Acısıyla tatlısıyla en şifalı bitkilerden biri olan kantaron yağı faydaları nelerdir, öğrenmeye ne dersin?

Kantaron yağı, kantaron bitkisinden elde edilen esansiyel bir yağdır. Cilt rahatsızlıklarından sindirim sorunlarına kadar çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için yüzyıllardır kullanılır, aynı zamanda sakinleştirici ve yatıştırıcı özellikleriyle de bilinir.
Bu yazımızda kantaron yağı faydalarını ele alacağız ve bu mucizevi yağı kullanabileceğin farklı kullanım alanlarından bahsedeceğiz.

 

Kantaron Nedir, Kantaron Yağı Nedir?


Esasında bir bitki olan kantaronu insanlar, yer üstünde yetişen kısımlarını ayırarak kurutur ve ilaç olarak kullanırlar. Kantaron iştah kaybı, anoreksi ve hazımsızlık gibi mide rahatsızlıkları için birebirdir. Bunun dışında kantaron, bazı içeceklerde ise çeşni olarak da tercih edilir. Kantaron iştahı iyileştirmeye yardımcı olabilecek kimyasallar içerdiği için pek çok yeme bozukluğunda da devreye girer. Kantaron yağı ise bu bitkiden elde edilen bir sıvı olarak geniş bir kullanım alanına ve pek çok faydaya sahiptir.  Kantaron yağı neye iyi gelir, şimdi yakından bakalım.

 

Kantaron Yağı Kullanım Alanları Nelerdir?


Kantaron geleneksel olarak yılan ısırığı, ateş, anoreksi, sarılık ve şişkinlik, dispepsi ve gaz gibi sindirim sistemi şikayetlerini tedavi etmek için kullanılmıştır. Ayrıca çiller ve lekeler için topikal olarak olduğu kadar sakinleştirici olarak da tercih edilmiştir. Kantaronun aromatik acısıyla kanı arındırmak için karaciğer ve böbreklere de olumlu etki gösterdiği söylenir. Bununla birlikte, herhangi bir endikasyon için kullanımı destekleyecek hiçbir klinik veri yoktur. Klasik "acı bitkilerden" biri olan kantaron vahşi doğada da bol miktarda yetişir. Sindirim toniği olarak uzun bir geleneksel kullanım geçmişine sahiptir ve ayrıca ateş tedavisinde de kullanılmıştır. Bu nedenle bazı kaynaklarda onu "ateş otu" adı verilmiştir. Çaylarda, toniklerde, sindirim şuruplarında ve bitkisel likörlerde yaygın olarak kullanılmaktadır, dolayısıyla kantaron yağı içilir mi sorusuna evet diyebiliriz. Kantaron ayrıca şampuanlarda popüler bir bileşendir; saçları nazikçe temizler ve beyaz ve platin sarısı saçların doğal parlaklığını arttırdığı söylenir. Kullanılan bitki türüne bağlı olarak sarı kantaron yağı faydalarından ya da kırmızı kantaron yağı faydalarından bahsetmek mümkündür.
 Kantaron Yağı Faydaları Nelerdir?


Sindirim Sağlığı: Kantaron yağı, acı glikozitler, amarogentin, gentiopikrosid ve swertiamarin, mide asidi ve sindirim enzimlerinin salgılanmasını uyaran bileşikler içerir. Acı etkisi, besinlerin optimum emilimini ve alımını sağlayan tüm sindirim refleksini uyarır. Mide asidini yeniden dengelemeye, protein metabolizmasını iyileştirmeye yardımcı olur ve özellikle kalsiyum, demir ve B12 vitamini emilimini iyileştirmenin yanı sıra yemek borusu bileşenlerini çalıştırarak asit geri akışını iyileştirilmesini destekler. Kantaron yağı özellikle karaciğer zayıflığı ile ilişkili olduğunda anoreksiyaya bağlı iştah kaybında etkilidir. Özellikle uzun süreli bir hastalıktan sonra iyileşen iştahsız kişiler için tavsiye edilmektedir. Kantaron bitki çayı yemeklerden yarım saat önce infüzyon şeklinde alınırsa mide ekşimesi, bağırsak ve midede gaz sancıları, şişkinlik, kabızlık ve kolik gibi rahatsızlıklara iyi gelir.
 
Karaciğer Sağlığı: Kantaron yağında bulunan acı bileşikler, karaciğerin toksinleri daha hızlı ve kolay bir şekilde atmasına yardımcı olarak safra üretimini uyarmaya yardımcı olabilir. Artan safra üretimi ayrıca karaciğerin yağları işlemesine, enerji sağlamasına ve vücudun yağda çözünen vitaminleri asimile etme yeteneğini artırmasına da destek olur. Sarı kantaron yağı özellikle dengesiz beslenmenin neden olduğu karaciğer ve safra bozukluklarının eşlik ettiği hazımsızlık ve ishal vakalarında kullanım için idealdir.
 
Böbrek Sağlığı: Kantaron yağı ayrıca böbrekleri güçlendirir ve yaşlılarda mesane kontrolü için faydalıdır. Böbrek fonksiyonunu uyarır, bu da atıkların ortadan kaldırılmasını artırır, vücudun kan basıncını düzenleyen hormonlarını dengeler, kırmızı kan hücrelerinin üretimini kontrol eder ve böbrek taşlarının oluşumuna karşı korur; bu faydalar özellikle kırmızı kantaron yağı faydaları arasında yer alır.
 
Ateş Düşürme: İsimlerinden biri olan "ateş otu"ndan da anlaşılacağı gibi, kantaron yağı terlemeyi uyarmaya yardımcı olur ve bu da vücudun soğumasını sağlar. Bu terletici etki, ateşin düşürülmesine katkıda bulunur; böylece vücudu yalnızca soğumaya değil, aynı zamanda cilt yoluyla birkaç zararlı toksin salmaya da zorlar.
 
Cilt ve Saç Sağlığı: Kantaron çiçeği özünün ağarmış saçların rengini geri getirebileceğine dair bazı bulgular vardır; ancak bu bilimsel olarak doğrulanmamıştır. Saç biti ve kepek için doğal bir tedavi olarak kullanılabilir. Sarı kantaron yağı güçlü büzücü niteliklere sahip olup, cildi tonlandırıp sıkılaştırırken genişlemiş gözeneklerin görünümünü azaltabilen bir cilt toniği olarak da kullanılabilir. Ayrıca geleneksel olarak çilleri soldurmak ve cildi aydınlatmak için de yüzyıllarca kullanılmıştır. Sarı kantaron yağı yüze faydaları da oldukça etkilidir.
 
Stres Giderici: Kantaron yağı sakinleştirici, yatıştırıcı özellikleriyle bilinir. Stres, kaygı ve depresyonu azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca uyku kalitesini artırmaya ve yorgunluğu azaltmaya da katkıda bulunur. Kantaron yağı odaklanma ve konsantrasyonu geliştirmek için de kullanılabilir. Zihni temizlemeye ve zihinsel bulanıklığı azaltmaya destek olur. Ayrıca hafızayı ve bilişsel işlevi geliştirmeye yardımcı olabilir. Kantaron yağı, ruh halini iyileştirmek ve üzüntü ya da öfke duygularını azaltmak için de tercih edilebilir. Gevşeme ve esenlik duygularını geliştirmeye yardımcı olmakla birlikte stres ve kaygı duygularını azaltmada önemli bir etkisi vardır.Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır?


Kantaron yağı her türlü yara izinde başarıyla kullanılmaktadır. Açık yaralar, taze yaralar, kesikler, morluklar, darbelere bağlı morluklar vb. gibi durumları etkili bir biçimde tedavi edilebilir. Bu bağlamda kantaron yağı neye iyi gelir diye baktığımızda öncelikle antiseptik özelliği ile mikrop aktivitesini engeller. Anti-inflamasyon özelliği ile yara izinde iltihaplanmayı önler. Damar daraltıcı özelliği ile kanamayı durdurur, hücre oluşturma özelliği ile ise yaranın hızlı kapanmasını sağlar. Bütün bunlara ek olarak kantaron yağı aynı zamanda haricen kullanıldığında yaraya bağlı ağrıları keser ve rahatlama sağlar.
 
Yanıklarda ve solgunluklarda kantaron yağı bir numaralı yardımcın olmalıdır. Yanıkları kısa sürede iyileştirir ve ağrıyı giderir. Yaranın iltihaplanmasını ve enfeksiyon kapmasını engeller. Kantaron yağını güneş yanıklarında da gönül rahatlığıyla kullanabilirsin. Kırmızı kantaron yağı kullananlar, yanık bölgeye uyguladığında hemen rahatlama hissettiklerini ve yanıkların kısa sürede iyileştiklerini belirtiyor. İç yaralarda ve kaza sonucu oluşan kanamalarda içilerek tüketilebilir. Vazokonstrüktif özelliğinden dolayı iç kanamaların durmasına yardımcı olur, hematom ve bezlerde ilgili bölgeye yayılarak kullanılır ve ardından masaj yapılır.
 
Kantaron yağının bebeklerde oluşan isilikte çok etkili olduğunu da söyleyebiliriz. Pişik için pişik kremi yerine kantaron yağı kullanarak harika sonuçlar elde edebilirsin. Bebeklerde mide ağrısı için kantaron yağı kullanmak, bebeğin ağrısını ve ağlamasını keser. Bebeğin karnına sağ avuç içi ile yavaş hareketlerle kantaron yağı eşliğinde masaj yapabilir ve rahatlamasını sağlayabilirsin. Elbette kantaron yağını bebeğe uygulamadan önce doktorundan onay almanda fayda var.
 
Sırt ağrısı, bel ağrısı, siyatik ve romatizmada da kantaron yağı yaygın olarak masaj yağı niyetine kullanılır. Bu tarz durumların tedavisinde kantaron yağı 1/10 oranında kekik yağı ile birlikte kullanıldığında daha etkili olmaktadır. Bu yağ ile ağrılı bölgeye masaj yapılır ve anında rahatlama sağlar. Farklı bitkisel kürlerin yanı sıra bu masaj ağrıların iyileşme sürecinde gözle görülür bir olumlu etki sağlar. Kantaron yağı dahili olarak kullanıldığında kan şekerinin düşmesine yardımcı olur. Ayrıca vazokonstriktif işlevi ile varisleri etkili bir şekilde iyileştirir. Dahili olarak ayrıca mide ağrısı ve ülserde kullanılır. Ayaklarında üşüme hissedenler kantaron yağı kullanabilir; ancak bu kullanımı uygularken bacak bacak üstüne atmamalısın, zira bu, enerji dolaşımını kilitler ve ayakları üşütür. Bu ve bunun gibi sayısız kantaron yağı faydalarından sen de yararlanarak bu mucizevi ve tamamen doğal bitkinin sana vereceklerini en iyi şekilde değerlendirebilirsin.