Bisiklet günümüzün medeniyet sembollerinden! Gönül istiyor ki her yerden bisiklet yolu geçsin. Böylece trafik azalsın, insanlar günlük hayatlarında egzersiz yapsın, hâliyle daha sağlıklı olsunlar. Yakıt harcamadan, doğayla dost bir şekilde ulaşım ihtiyaçlarını gidersinler. Bu, elbette hatırladığın o ilk çocuk bisikleti ile edinilebilecek bir alışkanlık. Bugünün tüm yetişkinlerinin zamanında bir çocuk bisikleti olmuş olsaydı, şehirler bugün bisiklet yollarıyla donatılmış olabilirdi. Artık çocuklara bisiklet sevgisi kazandırmanın zamanı geldi!

Rol Model Olmalı


Bisiklet ile değişimin bir parçası ol. Bisikletçi çocuk yetiştirmek istiyorsan çocuk bisikleti için ilk adımı sen at!

 

Erken Davran


Bisiklet kullanırken çocukları oturtabileceğin pek çok çocuk koltuğu ve sepet modeli var. Bisiklet arkasına ya da önüne takılabilen bu koltuk ya da sepetlerle çocukları çok erken yaşta bisiklet keyfine alıştırabilirsin. Böylece çocuk bisikleti kullanacak yaşa gelene kadar bisiklet kavramı hayatına girmiş olur. 


 

Römork Bisiklet


Çocuk bisikleti için hazır olana kadar kendi bisikletine takabileceğin römork bisikletler var. Tek tekerlekli olan bu aparatı, kendi bisikletinin arkasına monte edebilirsin. Denge kurmayı öğrenene kadar pedal çevirmeye alışması için ona destek olabilirsin.

Denge Bisikleti


Pedal çevirme alışkanlığını römork bisiklet ile edindirebilirsen denge kurmayı öğrenmesi için onu özgür bırakabilirsin. Ayağının yere değdiği iki tekerlekli ve pedalsız bir küçük çocuk bisikleti bunun için çok uygun. Bir süre evin koridorunda bununla vakit geçirmesine izin verirsen faydasını göreceksin.

Onu Özgür Bırak


Çocuk bisikleti kullanabilecek, dengede kalabilecek kıvama gelince trafikten ve kalabalıktan uzak, güvenli bir yerde bisiklet kullanmasını sağlamalısın. Caddebostan sahili, Florya-Yeşilköy arasındaki bisiklet yolları ilk akla gelenlerden! Büyükada, Kalamış Parkı, Haliç-Balat, Samatya, Bakırköy-Zeytinburnu sahilleri, Belgrad Ormanı ve Ortaköy-Bebek hattı da doğru saatlerde denemeler için çok uygun.

 

Bağ Kurmasını Sağla


Bisiklet lastiğini pompalamayı öğreterek başlayabilirsin. Çocuk bisikleti için minik el pompalarından edinirsen, lastikleri kontrol edip şişirmek görevini üstlenebilir, sorumluluk alır ve bisiklet ile arasında bir bağ oluşur. Zaman zaman atan zinciri güvenli bir şekilde yerine yerleştirmeyi, frenini sıkıp gevşetmeyi öğrendikçe bisiklet kullanmaktan daha çok keyif aldığını göreceksin.
 
Bisikletine, sevdiği çizgi film kahramanlarının etiketlerini yapıştırmak, bisikletini kendine özgü bir hâle getirmesi için onu teşvik etmek de iyi bir fikir olabilir. Çocuklar, kendi dokunuşlarının olduğu objeleri benimsemeye meyillidir. Bırak, bisikletini istediği gibi renklendirsin. Hatta bir sprey boyayla rengine renk katmasına bile izin verebilirsin.

Bisiklet önüne ya da arkasına takılan sepetler var. Belki de bunlardan alıp alışverişte kullanmasını isteyebilirsin. Bir orman gezisi sırasında çiçek toplayıp bisiklet sepetinde taşımak da çok hoşuna gidecektir.


 

Tour de Franc'ı İzlemek


Her sene Fransa’da gerçekleşen bu müthiş mücadeleyi, televizyonda birlikte izleyerek bisiklet kullanmanın ne kadar zorlu ama aynı zamanda ne kadar güçlendirici bir deneyim olduğuna şahit olun. Üzerine konuşacak çok şey olacak.

Çocuklar İçin Bisiklet Kulüpleri


Grup olarak yapılan etkinliklerin keyfi bir başka. Çocuklara bisiklet sevgisi kazandırmanın bir başka yolu da çocuk bisikleti kullanan diğer çocuklarla bir araya gelmesini sağlamak. Bunun için kurulmuş, çocukları hafta sonları ormanlarda bisiklet sürmeye götüren harika kulüpler var.

Bisiklet Taşıma Aparatı


En iyi çocuk bisikleti her an yanında olandır! Onun istediği ve güvenli olduğunu düşündüğün her yerde bisiklet kullanmasına olanak sağla. Başlarda kolay olmayacak ama inan buna değecek!