Ofiste yaratmak istediğin profesyonel stil için etek çok önemli bir parça. Herkesin içinde rahat ettiği ve çok şık hissettiği etekler vardır. Uzun ya da kısa, dar ya da pileli, her tarza uyacak önerilerimle karşındayım. Diz boyu bir kalem etek ya da açık renklerde bir pileli etek, ofis stilin için uygun bir tercih olacak. 

Profesyonel Bir Tercih: Dar ve Diz Üstü


Resmî kurumlarda, bankalarda, hukuk bürolarında, profesyonel tarzın uygun olacağı ofis ortamlarında en rahat etek kalıbı, dar ama dizin tam ya da bir iki parmak üzerinde olduğu için adım atmayı engellemeyen, klasik kalıp. Kalem etek gibi iddialı olmayabilir ancak mesafeli bir hava katar. Siyah, füme, lacivert, açık gri olanlarından dolabında mutlaka bulunmalı, gerçekten çok rahat edeceksin. 

 

Bej İyi Bir Alternatif


Daha rahat günler için birkaç bej tonu da bulundurmanda yarar var. Kumaşlarını dört mevsime uygun seçersen rahat edersin. Yaz için keten, kış için yünlü etek bulundurman, giy ve çık formülü için işini kolaylaştırabilir. 

 

Renk ve Desen Dengesi Önemli


Koyu renk etekleri açık, açık renk etekleri koyu renk gömlek ve bluzlarla kombinlemek her zaman iyi bir fikir. Ofis ciddiyeti fazla desen kaldırmayabilir ama etek için çizgili, kareli ve dokulu kumaşlar her ofis için uygun olur. Renk ve desen tercihlerini üstlerde kullanmak daha az riskli. Bu tip etekler sivri burun sivri topuklularla tercih edilebileceği gibi babet ve makosenlerle de gayet şık kombinlenebilir. Ayrıca kış aylarında da dize kadar çizmelerle giyilebilir. Bacak boyunu olduğundan kısa göstereceği için bilekten yukarı çıkan botlarla kullanmamakta fayda var. 

 

Hırkalarla Sevimli Bir Hava Yakala 


Blazer’larla kombini hoş olan klasik eteğinin üzerine sevimli triko hırkaları da tercih edebilirsin. Birkaç senedir devam eden inci ve ahşap düğme modası bu sene de gündemde. Ahşap düğmeli bir hırkayı, klasik kesim koyu renk eteğinin üzerine giymeyi deneyebilirsin. Üstelik bu hırkayı ofis dışında pileli etek, kloş etek ve pantolonlarınla da rahatlıkla kullanabilirsin.  

 

Etkileyici ve Kendinden Emin: Kalem Etek


Kalem etek dizlere doğru iyice daraldığından adım küçültmek zorunda bırakır, fiziksel olarak yoğun geçirilecek günlerin eteği değildir. Ancak gösterişli bir giriş yapmak istiyorsan, üzerine giyeceğin bele oturup belden aşağısı hafif bollaşan bir ceketle kombinleyebilirsin. Kalem etek ve sivri burun topuklu ayakkabı kombini meşhurdur ama burnu hafif yuvarlak, tabanı hafif platformlular da değerlendirilebilir. Ancak yorgun ayakları dinlendirmek için giyilen babetlerin de bu eteklerin altında çok hoş durduğunu aklından çıkarma. Babetler, pileli etek giymek isteyeceğin günler için de iyi bir seçenek. 


 

Pileli Eteğe Dikkat


İş yerinde günlük olarak tercih edilebilecek bir diğer etek türü de pileli etek. Makosenler, ofis şıklığı için çok uygun. Üzerine giyeceğin kalın bir kazağın beline takacağın ince kemer, kazağın yaratabileceği salaş etkiyi yok edecek. Böyle giyineceğin bir gün abartılı takılar takmamakta yarar var. Kalem etek gibi vurucu görünmeyebilir ancak herkesin şık olmaya çalıştığı bir ortamda mokasen ve pileli etek giyme cesareti, kendine güvenin de göstergesi olarak algılanacaktır. Bunu bir düşün istersen.