22 Temmuz 2022
Oyun sırasında seni bir adım öne çıkaracak oyuncu kulaklığını seçmek için bu önerilere mutlaka göz atmalısın.

Oyunlarda farkını ortaya koymak istiyorsan sana avantaj sağlayacak oyuncu kulaklığı önerilerilerimize mutlaka göz atmalısın. Standart kulaklık çeşitleri teknik olarak müzik dinlemek ve gündük kullanımlarda faydalanmak için üretiliyor. Fakat oyuncu kulaklıkları, oyun arenasında ihtiyaç duyabileceğin pek çok farklı özellik ile donatılıyor ve performansını artırmaya yardımcı olacak şekilde geliştiriliyor. Bu sebeple de standart kulaklık modelleriyle oyuncu kulaklıkları arasında tasarım bakımından büyük farklılıklar oluşmasa da teknik açıdan önemli ayrımlar bulunuyor. Hassas yapıdaki oyuncu kulaklıkları, her detayı yakalayabilmen için geliştiriliyor. Bu sebeple de oyun kulaklığı nasıl olmalı noktasında bazı özelliklere dikkat etmen gerekiyor. Sen de seçenekler arasında kararsız kalıyorsan aşağıda sıraladığımız unsurlara dikkat ederek seçim aşamasını kolaylaştırabilirsin.
 

Kulaklık Bütçesi


Geniş bir fiyat aralığına sahip olan kulaklık çeşitleri arasında kaybolmak istemiyorsan öncelikle ödeyebileceğin alt ve üst sınırı belirlemen gerekiyor. Böylece benzer fiyat aralığındaki ürünler arasından özellikleri en cazip olan oyuncu kulaklığını tercih edebilirsin. Fakat hangi oyuncu kulaklığı almalıyım diye düşünürken belirlediğin bütçenin de gerçekçi olması önemli. Çok düşük fiyatlardaki modeller uzun süreli kullanım sağlamayacağından genel oyuncu kulaklığı piyasasını gözden geçirip makul bir sınır belirlemende fayda var. Unutmamalısın ki bu özellikler fiyatlarla doğru orantıda olsa da her zaman fiyatı yüksek olan ürün en iyi ürün olmayabiliyor. Bu sebeple de diğer başlıklarda sıraladığımız özellikleri göz önünde bulundurmalısın. Bütçene en uygun kulaklığı Hopi avantajlarıyla satın almak içinse kampanyalarımıza mutlaka göz atmalısın.
 

Ses Kalitesi


Bir kulaklıktaki ses kalitesini belirleyen birden fazla unsur bulunuyor. Bunlar arasında frekans aralığı büyük öneme sahip. Ürünün teknik özelliklerinde Hertz olarak belirtilen bu özellik, sesin kalınlık ve inceliğini ifade ediyor. Kulaklıktaki frekans ayarı azaldıkça kulağına gelen sesler de o kadar incelmeye başlıyor. Aynı şekilde frekans aralığı arttığında ise sesler kalınlaşıyor. Yüksek frekans aralığı, oyunlar sırasında sesleri daha iyi şekilde duyabilmeni sağlıyor. Böylece dikkat isteyen oyunlarda hiçbir ayrıntıyı kaçırmadan oyun oynayabilmene yardımcı oluyor. Ayrıca frekans aralığı kadar kulaklığın sesi ne kadar stabil iletebildiği de önemli. Oyuncu kulaklığı özellikleri nasıl olmalı sorusunu düşünürken dikkat etmen gereken unsurlardan bir diğeri ise ses seviyesi. Teknik özellikler arasında "dB" şeklinde kısaltılan desibel değeri kulaklığın erişebildiği maksimum ses şiddetini ifade ediyor. Ortalama bir oyuncu kulaklığında bu seviye 85 dB civarında seyrediyor. Daha yüksek ses seviyelerine çıkamaman da kulak sağlığını koruyabilmen için önem taşıyor. Uzun süre yüksek ses seviyesine maruz kaldığında duyma kayıplarının oluşması ve kulak sağlığına ilişkin olumsuz durumların ortaya çıkması neredeyse kaçınılmaz. Bu gibi problemler yaşamak istemiyorsan sen de ideal ses seviyelerinde kullanım sağlamaya özen göstermelisin.
 

Malzeme Kalitesi ve Ağırlığı


Malzeme kalitesi de kulaklık seçiminde önem taşıyan unsurlardan oluyor. Sana konforlu bir kullanım sunacak ve uzun süre dayanıklılık gösterecek malzemeler iyi bir kulaklığın en önemli özellikleri arasında yer alıyor. Burada ağırlık konusu da büyük önem kazanıyor. Genellikle kulak üstü olarak tasarlanan oyuncu kulaklıklarının ergonomik yapıya sahip olması çok önemli. Uzun süren karşılaşmalarda bir süre sonra başında baskı hissi oluşturan ya da kafana ağırlık bindiren bir kulaklık istemezsin. Bu tür ürünler uzun kullanımda boynunun da ağrımasına sebep olabileceği için seçim sırasında hafif kulaklık çeşitlerinden birini tercih etmen hem sağlığın hem de konforun için oldukça önemli. En iyi oyuncu kulaklığı hangisi diye seçmeye çalışırken mümkün olduğunca hafif, ayarlanabilir ve aynı zamanda kaliteli malzemeden üretilen çeşitler arasından seçim yapmalısın. Ağırlık çoğu zaman kalitenin bir göstergesi olarak bilinse de yeni teknolojilerde en büyük avantajı kalite ile hafifliği bir araya getirebilmesi oluyor. Böylece en iyi oyuncu kulaklığını bulman çok daha kolaylaşıyor. Sen de kaliteli markaların ürünlerine Hopi anlaşmalı markalardan ulaşabilir ve avantajlı alışverişin keyfini çıkarabilirsin. 
 

Surround Ses Sistemi


Oyuncu kulaklıklarında en önemli özelliklerden biri de Surround ses sistemi. Ürün çeşitlerinin standart kulaklılardan farklılaşmasını sağlayan bu özellik, çıkan seslerin hangi yönden geldiğini anlamana yardımcı oluyor. Oyun oynarken rakiplerinin ayak sesleri, etraftaki yaprak hışırtıları veya uzaktan gelen sesler standart kulaklılarda, arka plandaki genel bir ses olarak kulağına ulaşıyor. Fakat Surround ses sistemine sahip oyuncu kulaklıkları, seslerin sekiz farklı noktadan sana ulaşmasını sağlıyor. Böylece düşmanın hangi noktada olduğunu ve sesin ne taraftan geldiğini anlaman son derece kolaylaşıyor. Gaming kulaklık alırken nelere dikkat etmeli sorusuna verilebilecek cevaplar arasında bu özellik önemli bir yere sahip. Sen de rakiplerinden her zaman bir adım önde olmak istiyorsan satın alacağın ürünün Surround ses sistemine sahip olmasına dikkat etmelisin.
 

Mikrofon Özellikleri


Online oyunlarda önem kazanan mikrofon özellikleri takım oyunlarının olmazsa olmazlarından. Sen de takımınla sağlıklı iletişim kurmak ve sorunsuz bir oyun deneyimi yaşamak istiyorsan satın alacağın oyun kulaklığının mikrofon özelliklerine dikkat etmelisin. Gelen seslerin cızırtılı olmaması ya da senin sesinin takım arkadaşlarına daha net gidebilmesi için kulaklıkta yer alan bu tür özelliklerin güçlü olması gerekiyor. En iyi oyun kulaklığını seçmek istiyorsan mikrofon ayrıntısını atlamaman önemli. Fakat ürünün performansını yalnızca belirtilen teknik özelliklere bakarak satın almamanda fayda var. En doğru sonuçlar için tercih etmek istediğin oyun kulaklığı modeli için çekilen ayrıntılı inceleme videolarına göz atabilirsin. Böylece kulaklığın oyun oynarken sunduğu mikrofon performansını uygulamalı olarak görebilirsin. Farklı tasarımlara ve mikrofon özelliklerine sahip oyuncu kulaklıklarını Hopi kampanyalarından faydalanarak satın alabilirsin. 
 

Ses İzolasyonu


Hem günlük kullanıma yönelik kulaklıklarda hem de oyuncu kulaklıklarında önemli olan unsurlardan biri de ses izolasyonu. Özellikle kulak üstü kulaklık çeşitlerinde bu durum daha fazla önem kazanıyor. Kulağın dış tarafında kalan başlıklar sesin büyük bölümünü dışarı yansıtabildiği için kaliteli bir kulaklığın göstergesi bu izolasyon unsuru oluyor. Oyuncu kulaklığı alırken nelere dikkat edilmeli diye merak edenler çoğu zaman ses kalitesine odaklanıp bu noktayı atlayabiliyor. Dışarıdan gelen seslerin seni rahatsız etmemesi ve oyun seslerinin de dışarıya yansımaması için mümkün olan en güçlü izolasyona sahip kulaklığı tercih edebilirsin. Böylece sen oyuna daha iyi odaklanırken çevrendekileri de rahatsız etmezsin. Ses izolasyonu güçlü bir oyuncu kulaklığı satın alırken aynı zamanda Paracık kazanmak istersen kampanyalarımızdan faydalanabilirsin. 
 

Güç Tüketimi


Empedans olarak da bilinen güç tüketimi unsuru oyun kulaklığı alırken nelere dikkat edilmeli sorununun cevapları arasında kendisine yer buluyor. Ürün özellikleri arasında Ohm olarak gösterilen bu unsur yüksek olduğunda iletilen ses şiddeti de artıyor. Gücünü bilgisayardan alan kablolu kulaklıklarda empedans değeri genellikle yüksek oluyor. Bu nedenle fiyat-performans ürünlerinde veya orta kalite oyuncu kulaklıklarında kablolu kulaklıkların tercih edilmesi öneriliyor. Ürün kalitesi arttıkça kablosuz oyuncu kulaklıklarında da yüksek ve kaliteli ses aktarımı sağlanıyor. Sen de tüm bu unsurlardan yola çıkarak kendi ihtiyaçlarına uygun bir kulaklık seçebilirsin. Böylece hem oyundan aldığın keyfi artırabilir hem de kazanma şansını artırabilirsin. Eğer yazımız sana yardımcı olduysa kulaklık performansını desteklemek için oyuncu klavyesi önerilerimizi de inceleyebilirsin.