Evden çıkarken sayıyorsun: Cüzdan, telefon, anahtarlık… Bunlar olmazsa olmaz. Bunun daha güneş gözlüğü, araba anahtarı var. Yanına küçük bir deodorant da almayacak mısın? Kâğıt mendil ve anti bakteriyel jel de lazım. Dudak nemlendiricini de aldın mı? Laptop ya da tablet olmadan çıkmak istediğine emin misin? Zaten öğrenciysen yapacak başka bir şey yok. Çanta almadan dışarı çıkamazsın. Bazı çantalar bu durumlar için çok kullanışlı. Senin yerinde olsam önce bir postacı çantası ya da sırt çantası alırım. 

Postacı Çantası


İçine laptopını da koyabileceğin, tarzına uygun bir postacı çantası tüm ihtiyacını görecek. Ancak tek omuzda taşıyacağın için aşırı ağır olmamasına özen göstermelisin. Taktığında ellerini boşta bırakan bu çanta modelleri çok pratik. Sırt çantalarını taşımak belki daha kolay ve sağlıklı ama postacı çantası, içine ulaşmak daha kolay olduğu için kesinlikle daha rahat. Okul için de kullanışlı olabilir ama özellikle iş için bu tür bir çanta hayat kurtarır.

Gün içinde dışarıda uzun zaman geçirenler için ideal bir çanta modeli. Omuza çapraz asmak, ağırlığın bir kısmını yürüyüş sırasında kalçaya yüklediği için biraz daha konfor sağlayabilir. Bunun için askı boyunu doğru ayarlamak önemli.  

 

Sırt Çantaları


Kolay taşınabilirliği açısından sırt çantalarını da değerlendirmelisin. Onlarca kiloyu tek omuza ya da ellerine yüklemek istemeyebilirsin. Çok amaçlı kullanılabilen çanta modelleri hayat kurtarıyor. Özellikle okulda çok cepli, çok gözlü, A4 sığabilen bir çanta mantıklı. Deri detaylı olanlar bu sene çok revaçta. Okuldan sonra spor için de kullanılabilen çanta modelleri de mercek altına almalısın. Bazılarının ekstra bir fermuarı oluyor ve içi genişliyor, bazılarının altına ek parçalar takılabiliyor. Yan yatırıp postacı çantası olarak kullanmak için ayrıca sapları olanları da var. 


 

Tekerlekli Modeller


Özellikle gelişim çağındaki çocuklar için çanta seçimi çok önemli ama senin omurga sağlığın da daha az değerli değil. Tekerlekli çanta modelleri bu aşamada dikkat çekiyor. Postacı çantası, tek omuza ağırlık verdiği için duruş bozukluğuna sebep olabilir. Sırtta taşınan çanta bel ağrısı yapabilir. Tekerlekli modeller çok daha sağlıklı. Üstelik seyahatlerde de rahatlıkla kullanılabiliyor. 
 


Çevre Dostu Çantalar


Belki de az eşyayla günü kurtarabiliyorsundur. Laptop’ın için de koruyucu bir kabın var. Öyleyse seni tebrik ederim ve bu duruşuna yakışır, kumaş bir çanta önerebilirim. Artık her yerde bez çanta modelleri bulmak mümkün. Keten postacı çantası da hoş bir seçenek olabilir. Son zamanlarda geri dönüştürülmüş kartonlardan oldukça dayanıklı çantalar üretiliyor. Ham iplerle dikilerek şıklaştırılan bu modelleri de değerlendirebilirsin. Hem tarz olarak hem de iyi göründükleri için tercih ediliyorlar. Bu sene bunlardan birine şans verebilirsin. Gözüne yeterince dayanıklı gelmezse bu türe geçmek için bir kalem ya da makyaj çantası edinebilirsin. Zaman içinde tahmin ettiğin kadar yıpranmadığını görünce çanta modelleri de radarına girecek.