ByteDance tarafından 2016 yılının Eylül ayında Asya'da kurulan Tiktok, tüm dünyayı kısa sürede etkisi altına alan bir kısa video oluşturma, paylaşma ve izleme uygulaması. Kurulduğu gündne bu yana tüm dünyayı etkisi altına alan 150’den fazla ülkede kullanılan, 1 milyardan fazla kullanıcısı olan uygulama Türkiye’de çok popüler. Öyle ki günlük ziyaretçi sayısı 15 milyona kadar ulaştı.
 
Peki, tüm dünyanın beğenisini kazanan ve 15 saniyelik videolarla eğlence sunan Tiktok’a sen de dahil olmak ister misin? O halde Google Play ya da App Store'dan uygulamayı indir, hesabını oluştur ve senin için hazırladığım rehber üzerinden TikTok nasıl kullanılır öğren!

TikTok Nasıl Açılır?


Yukarıda kısaca bahsettiğim “TikTok nasıl açılır?” sorusunun yanıtını biraz daha detaylı anlatarak işe başlayayım. Google Play ya da App Store’dan indirdiğin uygulamaya giriş yapabilmek için bir hesap açman gerek. Bunun için Google, Facebook gibi sosyal medya hesaplarını, mail adresini ya da telefon numaranı kullanabilirsin.

 

TikTok'ta Videolar Nasıl İzlenir?


Giriş yaptıktan sonra karşına çıkacak “Sizin İçin” sayfası sayesinde TikTok’un renkli dünyasına giriş yapabilir, takip edeceğin yepyeni hesaplar keşfedebilir, eğlenceli videolar izleyebilirsin.

Uygulamayı her açtığında karşına çıkacak bu sayfada senin tarzına en uygun videoların görüntülenmesi için beğendiğin hesapları takibe almayı unutma. “Sizin İçin” bölümünü Instagram’ın keşfet sayfası ile aynı mantığa sahip diyebilirim. Zamanla izlediğin videolar da “Sizin İçin” sayfasını şekillendirecek.
 
“Sizin İçin” sayfasının yanı sıra ekranın alt kısmındaki büyüteç simgesi ile de sevebileceğin içerikleri arayabilirsin. Hashtag, şarkı adı ya da kullanıcı isimleri aradığın içeriğe ulaşmanı sağlayacak. Ayrıca belli bir dans, şarkı ya da tema üzerine yapılan “challenge” yani meydan okumalar için oluşturulan hashtag’leri öğrenerek ilgili meydan okumaya katılan tüm kullanıcıları ve videolarını da izleyebilirsin.

 

TikTok'ta Video Nasıl Çekilir?


Tiktokta video nasıl çekilir?” sorusunun yanıtı aslında çok basit. Anasayfanın alt kısmında yer alan “+” simgesine tıklayarak video çekmeye başlayabilirsin. Ardından karşına pek çok cep telefonunda video çekmek için kullanılan kırmızı, daire şeklinde bir simge çıkacak. Bu simgeye dokunarak videonu çekebilirsin. Videonu çektikten sonra paylaş seçeneğine dokunarak videonu paylaşabilirsin. Paylaşmadan önce videonla ilgili hashtag’ler yazarak videolarını sevecek kişilere daha kolay ulaşabilirsin. Başarılı, çok izlenen videolar çektikçe daha çok kişinin “Sizin İçin” sayfasına düşüp fenomenliğe doğru adım adım ilerleyebilirsin.

 

TikTok'ta Edit Nasıl Yapılır?


Videolarını çektikten sonra kısaltmak ya da düzenlemek isteyebilirsin. TikTok şu an için uygulama içerisinde video kırpma, kesme işlemleri yapmana imkan tanımıyor. Ancak bazı ek uygulamalar ile videolarını TikTok içerisinde kırpıp düzenleyebilirsin. Vizmato, Funimate, InShot ve Timbre bu uygulamalardan bazıları.

 

TikTok'ta Efektler Nasıl Kullanılır?


TikTok efektleri, kullanıcıların videolarına bambaşka havalar katıyor. Bu efektler ile videona parıltılar da ekleyebilirsin yüzüne şirin çiller de! Önemli olan videona göre en uygun efekti bulmak. Bunun için video kaydetme sayfasındaki efektler butonuna dokunman yeterli. Sonrasında efektleri deneyerek videonu çekmeye başlayabilirsin.

 

TikTok'tan Para Nasıl Kazanılır?


Tik tok para kazanılıyor mu?” da TikTok’a kaydolan pek çok kişinin en çok merak ettiği sorular arasında. TikTok şu an için YouTube gibi kullanıcılarına para kazandıran bir mecra değil. Ancak ilerleyen günlerde böyle bir uygulama gelmesi pek çok kişinin beklediği bir durum. Varsayımlara göre ilerleyen zamanlarda izlenme oranları yüksek kullanıcılar TikTok’ta kazanç sağlayabilecek.
 
Eğlenceye katılmak, video izleyerek ya da çekerek keyifli vakit geçirmek için hadi durma, sen de TikTok’u dene!