Kitap okumak, dünyanın en rahatlatıcı ve öğretici aktivitelerinden biri olabilir mi? Kimi zaman kendini zamanda yolculuk yaparken bulursun kimi zaman da kendi hayatına misafir olursun. Yatağının baş ucunda duran ve uyumadan önce okuduğun o kitapların tadı anlatmakla bitmez. Tabii ki seni olaylardan olaylara sürükleyen edebiyat dünyasında büyük bir zevkle okunan farklı türler var. Bu noktada zevkler ve renklerin tartışılmazlığı devreye girse de 2020 kışında tek solukta okuyabileceğin sürükleyici romanları senin için derledim. Bu arada eğer önerilerim içinde okuduğun romanlar varsa bu vesileyle bir daha okumanı öneriyorum. Çünkü kitapları içselleştirmek için zaman zaman onlara geri dönmemiz gerek değil mi? Şimdiden keyifli okumalar dilerim. :)

Doğu Ekspresi'nde Cinayet – Agatha Christie


Gizemli cinayet romanları arasında bir kült olmuş, bilgisayar ve tiyatro oyunlarına uyarlanmış, defalarca beyaz perdede boy göstermiş Doğu Ekspresi'nde Cinayet'in atmosferi kış ayları için biçilmiş kaftan. Karlı tren yollarında İstanbul'a doğru hareket eden bir trende işlenen cinayete odaklanan bu sürükleyici romanı bir solukta okuyacaksın. Ayrıca romanın İstanbul'da yazıldığını da belirtmek isterim.

 

Ben, Kirke – Madeline Miller


Özellikle mitoloji ilgini çekiyorsa, Ben, Kirke aradığın sürükleyici roman önerisi olabilir. Cadı Kirke'nin hikayesinde, diğer mitolojik karakterlerin binlerce yıldır anlatılagelen hikâyesini de farklı bir bakış açısından okuma şansı yakalayacaksın. Homeros'un destansı anlatımına yaklaşan Ben, Kirke, pek çok eleştirmene göre 2019'un en iyi kitabı. Bu kışı mitolojik bir evrende geçirmek istiyorsan, Ben, Kirke okumaktan pişman olmayacağın sürükleyici bir roman!
 

Mülksüzler – Ursula K. Le Guin


Mülksüzler, mülkiyet kavramından yola çıkarak iki farklı dünyayı anlatan sürükleyici bir bilimkurgu romanı. 1974 yılında yazılan kitap ayrıca distopya/ütopya edebiyatının klasiklerinden biri. Kitabın kahramanı fizikçi Dr. Shevek'in perspektifinden, anarşist dünya ile kapitalist dünya karşılaştırması yapan bu sürükleyici roman, yaşadığın hayata dair de pek çok çarpıcı tespit içeriyor.
 

Beren ile Luthien – J.R.R Tolkien


Christopher Tolkien'in, babasının notlarından derleyerek edebiyat dünyasına kazandırdığı son eser Beren ile Lúthien, Orta Dünya'nın kapılarını yeniden aralıyor. Fantastik eserleri seviyorsan ve Orta Dünya'ya aşinaysan kaçırmaman gereken sürükleyici bir roman. Destansı bir aşk hikayesi anlatan Beren ile Lúthien, bütünsel olmayan bir akışa sahip. Bu nedenle kitap, oğlu Christopher Tolkien’ın da notlarıyla J.R.R. Tolkien’ın hayal dünyasında bir gezintiye çıkmak gibi.
 

Yuval Noah Harari Seti


Sapiens, Homo Deus ve 21. Yüzyıl için 21 Ders kitaplarından oluşan bu set, bir roman içermiyor. Ancak Harari'nin eşsiz anlatımı insanlığın gerçek hikâyesini bir roman akıcılığında okuyucuya sunmayı başarıyor. Herkesin mutlaka okuması gereken sürükleyici bir roman tadındaki bu üçleme geçmişten başlayarak insanın geleceğine uzanırken, merak ettiğin pek çok soruya da cevap veriyor.
 
Eğer okumak için sabırsızlanıyorsan idefix.com'da aradığın bütün kitapları bulabilirsin.