Tatil planların arasında Belgrad’a gitmek mi var? O zaman doğru yerdesin. Belgrad’da gezilecek yerleri senin için araştırdık ve listeledik. İşte Belgrad’a gittiğinde görmeden dönmemen gereken o yerler.Sırbistan’ın başkenti Belgrad, balkanların gizemli ve tarihi atmosferini keşfetmek isteyenler için harika bir tercih. Belgrad gezilecek yerler açısından da oldukça zengin. Tarih boyunca birçok savaşın ana noktası olan Belgrad, tarihi ve kültürel dokusuyla ziyaretçilere zengin bir çeşitlilik sunuyor. Bununla birlikte doğası ile de dikkatleri üzerine çeken bu eşsiz şehir Tuna ve Sava nehirlerinin birbiriyle kucaklaştığı yerde bulunuyor. Aziz Sava Katedrali, Taş Meydan gibi turistik yerler tarihi bölgelerin başında geliyor. Belgrad’ın görülmesi gereken yerlerini senin için yazımızın devamında listeledik. İşte o yerler!


1. Kalemegdan Kalesi ve Parkı
Belgrad’ın simgesi sayılan Kalemegdan Kalesi, Belgrad Kalesi olarak da biliniyor. Belgrad gezi listesinin başında yer alabilecek yerlerinden olan Kalemegdan, Belgrad’ın en eski yerleşim yerlerinden biri. M.Ö. 3. yy’da Kelt halkının yerleşmesi ile başlayan tarihi 1521 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun Belgrad’ı sınırlarına dahil etmesiyle devam tarih devam ediyor. Dolayısıyla tarih boyunca birçok medeniyetin izlerine de sahip olan Kalemegdan Kalesi, tarihi mekanlar arasında en etkileyici yerler arasında. Bu kale Osmanlı İmparatorluğu zamanında ismini alıyor. Surları, bahçeleri ve tarihi anıtları ile ün kazanan bu kale ziyaretçilerine de inanılmaz bir manzara sunuyor. Geniş bir alana sahip olan bu kalenin avlusu aynı zamanda park olarak yer alıyor. Sen de Belgrad gezine Kalemegdan Kalesinden başlayarak tarihi içine giriş yapabilir ve harika manzaraları ölümsüzleştirebilirsin. 2. Ada Ciganlija
Belgrad’ın en ünlü adası olan Ada Ciganlija, sıcak yaz günlerinde serinlemek ve dinlenmek için tercih edebileceğin bir yer. Belgrad ulaşım açısından da kolay bir şehir olduğu için buraya gelmek de oldukça basit. Dilersen kendi araç kiralayarak gidebilir dilersen de Belgrad’dan kalkan toplu taşıma araçlarıyla bu harika adaya varabilirsin. Sava Nehri üzerinde uzanan büyük bir ada olan Ciganlija plajları ile sessiz ve sakin bir yer arayanların tercih oluyor. Sen de burada spor alanlarındaki etkinliklere katılabilir, adanın yemyeşil parklarında yürüyüş yapabilir ya da nehirde yüzmenin keyfini çıkarabilirsin. Hem yerel halkın hem de turistlerin favori yerlerinde olan Ada Ciganlija’yı sen de kesinlikle görmelisin.


3. Saint Sava Katedrali
Belgrad gezisinin bir diğer durağı Saint Sava Katedrali. Avrupa’nın en büyük katedrali olan bu kilise bir Ortodoks kilisesi. Şehri süsleyen etkileyici bir yapı olan Saint Sava Katedrali, dışında olduğu kadar iç mekân dizaynında da dikkat çeken görsellere sahip. İç mekânında yer alan freskler ve detaylı işlenmiş mimari yapısı ziyaretçilerine kültürel bir deneyim sunuyor. 1594 yılında Sırp Ayaklanması sırasında dönemin hükümdarının oğlu olan Aziz Sava’nın kutsal olarak görülen emanetlerinin Osmanlı İmparatorluğu tarafından yok edildiğinin düşünüldüğü yere inşa ediliyor. İnşasına 1935’te başlanmış olup 1989 yılında tamamlanıyor. Günümüzde de faaliyetine devam eden bu katedralde her gün öğle vakitlerinde 50 defa çan çalınıyor. Çan sesi şehrin dört bir yanından işitilmesi ile de oldukça simgesel bir durum oluşturuyor.


4.  Nikola Tesla Müzesi
Tarihteki en ünlü Sırp olarak da bilinen Nikola Tesla, mucit, fizikçi ve en önemlisi de bir bilim insanı olarak biliniyor. Belgrad’da doğan ve büyüyen Tesla’nın yaşadığı ev günümüzde müze olarak hizmet veriyor. Yaptığı çalışmaları ve kendisini onurlandırmak için evi müzeye çevriliyor. Tesla’nın hayatını, icatlarını ve bilimsel çalışmalarını yakından görebileceğiniz bu müze de bambaşka bir deneyim elde edebilirsin. Müzeye girdiğinde iki bölümden oluştuğunu göreceksin. Müzesin ilk bölümü Tesla’nın kişisel hayatı ve yaşantısına yönelik fotoğraf ve eşyalar bulunuyor. İkinci bölümünde ise bu ünlü mucidin icatları ve çalışmalarına yer verilmiş durumda. Sen de bu müzeye gitmek istiyorsan sabah 10 ile akşam 8 aralığında ziyaret edebilirsin. Müzeye giriş ücretli olup yalnızca nakit ödeme kabul edildiğini de unutmamalısın. 

5. Taş Meydan
Belgrad gezi rehberinde bir sonraki durak Taş Meydan. Mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alan Taş Meydan, Beogradska caddeleri ve Kralja Aleksandra bulvarı arasında yer alıyor. Adeta şehrin kalbinde yer alan bu meydan adını eski binalar yapılırken bu alandan çıkarılan taşların kullanılmasından alıyor. Oldukça geniş bir alana yayılmış olan bu yer eskiden askeri depo, sığınak ve tedavi alanı olarak kullanılıyordu. Günümüzde ise park olarak kullanılan bu meydanda otel, restoran, St. Mark Kilisesi gibi çeşitli sosyal alanlar yer alıyor. Buraya gelmişken bu St. Mark Kilisesini de ziyaret edebilirsin.

 6. Skadarlija Mahallesi
Belgrad gezilecek yerler listesinde bohem ve sanatsal bir atmosfere sahip Skadarlija mahallesi yer alıyor. Eski şehir bölgesi anlamına gelen Stari Grad olarak da bilinen bu yer 19. yy’ı anımsatıyor. Öyle ki sokak lambaları, renkli binalar ve dar sokakları 19.yy’dan kalma. Dikkat çeken bu yer geçmişte pek çok yazar ve sanatçıya ev sahipliği yapması açısından da oldukça önemli bir konu olarak yer alıyor. Sen de bu Skadarlija Mahallesini ziyaret ederek tarihsel dokuyu deneyimleyebilir, bu alanda yer alan restoranları deneyimleyerek kültürel bir şölen yaşayabilirsin. 
7. Bayraklı Cami
Bayraklı Cami Belgrad gezilecek yerler listesinde yer alan tarihi dokulardan biri. Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalan bu camii ayakta kalarak günümüze gelebilen tek cami olarak biliniyor. İbadete hala açık olan Bayraklı Cami Kalemegdan’a da oldukça yakın. Kalemegdan’dan yaklaşık 10 dk. sürebilecek bir yürüyüş mesafesine sahip olan bayraklı cami, Belgrad’ın görülmesi gereken eşsiz yerleri arasında yer alıyor.


8. Zemun
Belgrad çevresinde gezilecek yerler arasında bulunan Zemun’u mutlaka görmelisin.  Tarih boyunca özerkliğini koruyan bu yer günümüzde Belgrad’ın Novi Grad kısmına bağlı. Şehrin içinde bambaşka bir şehir olan Zemun sana bambaşka bir tarihin kapısını aralıyor. Farklı yapıları ve turistik manzaralarıyla ünlü olan bu yer Tuna nehrine de farklı bir açıdan bakmaya yardımcı oluyor. Burada Usce Kulesi, Millenium Kulesi, Gardos Kulesi ve Tepesini ziyaret edebilir farklı bir deneyim yaşamanın keyfini çıkarabilirsin. Dilersen Nehir kenarında doğanın içinde sessiz, huzurlu bir yürüyüş yapmak da mümkün.


9. Gordos Kulesi
Şehrin simgelerinden bir tanesi olan Gordos Kulesi 1896’dan beri şehirde yer almaya devam ediyor. Janos Hunyadi Kulesi olarak da bilinen bu kule adını Türklere karşı mücadele veren Macar komutanın isminden almıştır. Geleneksel bir mimariye sahip olan kule, Belgrad gezilecek yerler listene eklemen gerekenlerden bir diğeri. Orta çağ kalesinin kalıntıları üzerine inşa edilen kulenin bu eşsiz tarihi dokusunu mutlaka görmelisin. Belgrad’dan sonra farklı yere de seyahat etmek istiyorsan Mutlaka Görülmesi Gereken Ülkeler yazımıza bir göz atabilir, gezi planını oluşturabilirsin.