Çocuk kitapları, özellikle hikâye kitapları ilk kişisel gelişim kaynakları. Erken edinilen okuma alışkanlığının çocukların duygusal ve sosyal gelişimine katkısı çok büyük. Doğru seçilen çocuk kitapları, çocukların hayal gücünü geliştirip daha yaratıcı olmalarını sağlıyor. Çocukların okurken hem eğleneceği hem de öğreneceği kaynak kitaplar ve hikâye kitapları neler diye merak ediyorsan en güzel çocuk kitapları listesi tam sana göre!

Kim Takar Salatalık Kralı


Dünya çocuk edebiyatının usta ismi Christine Nöstlinger’in Kim Takar Salatalık Kralı isimli kitabı çocukların mutlaka okuması gereken çocuk kitapları arasında ilk sıralarda yer alıyor. Mutfaklarında beliriveren belalı bir salatalık kral ile başa çıkmaya çalışan Hogelmann ailesinin maceralarına odaklanan kitap, aile olmanın önemine dair unutulmaz mesajlar veriyor. 
 

Çıtır Çıtır Felsefe


Çocuklar dünyayı keşfetmek için bir sürü soru sorar. Yetişkinler içinse bu sorulara cevap vermek bazen zorlayıcı olabilir. Dünya çocuklarının severek okuduğu, çocuk kitapları arasında özel bir yeri olan Çıtır Çıtır Felsefe Serisi; çocukların doğa, cinsiyet, dünya ve daha birçok konuda merak ettiği sorulara felsefe ışığında pratik ve anlaşılır cevaplar sunuyor. Ülkemizde yayımlandığı günden bu yana çocuklarca çok sevilen ve okullar tarafından da okutulması tavsiye edilen çocuk kitapları arasında yer alan serinin her kitabı farklı bir temel konuya değiniyor. Hikâye kitapları olmazsa olmaz ama bu tarz öğretici kitaplara da kütüphanelerde yer açmak gerek. Hem de geniş bir yer!
 

Öfkemi Kontrol Etmeyi Öğreniyorum


Öfkemi Kontrol Etmeyi Öğreniyorum, çocuklara duygularını tanıma, öfkelerini anlama ve öfke yönetim becerilerini geliştirme konularında faydalı fikirler sunuyor. Kitap interaktif çizim aktiviteleri eşliğinde çocukları hem eğitiyor hem de eğlendiriyor. Çocuklar için olduğu kadar aileler için de kaynak çocuk kitapları arasında yer alan Öfkemi Kontrol Etmeyi Öğreniyorum, öfke duygusunu tanımaktan öz saygı geliştirmeye kadar birçok önemli konuda çocuklara yol gösteriyor.
 

Bir İplik Yumağı Dünyayı Nasıl Değiştirir?


Tarih öğrenmek çocuklar için sıkıcı ve zorlayıcı olabilir. Bir İplik Yumağı Dünyayı Nasıl Değiştirir-Gençler İçin Eğlenceli Dünya Tarihi kitabı, tarihi çocukların eğleneceği ve seveceği bir tarzda anlatıyor. Dünya tarihinde dönüm noktası olmuş birçok önemli olaya mizahi bir üslupla değinen kitap, çocukların tarih bilimine bakış açısını değiştirecek önemli çocuk kitapları arasında yer alıyor.
 

Kumkurdu Serisi


Asa Lind’in kendi kızını ilham alarak yazdığı ve dünya çocukları tarafından en çok okunan çocuk kitapları ve hikâye kitapları arasında başı çeken Kumkurdu Serisi, doğanın sırlarını şiirsel ve anlaşılır bir dille anlatırken çocuklara hayatla ilgili önemli mesajlar veriyor. Çocuklarla birlikte okuyabileceğin ve küçüklerin dünyasına dair dersler çıkarabileceğin seri; Kumkurdu, Daha Fazla Kumkurdu 2 ve Daha Da Fazla Kumkurdu 3 kitaplarından oluşuyor.
 

Pippi Uzunçorap


İskandinav çocuk edebiyatının dünyaca ünlü ismi Astrid Lindgren tarafından yazılan Pippi Uzunçorap serisi 72 yaşında ve hâlâ en sevilen çocuk kitapları arasında ilk sıralarda yer alıyor. Her günü bir başka serüvenle geçen uzun çoraplı, örgülü saçlı tuhaf Pippi’nin arkadaşlarıyla eğlence dolu hayatını anlatan seri; Pippi Uzunçorap, Pippi Uzun Çorap Denize Açılıyor ve Pippi Uzunçorap Büyük Okyanus’ta olmak üzere üç kitaptan oluşuyor.

 

Güldüren Masallar


Dünya edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan Italo Calvino’nun çocuklar için de harika hikâye kitapları yazdığını biliyor muydun? Usta yazarın çocuklara armağan ettiği çocuk kitapları hem çocuklar hem de çocuk kalan yetişkinlerin büyülenerek okuyacağı kitaplar arasında yer alıyor. Yazarın en sevilen çocuk kitaplarından biri olan Güldüren Masallar, insanların ve hayvanların dünyalarını Calvino’nun sihirli diliyle birleştirip çocukların kalbine taht kuruyor. 

Momo


Her çocuk Momo’yu mutlaka okumalı! Kırktan fazla dile çevrilen ve çocuk kitapları arasında klasik kabul edilen Momo, kimsesiz ve iyiliksever bir kız çocuğunun duman adamlarla olan sürükleyici hikâyesine odaklanıyor. Bir hikâye kitabının ötesinde Momo çocuklara, sevdiklerine ve ailelerine zaman ayırmanın ne kadar önemli olduğu konusunda unutulmaz dersler veriyor.
 

Saftirik Greg’in Günlüğü-Eridik Bittik 


Dünyada en çok satan çocuk kitapları arasında yer alan Saftirik Greg’in Günlüğü listenin olmazsa olmazlarından. Farklı konulardaki eğlenceli içeriği ile çocukların okurken keyif aldığı Saftirik Serisi hem güldürüyor hem de öğretiyor. 13. kitabı Eridik Bittik ile 10 yaşına basan Saftirik Greg’in Günlüğü serisi için çocukların kütüphanesinde hemen yer açmalısın.