Daha iyi bir insan olma ya da kendinin en iyi hâline ulaşma isteği, insanoğlunun varoluşundan beri önemli bir mesele.

Edebiyat dünyasında kötü ün yapmış, gerçekçi olamayacak kadar iyimser olma konusunda öğütler veren veya aşırı ciddi olan klişeleri unut!

Hedef; minik dokunuşlarla hayatını kolaylaştırmak, daha huzurlu bir varoluşa ulaşmak. Aşağıdaki liste belki sana bir anda “hayatın anlamını” ya da “mutluluğun anahtarını” vermeyebilir fakat yeni sezona başlarken daha iyi bir sen olma yolunda kılavuz olabilir.

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı - Stephen Covey


Elon Musk’ın da önerdiği bir kitap olan “Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı”, Forbes'un araştırmasına göre son yirmi yılın en etkili yirmi iş kitabı sıralamasına girenlerden. Birçok okuyucu tarafından kişisel gelişim kitaplarının temeli olarak görülen bu kitap, yine birçok yazara da ilham kaynağı olmuş. Yalnız baştan uyarmak gerek, kıssadan hisse formüller arıyorsan bu kitap doğru adres değil. Covey’nin tekniği uzun soluklu bir çaba, emek ve “alışkanlık” gerektiriyor.

Şimdinin Gücü - Eckhart TolleGençlik yıllarını yoğun depresyon içinde geçiren yazar Eckhart Tolle, tüm dünyada milyonlar satan bu kitabıyla, tek gerçek olanın yaşadığın an olduğunu ve her anın bir mucize olduğunu fark etmeni sağlayacak. Yazarın kendi deyimiyle bu kitap öğüt veriyor ama gideceğin yolu göstermiyor. Birçok okuyucunun hayatı için dönüm noktası olarak betimlediği kitap, özellikle bir travmayı ya da depresyonu atlatmaya çalışanlar için başucu kitabı olabilir.


İyi Hissetmek & Birlikte İyi Hissetmek - David Burns


İkili set halinde sunulan kitap, ilk kitabıyla “sana” ve “bireysel gelişimine” odaklanırken, ikinci kitabında ise en sevdiğinle daha sağlıklı bir ilişki kurabilmen adına, yazarın 25 senelik klinik tecrübesi ve onlarca çift üzerinde yaptığı araştırmalar temelinde ilişkileri konu alıyor. Bu kitabın diğerlerinden ayrılan yanı ise bilimsel olarak test edilmiş bazı teknikler sunuyor olması.

İkigai & İkigai Uygulama Rehberi - Hector Garcia, Francesc Miralles


Japonya’nın 100 yaşın üzerinde en fazla nüfus barındıran ülke olduğunu biliyor muydun? Kitaba göre bunun sebebi Japonların İkigai felsefesi: Her sabah yataktan kalkmak için bir sebep. Sen de şehir hayatının yoğunluğunda kendini hep bir yere geç kalmış ya da bir şeyleri kaçırmış hissediyorsan, İkigai sana aceleci davranmamanı, hayat ile ilgili hedeflerini keşfetmeni, ilişkilerini canlandırmanı ve kendini tutkularına adamanı öğretecek. Yayımlandığı tarihten itibaren birçok ülkede en çok satanlar listesine giren kitap seti, bu felsefenin sırlarını içeriyor. İlk kitapla öğretiyi anlarken, ikinci kitapla da bu öğretinin hayata geçirilmesi için 35 uygulanabilir yolunu keşfedeceksin.

Duygusal Zekâ - Dr. Daniel GolemanEQ (Duygusal Zekâ); öz bilinç, azim, dürtülerini frenleme, başkalarının duygularını paylaşabilme gibi özellikleri içeren bir zekâ olarak tanımlanıyor. Doğuştan değil, sonradan kazanılan bir özellik olduğuna inanılan EQ, hem kendi öz bilincin için hem de ebeveynlerin çocuk yetiştirirken dikkat etmeleri gereken hassas noktalara değiniyor.Tabii ki iyi örnekler yukarıdaki 5 kitap ile sınırlı değil. Okumak için seni bekleyen yüzlerce kitap idefix.com’da!