Kuru ve çatlamış dudaklar, yalnızca kış boyunca uğraşman gereken bir dert gibi görünebilir. Ancak birkaç yöntemle tüm sene boyu yumuşacık dudaklara sahip olabilirsin.
 
Kış gelip çattıysa dudakların da suya hasret bir çöl gibi hissettirmeye başlamış olabilir. Ancak merak etme! Dudak çatlamasına iyi gelen şeyler hakkında bilgi sahibi olursan nemli dudaklara sahip olman mümkün. Gel, dudak çatlaması nedenleri ve önleme yöntemlerini birlikte keşfedelim.

Dudak Çatlaması Neden Olur?


Dudak çatlamasının nedeninin soğuk havalar olduğu bilinse de aslında en büyük nedeninin dudaklarını ısırmak olduğunu biliyor muydun? Havalar soğuyup cilt kurumaya başladığında dudağının üstündeki kalın tabaka seni rahatsız ediyor, biliyorum. Ancak dudağını ısırmak yerine nemlendirmeyi tercih edersen dudak çatlaklarıyla uğraşmak zorunda kalmazsın.
 
Dudak çatlamasının bir diğer nedeni de A, B2 ve B3 vitamini eksikliği. Böyle bir vitamin eksikliğin olup olmadığını öğrenmek için bir doktora başvurabilir, takviye için doktorunla birlikte hareket edebilirsin. Ayrıca bilinmeyen kozmetik ürünlerinin kullanılması da dudak çatlamasına sebep olabilir. Bu nedenle yüzüne sürdüğün kozmetik ürünler konusunda temkinli olmalısın.

Dudak çatlaması nasıl geçer diye endişe etmene gerek yok. Alanında uzman dermatolojistlerin önerilerine kulak vererek hayalindeki gibi dudaklara ulaşman mümkün. İşte dudak çatlamasını önleme yolları…
 


Dudak Balsamı Kullan


İngilizcesi “lip balm” olan dudak balsamı, kuruyan dudaklar için harika bir yöntem. Ancak dudak balsamı tercihini dudağını tahriş etmeyen ürünlerden yana yapmalısın. Çünkü bilinenin aksine kozmetik ürünü kullanımı sonrası bölgede hissedilen hafif karıncalanma ya da kızarma, ürünün cildine uygun olmadığını gösterir. Bu nedenle içeriğinde lavanta yağı, shea yağı ya da bal özütü gibi doğal maddeler bulunduran dudak balsamlarını tercih etmelisin. Ayrıca daha etkili bir sonuç için dudak balsamını günde birkaç kez uygulaman gerektiğini de unutma.

 

Bol Su İç


Dudak çatlaması tedavisi için yalnızca doğru kozmetik ürünü kullanmak yeterli değil. Dudaklarının nemlenip eski haline gelmesi için vücudunu da nemlendirmelisin. Bunun için gün içerisinde bol bol su içtiğinden emin ol. Eğer su içmekte zorlanıyorsan suyunu sevdiğin meyvelerle aromalandırabilir ya da hoşuna giden bir su kabı alarak kendini motive edebilirsin.

 

Dudaklarını Ölü Derilerden Arındır


Kurumuş ve çatlamış dudakların ne kadar rahatsızlık verici olduğunun farkındayım. Ancak çatlayan dudaklarını yalarsan, çatlayan parçaları koparırsan ya da dudaklarını ısırırsan durum kötüye gidebilir. Eğer dudakların çatladıysa onları koparmak yerine peeling yapabilirsin. Özellikle şekerli peelingler dudaklarındaki ölü deriyi arındırman için ideal. Bunun için bir çay kaşığı şeker ve bir çay kaşığı balı karıştırman yeterli. Elde ettiğin karışımı 1 ya da 2 dakika boyunca dudaklarına uygulayıp ılık bir suyla durulayabilirsin.

 

Doğal Yöntemlerle Nemlendir


Dudak çatlamasını önlemek için çatlama daha oluşmadan birkaç uygulama yapmakta fayda var. Örneğin; hindistan cevizi yağı ya da aloe vera jeliyle dudaklarını haftada bir nemlendirebilirsin. Birkaç malzemeli doğal bir yöntem arıyorsan da süt ve gülün muhteşem birleşiminden yararlanabilirsin. Bunun için bir kase ılık sütün içine bir avuç gül yaprağı atman yeterli. Daha sonra sütü içerisinden çıkarıp ezdiğin gül yapraklarını dudaklarına uygulayabilirsin.
 
Doğal yöntemleri uygulamaya vaktim yok ancak dudaklarım için doğru ürünü kullanmak istiyorum diyorsan cildine uygun ürün alışverişi yaparken Paracık kazanma şansını kaçırma!