Bir kedi sahibi olarak sen de kedini kısırlaştırmayı düşünüyorsan, kedi kısırlaştırmaya dair hazırladığımız kapsamlı rehberde aradığın tüm soruların cevaplarını bulacaksın!

Kedi sahipleri özellikle kedileri belirli bir yaşa geldikten sonra kedi kısırlaştırma yöntemleri ve faydalarını araştırmaya başlayabilir. Özellikle 4-6 aylıkken cinsel olgunluğa erişen dişi ve erkek kediler, ev ortamında büyüdükleri için bu dürtü onlar için olumsuz bir etki yaratabilir. Kedilerde kısırlaştırma yalnızca plansız gebeliklerin engellenmesinde değil, aynı zamanda belli başlı bulaşıcı hastalıkların önlenmesinde ve istenmeyen davranışların önüne geçilmesinde de önemli rol oynar. Eğer sen de kedinin daha sağlıklı ve daha mutlu olması için onu kısırlaştırmayı düşünüyorsan, kedi kısırlaştırma ile ilgili bu kapsamlı rehberi okuyabilirsin.



Kediler Neden Kısırlaştırılır, Faydaları Nelerdir?


İster erkek ister dişi kedi kısırlaştırma olsun, çoğu sorumlu kedi sahibi kedilerini kısırlaştırma konusunda erken davranarak veteriner tavsiyesi ve kontrolü çerçevesinde bu işlemi gerçekleştirmeye karar verir. Söz konusu kedi kısırlaştırma faydaları olduğu zaman bu işlemin hem kedinin kendisi hem de sahibi için sayısı avantajı bulunmaktadır:




  • Kısırlaştırma işlemi başta kanser, yumurtalık kistleri ve metritis olmak üzere ciddi rahim hastalıklarının riskini ortadan kaldırır ve kedinize daha uzun, daha sağlıklı bir yaşam imkanı sunar.

  • Kısırlaştırma kedilerdeki üreme hormonu üretimini azalttığı için özellikle bu hormonlardan dolayı meydana gelen agresif davranışların önünü keser.

  • Dişi kedilerde aşırı sevme ve saldırganlık gibi davranışların önemli ölçüde azalmasını sağlar.

  • Erkek kedilerde işaretleme ve bölge mücadelesi gibi davranışların oluşmasını engeller.

  • Yine bu hormonlardan dolay meydana gelebilecek kavga ve yaralanmalar sırasında oluşabilecek bulaşıcı hastalık riskini azaltır.

  • Sokak hayvanlarının fazlaca olduğu ve yeterince bakılmadığı bölgelerde kedi popülasyonunun kontrol altına alınmasını sağlar.

  • İstenmeyen gebelikler sonucu yavru kedilerin sokağa atılma riskini azaltır.

  • Özellikle erkek kediler zamanında kısırlaştırılmadıklarında evden ayrılıp bir daha dönmeyebilir. Kısırlaştırma bu gibi durumların önüne geçer.



Kedi Kısırlaştırma Nasıl Yapılır?


Öncelikle kedi kısırlaştırma operasyonuna karar vermeden önce hem senin hem de kedin için bunun en doğru karar olduğundan emin olman gerekiyor. Bu nedenle kısırlaştırma işlemi öncesi veterinerinle görüşmeli, kedinin yaşı, cinsiyeti ve genel sağlık durumu göz önünde bulundurularak bir karar verilmelidir. Eğer veteriner de kısırlaştırmanın kedin için en sağlıklısı ve faydalısı olacağını düşünüyorsa, işlem öncesi yapman gerekenleri sana bir bir anlatacaktır.



Kedi kısırlaştırma öncesi kedinin 6-8 saat kadar aç kalması gerekiyor. Bu, işlem sırasında verilecek anestezinin etkisinin daha hafif ve sorunsuz atlatılmasını sağlıyor. Operasyondan 2-3 saat önceye kadar da ona su içirmemen gerekiyor. Eğer kedinin daha önce geçirdiği herhangi bir ameliyat ya da karşı karşıya kaldığı herhangi bir sağlık problemi varsa, bunu operasyon öncesi mutlaka işlemi yapacak veterinere bildirmen gerekiyor.



Operasyon öncesi dikkate alınması gereken bir diğer önemli nokta da kedi kısırlaştırma yaşı. Çoğu veteriner, kedilerin daha kaliteli bir yaşam sürebilmeleri için cinsel olgunluğa eriştikleri andan itibaren kısırlaştırmaları gerektiğini vurguluyor. Bu da çoğu kedide 4 ila 6 aylık döneme denk geliyor. Hem dişi hem erkek kedi kısırlaştırma yaşı için bunu söylemek mümkündür. Elbette kedin için en doğru kararı kapsamlı bir muayene sonrası veterinerin verecek ve yaşının kısırlaştırmaya uygun olup olmadığını sana bildirecektir.



Kedi kısırlaştırma operasyonu sırasında fiziksel farklılıklarından dolayı dişi ve erkek kedilere farklı işlemler uygulanıyor. Operasyondan hemen önce kedin genel anestezi altına alınıyor. Erkek kedilerde bu işlem aslında "kastrasyon" olarak adlandırılır ve her iki testisin de çıkarılmasını gerektirir. Dişi kedilerde ise hem tek başına rahim hem de her iki yumurtalık çıkartılarak kısırlaştırma işlemi tamamlanmış olur.



Her ne kadar önemli bir operasyon olsa da, özellikle evcil kediler için kısırlaştırma olabildiğince rutin bir prosedür olarak bilinir ve güvenilir ellerde gerçekleştirildiği takdirde komplikasyon oluşma riski oldukça düşüktür. Kedine ameliyat sonrası ağrılarını hafifletmek için uygun dozda ağrı kesiciler ve rahatlatıcı ilaçlar da verilecektir. Öte yandan herhangi bir komplikasyon ile karşı karşıya kaldığını düşündüğün anda hemen veterinerine haber vermen ve durumu izah etmen gerekir. Çoğu kedi, operasyondan kısa bir süre sonra uyanarak aynı gün eve gönderilir. Yapılan işleme bağlı olarak dikişler görünür ya da gizli olabilir.



Kısırlaştırma Sonrası Bakım Nasıl Olmalı?


Kedi kısırlaştırma sonrası ona uygulayacağınız bakım, en az operasyonun kendisi kadar önemlidir. Kedi kısırlaştırma operasyonu sonrası kedin eve döndüğünde bir miktar uykulu ve bilinçsiz olabilir. Hala anestezinin etkisinde olacağı için bu hayli normaldir. Çoğunlukla bu durum birkaç saat sürer ve anestezinin etkisi azalmaya başladıkça kedin kendini daha iyi hissetmeye başlar. Kedinin tamamen normal aktif hayatına dönmesi ise ortalama 24 - 48 saati bulabilir. Kedin kendini biraz daha enerjik hissetmeye başladığı anda her zamanki gibi normal bir şekilde etrafta koşturmak istememesi ve oyun oynamaktan çekinmesi oldukça doğaldır. Hem kısa hem uzun vadede herhangi bir komplikasyon oluşmaması için kedinin totalde 7-10 gün kadar dinlenme modunda geçirmesi gerekir.



Kedi kısırlaştırma sonrası bakım esnasında önemli olan bir diğer nokta da yaranın korunması. Veterinerin büyük bir ihtimalle kedinin yarayı yalamaması ve kurcalamaması için ona koruyucu bir kedi hunisi verecektir. İçgüdüsel olarak yaraya doğru hamle yapmak isteyecek olan kedini ilk günlerde senin sakinleştirmen ve durumu anlatman gerekebilir. Operasyon sonrası erkek kediler, herhangi bir komplikasyon görünmediği sürece sadece 1 kez kontrole getirilirler. Dişi kedilerde ise işlem sonrası kontrol muayeneleri operasyondan 2-3 gün sonra ve 7-10 gün sonra olmak üzere 2 kez belirlenir. Kedinin kendini iyi hissediyor olduğundan ve düzgün bir şekilde iyileşiyor olduğundan emin olmak için bu kontrol muayenelerini aksatmaman gerekir.



Yapılan dikişin niteliğine göre operasyondan belli bir süre sonra dikişlerin alınması gerekebilir. Çoğu erkek kedide kesi oldukça küçük olduğu için herhangi bir dikiş alınma işlemine gerek kalmaz, çünkü yara kendi kendine iyileşerek kaybolur. Öte yandan dişi kedilerde veterinerinizin çözülebilir dikiş kullanıp kullanmadığına bağlı olarak bir dikiş aldırma işlemine gereksinim duyulabilir. Çözülemeyen dikişlerin ameliyattan sonra alınma süresi genellikle iyileşme durumuna göre 7 ila 14 gün arasında değişir. Tüm bu detayları operasyon öncesinde veterinerin ile netleştirerek seni nasıl bir operasyon sonrası sürecin beklediğine dair bir fikir edinebilirsin. Kedin ortalama 2 haftalık bir süreçten sonra artık tamamen eski yaşantısına geri dönebilir ve dilerse dışarı dahi çıkabilir.



Kedi Kısırlaştırmayla İlgili Sık Sorulan Sorular


Kısırlaştırma sonrası kedim kilo alır mı?



Eğer kısırlaştırılmış kedilere özel mamalar satın alır ve kedinin veterinerin tavsiye ettiği beslenme rejimine sadık kalmasını sağlarsan, kısırlaştırma sonrası korkulu rüya olan kilo alma sürecinin önüne geçmiş olursun.



Kedi kısırlaştırma fiyatları ne civarda?



Tercih edeceğin veteriner kliniğine, uygulanacak olan işlem türüne, kedinin cinsiyetine ve işlem sonrası istenebilecek destekleyici prosedürlere bağlı olarak kedi kısırlaştırma ücretleri değişebilir. Bu konudaki en net bilgiyi kısırlaştırma işlemini yaptırmayı planladığın klinikten temin edebilirsin.



Kedimi kısırlaştırmadan önce doğurmasını sağlamalı mıyım?



Kısırlaştırma öncesi kedilerin hamile kalmasının ve doğurmasının kedi sağlığı üzerinde olumlu etkisi olduğuna dair herhangi bir bilimsel kanıt bulunmuyor.



Kedim kısırlaştırma yaşını geçti. Onu yine de kısırlaştırabilir miyim?



Oldukça güvenli ve rutin bir prosedür olduğu için kedilerin kısırlaştırılması için bir üst yaş sınırı yoktur. Veterinerin de onayını aldıktan sonra yaşça büyük olan kedini de kısırlaştırabilirsin.



Kısırlaştırma öncesi ve sonrası dönem için hem senin hem de kedinin hayatını kolaylaştıracak birbirinden kaliteli kedi ürünlerine n11 üzerinden ulaşabilir ve Hopi avantajlarından yararlanarak alışverişlerinden ekstra Paracık kazanabilirsin!