Yol boyu uzun süre pek hareket imkânı bulamayan çocuklar haklı olarak huysuzlanabiliyorlar. Önceden bazı tedbirleri almış olmak yolculuğu çok daha rahat geçirmene yardım olacak.
 
En Önemli Şey: Konfor
 Uzun bir yolculuğa çıkarken, normalde bebek çantana koyduğun malzemelerden biraz daha fazlasına ihtiyacın olabilir. Bebeğin yolculukta ne kadar rahat ederse sen de o kadar rahat edersin. Camlar için sıcaktan koruyacak bir güneş perdesi, küçük bir yastık gibi ön hazırlıklar işini önden kolaylaştıracaktır.  
 

Seyahat Düzenleyici Koltuk Arkalığı
 Koltuk arkasına asacağın rengârenk bir orgaziner’ın ceplerini bebeğinin sevdiği kitap, oyuncak gibi ilgi çekici şeylerle doldurabilirsin. Birinden sıkıldıkça diğerine geçerek uzun bir süre oyalanabilir.
 

Atıştırmalık Yiyecekler 
Taze ve kurutulmuş meyveler, ceviz, badem, çiğ kabak çekirdeği içi, grissini çubuk, dilimli kaşar peyniri, zeytin gibi hem sağlıklı hem de dökülüp saçılmayan atıştırmalıklar, bebeğini hem besleyip hem de oyalamana yardım eder.


Değişik Kitaplar
Birçok farklı türde kitap bulundurursan bebeğinin ilgisini daha uzun süre canlı tutabilirsin. Eşleştirme, puzzle yapma, şekil takıp çıkarma gibi etkinlik kitapları, şekilli eğitici kartlar, hayvanlar, taşıtlar gibi öğretici olanlar, çıkartmalı kitaplar ve tabii ki en sevdiği okuma kitaplarıyla saatler boyu ilgilenebilir.


Müzik Önemli
Sesli ve müzikli kitaplar çocukları oyalamak için mükemmeldir. Bunun dışında sevdiği ya da sevebileceği şarkılardan oluşan bir playlist hazırlayabilirsin. Ritim tutup alkış yaparak ve komik dans figürleri sergileyerek, sesleri taklit ederek birlikte eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Boyalar ve Oyun Hamurları


Rengârenk kalem ve oyun hamurlarıyla yaratılabilecek şeylerin sınırsızlığı malum. Bebeğin her ikisiyle de bir süre tek başına rahatça oyalanabilir. Ona gittiğiniz yerde göreceklerini, yiyeceklerini ve yapacaklarını çizip şekillendirerek anlatırsan ikiniz de zaman nasıl geçecek anlamayacaksınız. 
 
 

Yüz Boyaları


Yanında kolay temizlenen su bazlı rengârenk yüz boyaları bulundurabilir, kendinin ve bebeğinin yüzünü eğlenceli ve komik şekillerde boyayabilirsin. Çok eğlenceli geçeceğine eminim.

Oyun ve Hikâyeler

“Denizi ilk kim görecek?” oyunu, “Kim daha fazla mavi renkli araba sayacak?” oyunu, “Kaç tane trafik ışığı geçtik?” oyunu gibi, dikkatini yola odaklamasını ve eğlenceli vakit geçirmesini sağlayacak pek çok oyun var oynayabileceğiniz! Geçtiğiniz yerlerle ilgili hikâyeler, örneğin şehirlerin isminin nereden geldiğine dair efsaneler de ilgisini çekebilir.

 

Molalar ve Scooter


Molalar her ikinize de çok iyi gelir; özellikle de yol üzerinde ilgi çekici olabilecek yerlerde verilenler. Yaklaşık 20. ay civarından itibaren bir mini scooter’ı kullanabilmeye başlayan minikler için, yerin müsaitse yanına bir scooter almanın çok faydasını görebilirsin. Mola yerlerinde, havalimanında, vapur, feribot ve otobüs terminallerinde zaman geçirirken hem uzun uzun oyalanabilir, hem de kasları çalışacağı için yorgun düşüp güzelce uyuyabilir.

Bebeğinle seyahat ederken ihtiyaç duyacağın pek çok şey için yola çıkmadan buraya bakmayı unutma.