Merhaba, bir yılı daha gerinde bırakıyorsun ve artık 2020 seni bekliyor. Her sene yılbaşında aynı dilekleri tutup, niye olmadı diye üzülüyorsan bu kez ayakları yere basan hayaller kurmayı deneyelim mi? Bu listede sana yeni yılda muhtemelen gerçekleşmeyecek beş dilekten bahsetmek istiyorum. Eminim bu 2020 için daha gerçekçi kararlar vermene yardımcı olacaktır. Bu arada “gerçekleştiremeyeceğin” demiyorum dikkatini çekerim. “Muhtemelen gerçekleştiremeyeceğin” diyorum. Kontrol hâlâ sende. Dilemekten vazgeçme. :)

Dünyayı Gezmek


Bu tarifi imkânsız macera hemen hemen herkesin hayallerini süslüyor. Dünyayı bir uçtan bir uca, görmediğin hiçbir yer, tatmadığın hiçbir yemek kalmayıncaya kadar gezmek kulağa çok güzel geliyor değil mi? Büyüleyici bir deneyim. Gerçekçi olalım, 2020’de seni bir dünya turu beklemiyor olabilir ama planlı olursan, her tatil fırsatını değerlendirerek normalden çok daha fazla yer görebilirsin. Doğru planlama yapmanın önemini hatırlatmak isterim. Hadi ilk nereye gideceğini 2020’de gezilecek yerler yazısından seçebilirsin.
 

Yeni Bir İş


Yeni yıla yepyeni bir iş hayaliyle mi gireceksin? Son birkaç yılbaşında aldığın ama hayata geçiremediğin bu karar, bu sene de gerçekleşmeyebilir. Şu anki işini ne kadar sevdiğini fark edebilir, iş arkadaşlarından kopamayabilir, belki de istediğin gibi bir iş bulamayabilirsin. Olsun, kökten değişikler yapamıyorsan iş yerindeki çalışma alanında değişiklikler yapmak, farklı birimlere geçmek gibi adımlar atabilirsin.
 

Kilo Vermek


Bak bunu gerçekleştiremezsin demiyorum. Yeni yılda kilo verip istediğin vücuda sahip olabilirsin. Ama sonra yine alırsın. Sen de biliyorsun, hep böyle değil mi? Birkaç yıldır kendine aynı sözü veriyorsan ve bunu gerçekleştiremiyorsan bence 2020’de bakış açını değiştir. Emin ol bu sana çok iyi gelecek. Yeni yılda odak noktan kilo vermek değil, sağlıklı olmak olsun. Uzun lafın kısası kilo veremesen bile 2020’de kendini her zamankinden daha çok sev.
 

Zengin Olmak


2020’de işlerini yoluna koyabilir, terfi ya da zam alabilir, hatta daha iyi kazandıran bir işe başlayabilirsin. Ama muhtemelen zengin olmayacaksın. :) Bir şans oyunu kazanırsan zengin olabilirsin elbette ama dünya bir anda değişmiyor. Bu seni mutsuz etmemeli, her zaman bir adım sonrasını düşünerek birikim ve tasarruflarını daha iyi yönetme kararı alırsan zenginliğe ilk adımı atmış olursun.
 

Güneye Yerleşmek


Moralini bozmak gibi olmasın ama yeni yılda muhtemelen güneye yerleşemeyeceksin. Bir Akdeniz kasabasında huzurlu organik bir yaşam burnunda mı tütüyor? Her gün işe giderken kullandığın metro durağını nasıl terk edeceksin? Ya apartman dairenin balkonunda emek emek dikip yetiştirdiğin saksı domatesi? Hep canını sıkan o kalabalıkları, keşmekeşi, yaşadığın şehri, o tatlı belayı hiç özlemeyecek misin? Dediğim gibi muhtemelen bu yıl da güneye yerleşme kararın hayata geçirmeyeceksin ama bu neyi değiştirir? Hayat, gözünün önünde duran fakat fark edemediğin güzellikleri keşfettiğinde şahane bir hâl almıyor mu? Belki 2020’nin bu anlamda senin için bir sürprizi vardır ne dersin?
 
Sen bu sürprizi beklerken, seni çok mutlu edecek bir tatil planlayabiliriz. :)