Deniz ve güneş ikilisi insanı kurt gibi acıktırıyor. Özellikle tüm gün yüzen, kumdan kaleler yapan, arkadaşlarıyla sahilde oynayan, oradan oraya koşturan bir çocuğu... Sana gelip “Acıktııım!” diye bağırdığında hazırlıklı olmalısın. Hem sağlıklı hem eğlenceli hem de pratik atıştırmalıklar hazırlaman için tariflerim aşağıda! ☺

Avokadolu Kakaolu Puding


Bir avokadoyu, dolu dolu 3-4 yemek kaşığı kakao ve biraz suda yumuşattığın 5-6 Kudüs hurmasıyla birlikte öğütücüden geçir. Koyu kıvamlı harika bir puding oluyor. Hurmanın tadı yeterli gelmezse içine biraz da küp küp doğradığın kuru kayısılardan ilave et. Minik kaplara al, üzerini Hindistan cevizi rendesi ve fındık kırıklarıyla süsle. Buzdolabında beklettikten sonra plaja giderken yanına alsan ve biraz ısınsa da tadı bozulmayacaktır.


 

Çubukta Muz


Çocuklar, çubuk dondurmalara bayılıyorlar. Ancak canları her istediğinde dondurma yemelerine izin verecek değilsin. Potasyum deposu yarım bir muza alttan bir dondurma çubuğu tak. Antioksidan kralı, yüzde yüz kakaolu bitter çikolata sosuna batırdıktan sonra buzlukta bir gece donmasını sağla. Ertesi gün son derece sağlıklı bir dondurman olacak. 


 

Fıstık Ezmeli Hurma


Bu, yapması çok basit ve bir o kadar da lezzetli bir atıştırmalık. Tercihen Medine hurmalarını yarıp aralarına birer çay kaşığı kadar fıstık ezmesi sürüyorsun. Fıstık ezmesini şekersiz ve iri parçacıklı seçmeye özen göstermende yarar var. Çocuğunun fıstık ezmesinden şeker almasına hiç gerek yok. Kolay hazırlanan ve kolay taşınan bu atıştırmalık onun şeker ihtiyacını doğal yoldan fazlasıyla karşılayacak. Hatta bazı çocuklar fıstık ezmeli hurmaya azıcık tuz serpmekten de hoşlanıyor, aklında bulusun.

 

Meyve Kebabı


Çeşitli vitaminleri aynı anda alması için ananası, çileği, kiviyi, portakalı minik küpler hâline getir. Antioksidan bombası kabul edilen yaban mersini ve ahududu taneleriyle birlikte peş peşe şişlere diz ve buzdolabı poşetlerine yerleştir. Taşınabilir bir plaj buzluğun ya da ısıyı muhafaza eden bir çantan varsa meyve kebaplarını onun içine koyarak plaja git. Çocuklar, bu şişlerden sıyırarak meyve yemeye bayılıyorlar. 


 

Peynir Topları


Lor, çökelek ya da beyaz peynir gibi elle şekil verebileceğin peynirleri minik zeytin ve roka parçacıklarıyla bir araya getirebilirsin. Ceviz ve badem kırıkları ve yaban mersini kurusuyla da bu topları daha büyük bir kartopuna dönüştürebilirsin. Bu, protein bakımından zengin bir atıştırmalık. Aynı zamanda meyveden hemen sonra yendiğinde meyve şekerinin kana karışmasını yavaşlatıyor.