Kendinle veya sevdiklerinle güzel vakit geçirmenin tek yolu evden çıkıp dışarıda gezmek değil tabii ki. Soğuk ve yağışlı havalarda battaniye altına gömülüp, elinde sıcacık kahvenle romantik aşk filmleri izleyerek tembellik etmek gibisi yoktur. Yatağa, kanepeye yayılıp evde olmanın keyfini sürebileceğin, gerçekten de tekrar tekrar izlemek isteyeceğin bu filmleri beğeneceğinden eminim.

Umut Işığım (Silver Linings Playbook), IMDb: 7,7Bradley Cooper, Jennifer Lawrence ve Robert de Niro gibi oyuncuları bir araya getiren bu naif aşk hikâyesi, uzun bir rehabilitasyon döneminin ardından evine dönen Pat’in hayatını yoluna koyma ve eski eşiyle arasını düzeltme odağına oturuyor. Hafif sorunlu ve çok ilginç bir karakter olan Tiffany ile tanışmasının ardından ise olaylar kontrolden çıkıyor. Mükemmel oyunculuk performansları ve güzel hikâyesiyle kesinlikle izlemeye değer.


Aşkın 500 Günü (500 Days Of Summer), IMDb: 7,7


Uzun yıllar aklından çıkmayacak bir aşk hikâyesi arıyorsan, Tom ve Summer’ın öyküsünde kaybolabilirsin. Joseph Gordon-Levitt ile Zooey Deschanel’in harika oyunculuklarıyla devleşen film, Tom’un Summer’a olan sevgisini de, çektiği aşk acısını da iliklerine kadar sana hissettirecek.

Arkadaştan Öte (Friends With Benefits), IMDb: 6,5


New York’ta kurumsal bir şirkette çalışan Jamie ile Los Angeles’lı sanat yönetmeni Dylan, sevgili olmadıkları bir arkadaşlık başlatmaya karar verirler. Her ikisinin de âşık olup birbirlerine bağlanmadan bunu sürdürmesi mümkün olacak mıdır? Filmde Justin Timberlake ve Mila Kunis’in yakaladığı muazzam elektrik gerçek hayata da yansımış, çift filmin ardından sevgili olmuştu.
 

Sevmek Zamanı, IMDb: 8,3


Türk sinemasından unutulmaz bir başyapıtta sıra. Metin Erksan imzalı Sevmek Zamanı’nın her karesi son derece özenli bir sinematografiye sahip. Çalıştığı evin duvarında asılı bir portreye âşık olan Halil, bir süre sonra portredeki kadın olan Meral’le şahsen tanışacaktır. Meral’in de Halil’den etkilenmesiyle başlayan olaylar, bu birbirinden çok farklı çifte mutluluk getirecek mi dersin?

Aşk (Her), IMDb: 8,0


Theodore Twombly, karısıyla boşanmasının ardından ağır bir yalnızlık ve depresyona sürüklenmiş bir mektup yazarıdır. Theodore’un hayatı, beklenmedik bir anda karşısına çıkan bir teknoloji reklamıyla sonsuza kadar değişecektir. Kusursuz bir yapay zekâ örneği olan Samantha sayesinde Theodore depresyonundan yavaş yavaş çıkarken başka bir dünyaya da çoktan adımını atmıştır.

Paris'te Gece Yarısı (Midnight in Paris), IMDb: 7,7


Sana son önerim, Woody Allen klasiği olan Paris’te Gece Yarısı. Marion Cotillard, Kathy Bates, Carla Bruni, Adrien Brody gibi isimlerle adeta bir yıldızlar geçidi olan filmde, Gil ve Inez çifti kısa bir Avrupa tatili için güzeller güzeli Paris’e gelirler. Kısa süre sonra bu seyahat sadece basit bir tatil olmaktan çıkacaktır.