Yaz tatilinde dinlenen zihnini meşgul etmesini istediğin tek şey kitaplar olabilir. Hâl böyle olunca tatile giderken yanında götüreceğin kitap önerilerinde bulunmasam olmazdı. Üstelik önereceğim tüm kitaplar yaz tatillerini geçirdiğin, mavi ve yeşilin buluştuğu harika rotalarda geçiyor! İnceleyip seçimlerini yap ve yazını güzelleştir.

Bodrum’un Yerlisinden: Ege'den Denize Bırakılmış Bir Çiçek


Cevat Şakir Kabaağaçlı, zorunlu olarak geldiği Bodrum’a aşık olup buraya yerleşen ve hayatını balıkçılık yaparak kazanan bir yazar. Bodrum ile öyle özleşdeşmiş ki zamanla kendi adından çok Halikarnas (Bodrum'un eski adı Halikarnassos’tur) Balıkçısı lakabını kullanmaya başlamış. Eserlerinde de hep Bodrum’u, Ege’yi, denizi anlatan yazarın “Ege'den Denize Bırakılmış Bir Çiçek” kitabında da bu temalar üzerinde yazılmış çok özel öyküler yer alıyor. Yazın deniz kenarında her güne bir öykü armağan etmek için harika bir kitap!

 

Hayaller Gerçek Olursa: Sahil Kasabasında Yeni Bir Hayat - Datça’ya Yerleşen 60 Kişiyle Söyleşi


Büyük şehirde yaşayan pek çok kişinin en büyük hayalleri arasında bir sahil kasabasına yerleşip hayatlarına huzurlu ve sakin bir şekilde devam etmek var desem yanlış olmaz herhalde. Ezgi Kurt da bu hayallerini gerçekleştiren 60 kişiyle söyleşi yapıp onların şehir hayatından Datça’ya uzanan hikâyelerini bir kitapta toplamış. Adını da "Sahil Kasabasında Yeni Bir Hayat" koymuş. Tam da deniz kenarında “Burada yaşasam ne güzel olurdu!” diye düşünürken okunacak bir kitap.

 

Kaş’ta Geçmişe Yolculuk: Karabibik


Türk edebiyatının en önemli eserleri arasında sayılan Nabizade Nazım imzalı "Karabibik" bir köyü konu alan ilk Türk romanı. Hem bir klasik okumak hem de günümüzde meşhur bir tatil beldesi olan Kaş’ın geçmişte nasıl bir yer olduğunu öğrenmek istiyorsan bu kitabı bavuluna eklemeyi unutma. 

 

 Ege’den Akdeniz’e: Mavi Anadolu


Yazar, çevirmen, filolog, arkeolog gibi pek çok kimliğe sahip olan Azra Erhat, özellikle Antik Yunan ve Roma dillerindeki uzmanlığı ve bu alanlardaki yaptığı çalışmalarla biliniyor. Homeros çevirileri ve mitoloji üzerine hazırladığı kitaplarıyla büyük başarı elde eden yazar, "Mavi Anadolu" kitabında Ege’den Akdeniz’e uzanıyor. Anadolu’nun deniziyle kendine aşık eden bölgelerindeki bu toprakların; tarihini, inançlarını, mitolojisini ve kültürünü en güzel şekilde anlatıyor. Bastığın toprakların hikâyelerine kulak vermek için Mavi Anadolu’yu okuma listene ekleyebilirsin.

 

 Nostaljik Günler: İzmir Hikâyeleri


Türk edebiyatının usta isimlerine Halid Ziya Uşaklıgil, çocukluk yıllarının geçtiği İzmir’i ve gençlik anılarını anlatan "İzmir Hikayeleri" kitabında, bizi nostaljik bir yolculuğa çıkarıyor. İzmir Hikayeleri, Ege’nin güzeli İzmir’i bir de o yıllarda hayal etmek ve yazarı yakından tanımak için harika bir kitap!
 
Bu yaz önerdiğim ya da satın almak istediğin tüm kitapları idefix.com’dan satın alabilirsin. Yapacağın idefix.com alışverişlerinde ise %3 Paracık kazanabilirsin!