Matcha çayının faydalarını merak ediyor musun? O zaman doğru yerdesin.

Son zamanlarda doğal ve organik ürünler kategorisinde dikkatleri fazlaca üzerine çekmeyi başaran matcha çayı, insan sağlığına sayısız faydası ile geniş kitleler tarafından tercih ediliyor. Peki matcha çayı nedir? Yeşil rengiyle hoş bir görüntü oluşturan matcha çayı faydaları nelerdir? Matcha çayı nasıl kullanılır? Hepsi ve daha fazlası, A'dan Z'ye matcha çayını ele aldığımız bu yazımızda.
 Matcha Çayı Nedir?


Matcha çayının ne olduğunu tanımlarken öncelikle "matcha" terimini açmak gerekir. Son yıllarda popüler hale gelmiş olan matcha ifadesi, aslında temel olarak ufalanmış çay anlamına gelir. Matcha çayı ise gölgede yetiştirilen çay ağacı yapraklarının oksitlenmeden kurutulup toz haline getirilmesi ile elde edilir. İşin aslına bakarsan Matcha çayı, bir çeşit yeşil çay türüdür, dolayısıyla göz alıcı yeşil rengi de buradan gelir. Matcha çayı, yeşil çayın en kaliteli formlarından birini oluşturur. Genellikle "gyokuro" cinsi çay ağaçlarından elde edilen bu çay, özel bir işlemden geçirilerek kurutulur ve toz haline getirilir. Bu sadede yararları bakımından yeşil çaydan çok daha etkili bir forma dönüşür. Japonya'da bir gelenek olarak görülen Japon matcha çayı faydaları ise saymakla bitmez.Matcha Çayı Faydaları Nelerdir? 1. Yüksek antioksidan değerlerine sahiptir. Matcha çayı, kateşin denilen ve antioksidan değeri oldukça yüksek olan bitkisel bileşenler içerir. Bu sayede zararlı serbest radikaller stabilize edilerek kronik hastalıkların oluşumu engellenebilir. Çay yapmak için sıcak suya matcha tozu eklediğiniz zaman çayın yaprağındaki tüm besleyici etmenler aktive olmaya başlar. Sadece yeşil çay yaprakları kullanmaktan çok daha fazla antioksidan ve kateşin salgılanır; zira matcha, herhangi başka bir yeşil çay türünden 137 kat daha fazla kateşin içerir.

 2. Karaciğer sağlığına iyi gelir: Yapılan araştırmalar, matcha çayının karaciğeri koruma konusunda oldukça başarılı olduğunu gösteriyor. Düzenli matcha çayı tüketimi ve genel olarak yeşil çay tüketimi, karaciğer hastalıklarına yakalanma riskini önemli ölçüde azaltabiliyor.

 3. Kardiyovasküler sağlığa katkısı bulunur: Düzenli matcha çayı kullanımı, tıpkı karaciğer sağlığında olduğu gibi kalp ve damar sağlığında da önemli bir rol oynar. Matcha çayı, mikrobesinler bakımından oldukça zengindir. Özellikle EGCG isimli bitki kökenli mikrobesin, kardiyovasküler ve metabolik sağlık üzerinde olumlu etkiler yaratır.

 4. Kansere karşı savaşta etkilidir: Antioksidan değerlerinin yüksek olmasının yanı sıra matcha çayı aynı zamanda içerisinde pek çok farklı anti-kanser bileşen barındırır. Yeşil çayın, özellikle de matcha çayının mide kanseri riskini azalttığı yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır.

 5. Zayıflamaya yardımcı olur: Matcha çayı, enerji tüketimini ve yağ yakımını arttırarak zayıflama sürecinde olanlara pozitif etkiler yaratır. Düzenli olarak her gün matcha çayı tüketmek, rejim yapanlar için oldukça destekleyici bir tüketimdir.

 6. Daha sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur: Matcha çayı cilde faydaları bakımından da oldukça zengindir. İçerisinde yer alan bazı elementler, cildin yenilenme hızını arttırır ve sedef hastalığı, gül hastalığı ve nasırlaşma gibi cilt problemlerinin tedavisinde kullanılabilir. Daha sağlıklı bir cilt için ihtiyacın olan ürünlere Hopi’nin Gratis kampanyası ile ulaşmaya ne dersin?

 7. Kolesterol değerlerini düşürür: Matcha, kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterol değerlerini düşürmesi ile de ön plana çıkar. Bu da kalp krizi, inme ve benzeri ciddi rahatsızlıklardan uzak durmana ön ayak olur.

 8. Beyin fonksiyonlarını iyileştirir. Düzenli olarak matcha çayı tüketmek, beyindeki nöronları harekete geçirerek daha yüksek bir konsantrasyona ve daha keskin bir zihinsel performansa sahip olmanı sağlar. Üstelik kahve ya da siyah çay gibi yüksek kafein değeri içerdiği için ayılmana ve gün boyu dinç kalmana da yardımı olur.

 9. Yüksek tansiyon için birebirdir: Her ne kadar tek bir fincanın yüksek tansiyon üzerinde anında beliren dramatik bir etkisi olmasa da, araştırmalar uzun süreli matcha çayı tüketiminin genel olarak kan basıncını normal seviyede tutmaya yaradığını kanıtlar nitelikte.

 10. Bol vitamin ve mineral kaynağıdır: İçerisindeki zengin vitamin ve mineral bileşenleri sayesinde genel olarak sağlık durumunu iyileştirmeye yarayan matcha çayı, A, B, C, F ve P vitaminlerini içerir. Matcha çayının içerisindeki bu vitamin bolluğu kemik yapısından kıkırdak sağlığına, güçlü metabolizmadan diş sağlığına kadar pek çok farklı alanda olumlu etkisini gösterir. Matcha Çayı Nasıl Yapılır?


Geleneksel matcha çayı nasıl yapılır dersen, bu adımları takip edebilirsin.
 1. Matcha tozunu küçük bir kaseye alarak ele. Bu toz topaklanmaya çok meyilli olduğu için içimini zorlaştırmaması için büyükçe topakları fincanına katmamaya çalış.

 2. Kaseye bir miktar sıcak su ekle ve daireler hareketlerle matcha çayı tozunu çırpmaya başla.

 3. Karışımını çayını içmek istediğin kupaya aktar ve üzerini sıcak su ile tamamla.

 4. Damak zevkine göre üzerine süt ilave edebilir ya da şeker ekleyebilirsin. Matcha çayı yapımında sana eşlik edecek ürünleri Hopishop'ta her çarşamba 18:00 - 21:00 arası birbirinden güzel markalar arasından seç, fırsatlardan yararlanarak kazançlı çık!Matcha Çayı Hakkında Bunları Biliyor Muydun? • Matcha çayının modern versiyonu için aynı tarifi sıcak sütle deneyebilirsin, sütlü matcha çayı faydaları da yukarıda saydıklarımız gibi aynen geçerli olacaktır.

 • Her ne kadar “matcha latte” olarak adlandırılan sütlü matcha çayı da oldukça popüler bir içecek olsa da, araştırmalar sütteki proteinin matcha tozunun içerisindeki kateşin değerlerine iyi gelmediğini, dolayısıyla üründen maksimum fayda sağlayabilmek için süt yerine su ile tüketilmesi gerektiğini gösteriyor.

 • Matcha çayı metabolizmayı hızlandırdığı için kalori yakımını arttırır, bu da diyet yapanlar için oldukça etkileyici bir özelliktir.

 • İlk kez matcha tozu satın alırken kafa karışıklığı yaşayabilirsin; karşına pek çok farklı marka ve ürün çeşidi çıkacaktır. Her matcha tozu aynı şekilde hazırlanmadığı için aralarında tat ve doku farkı olabilir. Seçim yaparken özellikle içerisinde şeker olmayan çaylara yönelebilirsin.

 • Matcha çayının uzun bir raf ömrü yoktur. Ambalajını açtıktan sonra 2 ay içerisinde tüketmen önerilir.

 • Matcha çayı zayıflamaya yardımcı bir etki sağlamakla birlikte zayıflatıcı ya da detoks özelliği olan bir içecek değildir, bu nedenle de kontrollü ve bilinçli tüketilmelidir.

 • Eğer matcha çayını düzenli olarak yapmayı planlıyorsan, "matcha çırpıcı" olarak bilinen bambudan üretilmiş çırpıcı modellerine yatırım yapabilirsin.

 • Matcha çayının çimeni andıran tadı herkesin damak zevkine uygun olmayabilir; içerisine esmer şeker ekleyerek tüketmeyi deneyebilirsin.

 • Matcha çayında kahveden daha fazla kafein bulunur. (“Biri kahve mi dedi?” dediğini duyar gibiyiz. Kahve siparişini, Hopi'nin A101 kampanyası ile ver, sana özel indirimleri kaçırma!)

 • Matcha çayındaki kafein, her ne kadar kahvedeki kafein oranından daha fazla olsa da, kahvede olduğu gibi çarpıntı ve uykusuzluk gibi yan etkilere yol açmaz.