Bu kış ilk kez mi kayağa gideceksin? Bu yepyeni deneyim için ben de senin kadar heyecanlandım! İlk kayak tatilin için sabırsızlanıyor ve nasıl bir hazırlık yapman gerektiğini merak ediyorsan hem tatile çıkmadan önce gözden geçirmen gereken şeyleri hem de yanına alman gereken kıyafet ve aksesuarları ayrı başlıklar hâlinde birlikte inceleyelim.

Termal İçlikler ve Ara Kıyafetler


Soğuğa karşı sağlam kalkanlara ihtiyacın var: Üst ve alt termal içlikler. Dış parçalar ne kadar nitelikli olursa olsun durduğunda üşütmemek için içindekilerin de çok sağlam olması gerekiyor. Çok soğuk derecelere ve kara uygun termal içlikler ile ihtiyacın olan korumayı sağlayabilirsin. Üst parçanın boyunluklu olmasını özellikle öneririm. Termal içliklerinin üzerine yün içerikli kıyafetler, kalın polarlar veya kazaklar giyebilirsin.

Seni soğuktan korumakla birlikte rüzgarı da geçirmeyecek bir monta ve pantolona ihtiyacın var. Ayrıca bu kıyafetlerini içinde kendini rahat hissetmelisin. Çünkü kayarken yüksek düzeyde hareket kabiliyetine ihtiyacın var. Tüm bu kıyafetlerin su geçirmez olmasına özellikle dikkat et.

Kayak aksesuarları arasında en önemli olanı şüphesiz kask. Başının ölçüsüne uygun, olası kazalara karşı tam koruma sağlayan bir kask seçmelisin. Dilersen saç bandı da kullanabilirsin. Kar gözlüklerini (Goggle) ise dilersen günlük olanlardan, dilersen gözünü çepçevre koruma altına alan geniş modellerden seçebilirsin. Gözlüklerinin kırılmaz camlı olmasına, geniş görüş açısı sunmasına, başına tam oturmasına ve kaskına tamamen uyum sağlamasına dikkat et.

Dilersen parmakları ayrı dilersen birleşik olan eldivenlerden alabilirsin. Sana hangisinin daha rahat hissettireceğine bağlı olarak seçim sana kalmış. Yalıtımı sağlam olsun, ellerini içinde rahatça hareket ettirmene ve batonlarını kolayca tutabilmene olanak sağlasın yeter.

Boynunu sıcak tutacak, tenini tahriş etmeden sıcak tutan bir malzemeye sahip, nefes alan bir boyunluk en ideali. Kaskınla birlikte de rahatça kullanabileceğin bir balaklava iyi olabilir.

Ayaklarının tamamen rahat olması çok önemli olduğu için bu ilk seferin de olsa botlarını kiralamak yerine en başından kendi ölçülerine uygun olarak satın almanı öneririm. Botların ne çok geniş ne de çok sıkı olmalı; ayakların için konforlu bir alan sunmalı. Ve tabii ki asla su geçirmemeli. Peki ya çoraplar? Onların da ayaklarını kuru tutacak nitelikte olması çok önemli. Normal çoraplarının üzerine bir çift yün çorap da giyersen senden iyisi yok. :)
 
Kar tatiline çıkmadan önce ihtiyacın olan tüm kayak ve snowboard malzemelerini HepsiBurada’da bulabilirsin.


  • Öncelikle kaymak için tüm kayak malzemelerine sahip olman gerekmiyor. Daha kişisel olanları edinmen iyi olur ama kayak takımlarını, batonlarını, eğer snowboard yapacaksan board’unu ve bağlama aparatlarını gittiğin tesisten de kiralayabilirsin. Tabii ihtiyacın olan her bir parçanın senin ölçülerine uygun versiyonunu bulabileceğinden önceden emin olmalısın. Zaten eğer bu ilk deneyimin olacaksa sana en uygun malzemeleri seçmeden önce farklı alternatifleri görüp denemen iyi olur. Bir-iki sezon sonra kayak malzemeleri hakkında daha nitelikli bilgin olacak ve sana en uygun malzemeleri daha kolay seçebileceksin. İşte o zaman her şeyi kendine özel olarak satın alabilirsin.

  • Aradığın malzemelerin başına mutlaka “kar” sözcüğünü ekle. Çünkü herhangi bir kıyafet ya da aksesuarın kara uygun olanı ve olmayanı arasında dağlar kadar fark var.

  • Bu işte yeniysen düşmeye hazırlıklı ol! :) Kaymaya başlamadan önceki haftalarda spor yaparak kaslarını güçlendirmen iyi olur. Kas ağrılarının seni erkenden pes ettirmesine izin verme.

  • Kayak öncesi ve sonrasında yediklerine dikkat et ve dengeli beslen.


İyi tatiller. :)