecek bir model olması gerekiyor.

  • Senin için en uygun gelinlik modeli hangisi olursa olsun; her koşulda aşırı derecede dekolte ve yırtmaç detayından uzak durmaya çalış.

  • A-tipi gelinlik modelleri en kurtarıcı modellerden biri olup elma, armut ve dikdörtgen vücut tiplerine uygunluk gösterir. Bununla birlikte orijinal ve sıra dışı bir gelinlik tasarımı arayanlar için A-tipi gelinlikler, biraz fazla geleneksel ve klasik kaçabilir.

  • Fazla kilolarını kapatmak isteyen gelinler, vücut tipine göre gelinlik seçimi yaparken gelinliğin üzerindeki desen ve işlemelere de dikkat etmelidir. Özellikle gizlenmek istenen bölgede gereğinden fazla işleme, taş ya da nakış olmamasına dikkat edilmelidir.

  • Aslında bu öneriler, sadece gelinlik için değil, genel olarak abiye seçiminde de dikkat edilmesi gereken genel geçer tavsiyelerdir.Güzelliğinle göz kamaştırdığın kusursuz düğününden sonra en az düğün kadar keyifli bir balayı için Hopi'nin sana özel tatil fırsatlarını kaçırma!