Temmuz ayı tüm dünyada “plastiksiz ay” demek. Ben de bu ayın anlam ve önemine uygun bir liste hazırlayıp plastik eşyalar yerine neler kullanabileceğin ürünleri yazmak istedim. Hazırsan, başlıyoruz!

Plastik Poşete Elveda, Bez Çantaya Merhaba 


Plastik poşetlerin ücretli olmasıyla aslında pek çok kişi plastik poşetleri dönüşümlü kullanmaya da bez çanta taşımaya başladı. Aslında durum poşete ücret vermekten daha önemli. Bir plastik poşetin doğada yok olmasının 1000 yıl sürdüğü söyleniyor. Bu inanılmaz ve bir o kadar da korkutucu durumun önüne geçmek için tüm alışverişlerinde bez çanta kullanmayı alışkanlık haline getirmelisin. Üstelik birbirinden hoş desenlere sahip bez çantalar ile tarzını konuşturman da mümkün!

 

Plastik Pipetler Yerine Cam ve Metal Pipetler


Yoksa hala plastik pipet mi kullanıyorsun? Bir içeceği içerken dahi doğayı kirletiyor olma düşüncesinin seni ne kadar rahatsız edeceğini biliyorum. Bu nedenle pipet kullanmayı sevenlere harika bir önerim var: Cam ya da metal pipetler. Şık bardaklarınla da çok hoş bir görünüm sağlayacak bu pipetleri yıkayıp yeniden kullanabilirsin. Hem ekonomik hem şık hem de doğa dostu!
 


Termos ve Mug’lar ile İçecekler Sıcak, Dünya Mutlu


Kullan at plastik bardaklar da doğaya zararlı ürünler arasında. Bunlar yerine kendi termosunu ya da kapaklı mug’ını taşımaya ne dersin? İçeceklerini daha uzun süre sıcak ya da soğuk tutan bu ürünler; yürüyüş yaparken, okulda, piknikte, seyahatte ve dilediğin her yerde yanında taşıyabileceğin şekilde tasarlanıyor. Sızdırmaz özelliklere sahip modelleri çantana atıp çıkabilirsin.
 


Plastik Şişe mi O da Ne?


2020 yılındayız ve hala plastik şişe kullanımının yoğun bir şekilde görülmesi senin de canını sıkmıyor mu? Hele ki onca alternatif varken. Termosuna kendi suyunu doldurmak ya da cam şişede satılan sulardan almak, üstelik bu şişeleri defalarca doldurup yeniden kullanmak varken plastik şişeye hiç gerek yok!
 


Ambalaj Kullanımı Yerine Alternatifler


Pazarda, markette, bakkalda ve diğer alışveriş mekanlarında her gün yüzlerce paketli, ambalajlı ürünle karşılaşıyoruz. Bazı ürünler için hızlı ve geçerli bir alternatif olmasa da bazı ürünler için alternatifler yaratmak mümkün. Örneğin; sebze-meyve alışverişini yaparken kese kağıdı kullanmalarını istemek, yoksa tartıldıktan sonra bez çantana, filene yerleştirmek plastik kullanımını oldukça azaltacak. Aynı şekilde bakliyat ya da temizlik ürünlerini paketsiz, toptan alışveriş yapabileceğiniz yerlerden satın alıp plastik poşetler yerine keselere, bez poşetlere doldurabilirsiniz.