Bu hafta hangi konuyu ele alayım diye düşünürken, Ramazan Ayı’nın kapıda olduğunu hatırladım. Acaba burçlara göre bu döneme dair beslenme tavsiyeleri verebilir miyim, bir denesem mi, diye düşünürken bir çırpıda yazımı bitirdiğimi gördüm. Sevgili Hopililer, o vakit buyurun burcunuza göre Ramazan’da nasıl beslenmelisiniz, bir göz atın.

Koç Burcu


Sizler enerjik ve sabırsız insanlarsınız. Gün içerisinde hem çok hareketli oluyorsunuz, hem de bol adrenalin salgılayan insanlar olduğunuz için enerjiyi çok tüketiyorsunuz. Demek ki sizin enerji veren karbonhidrat ağırlıklı yiyecekleri tüketmeniz ve bol sıvı almayı da ihmal etmemeniz gerekiyor.

 Boğa Burcu


Yemek yemeye olan düşkünlüğüyle ve ağzının tadını iyi bilmesiyle ünlü Boğa’lar bazen iftarda ve sahurda ölçüyü kaçırabiliyorlar, sonra da kilolarla baş edemiyorlar. Mümkün mertebe tatlılardan uzak durun ve pideyi de ölçülü tüketin.

 İkizler Burcu


İkizler zihinsel bir burçtur ve yeme içme düzeniniz psikolojinizi de etkiler. Gün içerisinde sık sık sizi neşelendirecek yiyecekleri tüketmeyi seversiniz. Üstelik aynı şeyleri yemek de sizi sıkacaktır. Bu yüzden ramazan ayı boyunca motivasyonunuzu yükseltecek farklı yiyeceklere açık olmak size iyi gelecektir.

 Yengeç Burcu


Sizin en hassas yeriniz midenizdir. Birçoğunuzun gastrit, ülser ya da reflü gibi sıkıntıları vardır. Dolayısıyla iftarda ve sahurda ölçülü yemeğe dikkat etmelisiniz. Ayrıca mide asitinizi olumsuz etkileyecek yiyeceklerden bu dönemde uzak durmanızı tavsiye ederim.

 Aslan Burcu


Şaşalı sofralarda bulunmayı seversiniz. Sizin için yemek yemek aynı zamanda sevdiklerinizle güzel zaman geçirmek demektir. Dolayısıyla şaşalı ve kalabalık iftar sofralarını seversiniz. Fakat kalp damar hastalıklarına yatkınsınızdır. Ramazan bitiminde kan değerlerinizin bozulmasını istemem.

 Başak Burcu


Sindirim problemlerine yatkın olduğunuzu biliyorum. Ramazan boyunca bu sıkıntıları yaşamamak adına ölçülü yemeniz, yediklerinizde seçici olmanız çok önemli. Ağır yiyeceklerden uzak durmalısınız.

 Terazi Burcu


Sizin için her zaman şeker ve insülin direnci riski vardır. Doğru yeme içme alışkanlıklarına sahip olmanız çok önemlidir. Lütfen Ramazan Ayı’nda şeker ve karbonhidrat dengenize dikkat edin ve sizi uzun süre tok tutacak yiyeceklere öncelik verin.

 Akrep Burcu


Sabırlı insanlarsınız siz ve kafayı bir şeye taktı mı sonunu getirirsiniz. Dolayısıyla sabır ve istikrarın önemli olduğu bu ayda zorlanmayacağınızı biliyoruz. Yine de bilhassa sahurda tüketiminizi çok arttırarak lütfen kilo almamaya özen gösterin.

 Yay Burcu


Hareketli yapınızla daima ön plandasınız. Demek ki enerjiye ihtiyacınız var. Bunun için de enerji depolayabileceğiniz yiyeceklere ağırlık vermelisiniz. Ayrıca susuz kalma riskiniz de yüksek olduğu için, günü dengeleyebilmek adına bol bol sıvı tüketmelisiniz.

 Oğlak Burcu


Disiplinli ve çalışkan insanlarsınız. Halletmeniz gereken işlerin aksaması size göre değil. Bu durumda günlük enerjinizi dengelemeniz çok önemli. Demek ki yeme içme düzeninize de profesyonel bir bakış açısıyla yaklaşmalısınız. Ayrıca kemik yapınız ve dişleriniz de hassastır. Kalsiyum içeren yiyecekleri sakın ikinci plana atmayın bu dönem.

 Kova Burcu


İleri yaşlarda tansiyon riski yükselir sizlerde. Dolayısıyla uzun süren açlıkları karşı güçlü kalabilmek için, sofranızda sizi tok tutacak ve glisemik indeksi düşük besinlere yer verin. Bunun için mesela beyaz ekmek yerine tam buğday veya çavdar ekmeği, beyaz pirinçten yapılmış pilav yerine kepekli pirinç pilavı ya da makarnayı da kepekli olanını tercih edin. 

 Balık Burcu


Sizler biraz duygusal beslenirsiniz. Duygusal ruh halleriniz, yeme içme düzeninizi etkiler. Belki de sizin için bu dönemde en önemlisi duygusal durumunuzun güçlü olması, sakin kalabilmektir. Bence müzik dinlemek, size huzur veren insanlarla görüşmek, ibadet ya da meditasyon gibi konulara ağırlık vermek için doğru bir zaman olabilir.