Hem video oyunları hem mobil oyunlar için devasa bir yıl olacağa benzeyen 2022 çıkacak oyunlar söz konusu olduğunda oldukça iddialı. PC için olduğu kadar PlayStation, Xbox ve Nintendo gibi oyun konsolları için de pek çok farklı yeni oyunun çıkacak olması oyun geliştiricilerinin planlar arasında. God of War'dan Gran Turismo'ya, Pokemon'dan Harry Potter'a pek çok farklı seri oyunu ile birlikte sadece konsollara yönelik de pek çok oyun bulman olası. Eğer sen de bir oyun tutkunu olarak önümüzdeki yıl seni hangi maceraların beklediğini merak ediyorsan, senin için özel olarak derlediğimiz 2022'de çıkacak oyunlar listemize göz atabilirsin ve gaming heyecanını seni sarmasına tanıklık edebilirsin.

1. Horizon Forbidden West


Modern zamanlarda oyun dünyasının önde gelen kahramanlarından biri olan Aloy'un kıyamet sonrası maceraları bu versiyonda da devam ediyor. 2022 yılında yeni çıkacak oyunlar listesinde ilk sıralarda yer alan Horizon Forbidden West, bu sezon daha fazla gerçeği ortaya çıkartmaya odaklanacak. Aloy, içinde yaşadığı dünyanın durumu hakkında daha detaylı bilgi edinmeye çalışırken bir yandan daha tehlikeli yaratıklar ve gerilim dolu bir doğanın içerisinde yaşam savaşı verecek.
 


2. God of War: Ragnarok


2022 yılında çıkacak oyunlar listesinde yine ilk akla gelen ve çokça beklenen oyunlardan biri de God of War: Ragnarok. Bu yeni sürümde iyileştirilmiş bir oyun deneyimi ve daha fazla NPC, öncelikli beklentiler arasında. Baba ile oğul arasındaki bağı test edecek sürükleyici bir anlatı ve Thor'un kendi iblisleriyle olan savaşı da oyunda ön plana çıkacak gibi görünüyor.
 

3. Ark II


Dünyanın en çok oynanan hayatta kalma oyunlarından bir olan Ark: Survival Evolved, 2022 yılında ikinci versiyonu ile oyunseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. İlk oyundan tam beş yıl sonra tekrar tanıtılan Ark II'nin ana kahramanı ise Hollywood'un gözde aktörlerinden Vin Diesel tarafından canlandırılacak. Oyun geliştiricisi Studio Wildcard tarafından hikaye hakkında fazla detay paylaşılmasa da oyunun yeni nesil online çok oyunculu bir moda sahip olacağı, bilinenler arasında.
 

4. Destiny 2: Lightfall


2022 gelecek oyunlar listesinde sonbahara doğru piyasaya sürülmesi planlanan oyunlardan bir tanesi de Destiny 2: Lightfall. Oyunu geliştiren firma Bungie, bu oyunda hangi karakterlerin görüleceğini henüz açıklamış değil, ancak geçen yılki Beyond Light ve bu yıl çıkan The Witch Queen'in ardından bu oyunla birlikte DLC üçlemesinin tamamlanması bekleniyor. Bu ilk iki versiyondan Eris Morn, Exo Stranger, the Drifter ve Witch-Queen Savathun'un yer alması kuvvetle muhtemel.
 

5. Elden Ring


21 Ocak 2022 tarihinde çıkışı planlanan oyun, acımasız hikayesi ve yüksek zorluk derecesi ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Önümüzdeki yıl yeni çıkmış oyunlar arasında kendinden bir hayli söz ettireceğine benzeyen Elden Ring, önceki FromSoftware oyunlarından farklı olarak anlatıya yardımcı olmak amacıyla Game of Thrones'un yaratıcısı George R. R. Martin'le birlikte yapılan işbirliği sonucu ortaya çıkmış. Hikayede çok daha derin bir vurgu yaratan bu detay, oyuna dair gelen beklentiyi de bir hayli yükseltiyor.
 

6. Gran Turismo


PS4 yeni çıkacak oyunlar konusunda Gran Turismo ile hayranlarını hayal kırıklığına uğratmıyor. Her Gran Turismo sürümü arasına olabildiğince yeni ve heyecan verici detaylar katmayı amaçlayan Polyphony Digital, bu sürümde de şimdiye kadar en iyi oyunlarından birini yapmayı hedefliyor. Oyunun sadık hayranları, Gran Turismo 7'de beklentilerini fazlasıyla karşılayacak yüksek hızlı aksiyona doyacak görünüyor.

 

7. Pokemon Legends: Arceus


2022 yılının ilk ayı itibariyle piyasaya sürülecek olan Pokemon Ledengs: Arceus, son Pokemon oyunlarında sergilenen büyümeden bağımsız olarak geliştirilen bir oyun olacağa benziyor. Pokemon'un açık dünya doğasını kucaklayan Arceus, oyunların en tanıdık ve en sevilen pokemonlarını ve karakterlerini içeren yepyeni bir maceraya ev sahipliği yapıyor.
 

8. Kerbal Space Program 2


Private Division tarafından yayınlanan, Intercept Games tarafından geliştirilen Kerbal Space Program 2, oldukça ilgi çekici bir uzay uçuşu simülasyonu deneyimi sunuyor. İlk olarak 2015 yılında çıkan oyunun ardından beğeniyle karşılanan hikaye, 2022 yılında fizik tabanlı bir uzay simülasyonu oyununa dönüşüyor. Oyun koloni kurma, yıldızlararası seyahat ve çoklu oyuncu desteği gibi birçok yeni özelliği de beraberinde getiriyor.
 

9. Tom Clancy's Rainbow Six Extraction


Ocak 2022'de çıkacak oyunlar arasında yer alan bir diğer oyun da Tom Clancy's Rainbow Six Extraction. Archaeans adı verilen uzaylı yaratıkları yenmek için üç kişilik ekipler halinde savaşılan bu oyunda insanların olmadığı, bilinmeyen bir dünya araştırılıyor. Bu oyunun Ubisoft ekibinin bir yan ürünü olduğunu da söylemiş olalım.

 

10. Suicide Squad


Bu oyunun, geliştirici Rocksteady'nin Batman Arkham oyunlarıyla aynı evreni paylaşması planlanıyor. İkonik hikayenin unutulmaz karakterleri Harley Quinn, Deadshot, King Shark ve Captain Boomerang da bu hikayedeki yerini alacak. Tek oyunculu modun yanı sıra co-op desteği sunacak oyunun Metropolis'te geçmesi bekleniyor.
 

11. Dying Light 2


Dying Light 2, Şubat 2022 tarihinde piyasaya sürülecek. Bu versiyon, 2015'in hitlerinden olan ilk hayatta kalma - macera oyununun devamı niteliğini taşıyor. İlkini bu kadar popüler kılan bolca parkur, zombiler ve hayatta kalma aksiyonu, bu versiyonda da hayranlarıyla buluşacak. "Stay Human" mottosu ile raflardaki yerini alacak olan bu oyunda oyuncular temizlik yapmalı, arkadaşlıklar kurmalı, silahlar oluşturmalı ve hem dost hem düşman güçlerle aynı anda mücadele etmeli. Ölümsüzler biraz daha huzursuz ve cani bir hal alacağından ilk oyunda olduğu gibi oyuncuların gece çökmeden önce gün ışığından maksimum derecede yararlanmaları tavsiye ediliyor.

 

12. Zelda: Breath of the Wild


Yeni çıkacak oyunlar PC kullanıcıları için çeşitlilik göstermeye devam ediyor. Tüm zamanların en beklenen oyunlarından biri olan Zelda: Breath of the Wild 2, geleneksel Zelda oyunlarından farklı olarak daha zengin ve etkileyici bir dünya ile hayranlarını kucaklıyor. 2017'de dünyayı kasıp kavuran bu hikayenin 2022'de de adından bolca söz ettireceği düşünülüyor.
 

13. Chrono Odyssey


Chrono Odyssey, 2021 yılının sonlarına doğru oynanabilir bir duruma gelmesi ve 2022 yılı itibariyle de tamamen piyasaya sürülmesi beklenen, Kore menşeili bir MMO oyunu. 12 tanrıya karşı büyülü bir savaş yürütülen oyunda zaman ve uzay hakkında destansı fanteziler sunuluyor. Çok oyunculu online bir dünyada geçen bu oyun, sinematik fragmanı ile de dikkatleri üzerine çekiyor. Özellikle uzay, zaman – mekan kırılımları ve fantezi dünyasına ilgi duyan gamerların oldukça hoşlanacağı cinsten bir oyun olduğu kesin.
 

14. Homeworld 3


2022'nin dördüncü çeyreğinde yayınlanması planlanan Homeworld 3, gerçek zamanlı bir strateji oyunu olarak yeni çıkacak oyunlar 2022 listemizdeki yerini alıyor. İlginç bir şekilde kitle fonlaması yöntemiyle finanse edilen bu oyun, serinin ilk iki halkasıyla benzerlikler taşımakla birlikte kozmik bir ortamda geçen, tek oyunculu bir hikaye moduna sahip olacak.
 

15. The Callisto Protocol


Korku temalı bir 3. şahıs hayatta kalma oyunu olarak karşımıza çıkan The Callisto Protocol, daha önce Dead Space üzerinde çalışan Glen Schofield tarafından geliştirildi. Jüpiter'in uydusu Callisto'da yer alan bir hapishanede geçen oyun, tek oyunculu ve çoğunlukla hikaye odaklı bir yaklaşım vadediyor. Oyunda yer alan uzaylı yaratıklar ve tuhaf mutantlar, onlara karşı hayat mücadelesi vermeyi daha da heyecanlı hale getiriyor.

 

16. Gotham Knights


Batman'in eskiden himayesinde yer alan Gotham'ın en kötü denetçileri sahnede: İş birliği modu ve çoklu oyuncu desteği sunan oyunda her türlü suç tehdidini savuşturup harekete geçen ve Gotham şehrinde bir koruma kalkanı oluşturan cesur kahramanlar senin kontrolünde olacak. Batman’i gururlandırmaya hazır mısın?
 

17. The Lord of the Rings: Gollum


Daedalic Entertainment tarafından geliştirilen ve 2022 yılının üçüncü çeyreğinde piyasaya sürülmesi planlanan bu gizlilik odaklı oyun, Sauron tarafından yakalanarak hapsedilen Gollum'un kaçma girişimini konu alıyor. Bu ikonik karakter, örümcekler tarafından istila edilmiş bir bölgeden geçerek Barad Dur kulesinin altındaki Goblin madenlerinde ilerlediği tanıtım videosuyla ilgi çekmeyi çoktan başarmıştı. Yüzüklerin Efendisi hayranları için adeta bir armağan niteliğinde olan bu oyun, 2022'de çıkacak oyunlar arasında özel bir yere sahip.
 

18. Hogwarts Legacy


En az Yüzüklerin Efendisi kadar sevilen ve geniş bir hayran kitlesine sahip olan Harry Potter serisi de PC oyunları dünyasındaki yerini almaya hazırlanıyor. Daha önce uyarlanmaya çalışılan Harry Potter oyunlarından oldukça farklı olarak kendi sihirbazınız olma fırsatı vererek gerçek bir RPG deneyimi sunan Howgarts Legacy, global anlamda HP hayranlarının sonunda Hogwarts'a katılma ve bu büyülü dünyanın bir parçası olma hayalini gerçekleştireceğe benziyor.
 

19. Call of Duty 2022


Hiçbir yeni çıkmış oyunlar listesi, içinde Call of Duty'yi barındırmadığı sürece tamamlanmış sayılmaz. 2022 yeni çıkacak oyunlar listesinin de farklı olmasını bekleyemezdik, değil mi? Her ne kadar daha kendisi çıkmadan şimdiden Call of Duty 2023 ile ilgili söylentiler yayılmaya başlasa da, COD 2022'nin Modern Warfare serisinin devamı niteliğinde olacağına dair duyumlar oldukça fazla.