Bu ay aşk ayı! Okuyacağın unutulmaz bir aşk romanı ile hayatına heyecan katmak istersin diye, senin için gelmiş geçmiş en iyi aşk romanlarını derledim. Aklına düşen romanın evine gelmesini istiyorsan idefix.com bir tık uzağında. Bakalım hangilerini okumamışsın. :)

Kırmızı Eşarp – Cengiz Aytmatov


Türkan Şoray ve Kadir İnanır’ın başrollerinde oynadığı Selvi Boylum Al Yazmalım filmini izlememiş olsan da duymuşsundur. İşte o film Kırmızı Eşarp’tan sinemaya uyarlanmıştır. Tutkulu bir aşkı ve sevginin doğasını anlatan bu başyapıt listemize ilk sıradan giriyor.
 

Aşk-ı Memnu – Halit Ziya Uşaklıgil


Halit Ziya Uşaklıgil’in ölümsüz eseri… Aşkı arayan bir aşk hikayesi… İki defa televizyona da uyarlanan bu aykırı hikaye bir aile dramını anlatsa da aşka dair söyleyecek pek çok şeyi var. Mutlaka okunmalı.
 

Hıçkırık – Kerime Nadir


Evet, bu unutulmaz roman da zamanında Yeşilçam’a uyarlandı. Hatta Kerime Nadir’in birçok eseri Yeşilçam’da kendisine yer buldu. Spiritüalizmle harmanlanmış bu aşk romanını severek okuyacaksın.
 

Doktor Jivago – Boris Pasternak


Bu listeden de anlayacağın gibi her iyi aşk romanı ya sinemaya ya da televizyona uyarlanmıştır. Doktor Jivago da bunlardan biri. 1917 Devrim’i sırasında yaşanan bir aşkı, devrimin politik ortamıyla birlikte anlatan bu roman, Pasternak’a 1958 yılında Nobel ödülü kazandırdı.
 

Aşk ve Gurur – Jane Austen


18. yüzyıl İngiltere’sinde geçen bu aşk romanı Elizabeth ile Mr. Darcy’nin büyük aşkını anlatıyor. Aşkın aşkınlığını okuyana tekrar hatırlatacak bu romanı okunacaklar listene ekleyebilirsin.
 

Kürk mantolu Madonna – Sabahattin Ali


Son zamanlarda oldukça popüler olan bu roman Türk edebiyatının sembol isimlerinden Sabahattin Ali’ye ait. Bitmesini istemeyeceğin bu aşk romanını hala okumadıysan şimdi sipariş vermeni öneririm.Kolera Günlerinde Aşk – Gabriel Garcia Marquez


Yıllara yayılan bir aşk hikayesini anlatan bu roman aşkı her yönüyle deneyimlemene olanak sağlayacak. Romanı okuduğunda bunun bir aşk romanından çok daha fazlası olduğunu anlayacaksın.

Tam sana göre kitapları ve çok daha fazlasını hemen idefix’ten seçebilirsin!