Yazın yükselen nem oranları ve sıcaklıklar, giysilerimizi olduğu kadar kozmetik tercihlerimizi de etkiliyor. Terleme ve cildin su kaybetmesi, yaz aylarında farklı makyaj malzemeleri seçmeyi gerektiriyor. Verdiğim ipuçları ve makyaj malzemeleri önerileriyle sen de yazın sıcak günlerinde taptaze görünebilirsin. 

Cildini nemlendir 


Yazın cildine iyi bakmak, en az yaza uygun makyaj malzemeleri kullanmak kadar önemli. Cildinin yaz aylarında en kolay kaybettiği şey tabii ki su. O yüzden makyaja başlamadan önce sabahları yüzüne mutlaka nemlendirici sürmelisin. Yazın yağ bazlı yoğun nemlendiriciler yerine su bazlı olanları tercih edebilirsin. Su bazlı nemlendiriciler ciltteki fazla sebumu emiyor ve cildin hızlı yağlanmasını önlüyor. Tabii güneşin zararlı ışınlarından korunmak için SPF’li bir ürün seçmeye özen göstermen gerekir. Son olarak, günlük makyajında fondöten gibi gözenekleri tıkayan ürünlerden uzak durmalısın. Kendinden renkli BB kremler, yazın cilt kusurlarını kapatmak için yeterli bir kozmetik destek olacaktır. 
 

Suya Dayanıklı Makyaj Malzemeleri Kullan


Yazın gün ortasında gözlerinin altına akan maskara ya da göz kapaklarına bulaşan eyeliner kadar keyif kaçıran çok az şey var. Bunaltıcı sıcaklarda rakuna benzeyen gözlerle dolaşmak istemiyorsan en sık kullandığın kozmetik ürünlerinin suya dayanıklı olmasına dikkat etmelisin. Suya dayanıklı makyaj malzemeleri yalnızca deniz suyuna karşı değil, tere karşı da koruma sağlar.

Makyajla Güneşten Korun 


Güneşin zararlı ışınları, cilt yaşlanmasına en hız veren etken. Bu yüzden yüzünü güneşten ne kadar korursan o kadar iyi. Yüzüne sürdüğün SPF’li güneş koruma kremlerini normal şartlarda 2-3 saatte bir yenilemen gerekir. Ancak makyaj malzemeleri kullanacaksan elbette bu mümkün değil. Neyse ki kozmetik dünyası her geçen gün yeni çözümler üretiyor. Kapatıcı gibi makyaj malzemeleri arasından SPF’li olanları tercih edebilirsin. 
 

Bronzer ile Işılda


Highlighter ile yüzünün belirli noktalarına vurgu yapmayı seviyor olabilirsin ama güneş altında highlighter ile dolaşmak, cildinin gereksiz parlamasına yol açacaktır. Güneşte fener gibi parlamak istemiyorsan bronzer’la sıcak ve hafif parlak bir cilt elde edebilirsin.  Bronzlaştırıcı makyaj malzemeleri gözlerini daha büyük, dişlerini daha beyaz gösterir. Doğal ve taze bir görünüm için bronzer’ı güneşin yüzünde vurduğu noktalara uygulamalısın. Bunlar da alın, elmacık kemikleri, çene ve burun. Pudra formundaki bronzer’ları uygulamak sıvı olanlardan daha kolay. Seçerken birkaç tonu bir araya getiren renkleri tercih etmelisin. 
 

Mat Rujları Likit Rujlarla Değiştir


Mat rujların pek çoğunda cildi kurutan içerikler var, bu yüzden yazın mat ruj sürdüğünde güneşin etkisiyle hızlı kuruyan dudakların çatlak görünebilir. Parlak ve hafif yapıdaki likit rujlar ve renkli parlatıcılarsa yaz makyajını mükemmel bir şekilde tamamlarken dudaklarına bakım yapar. Pembe ve şeftali tonlar bronz tenine çok yakışacak. 
 

Makyaj Sabitleyici Spreyini Unutma 


Suya dayanıklı makyaj ürünleri bile çok yüksek sıcaklıklarda dağılabiliyor. Yazın sana tavsiyem çok ağır makyaj yapmaman ve olabildiğince hafif makyaj ürünleri kullanman. Ancak ajandanda düğün, parti gibi etkinlikler varsa makyajını tamamlamak için makyaj sabitleyici spreylerden faydalanabilirsin.