En çok önerilen o highlighter’ı aldın ve şimdi nereye, nasıl sürmen gerektiğini mi merak ediyorsun? Detaylar burada!

Yakın zamanda makyaj trendlerine göz gezdirdiysen, muhtemelen highlighter kullanımı ile karşılaşmışsındır ve artık makyaj yapmanın vazgeçilmez bir adımı olduğuna kanaat getirmişsindir. Highlighter uygulaması artık en günlük makyajlarda bile rutin bir uygulama haline geldi ve bunun pek çok geçerli sebebi var. Highlighter, yanaklarını öne çıkararak fondötenin yüzüne doğal görünümlü bir boyut katmasını sağlar, aynı zamanda tek başına da kullanılabilir. Ancak piyasadaki pek çok seçenek ve her ay yüzlercesinin daha piyasaya sürülmesi gibi bir durum söz konusuysa highlighter nedir nereye sürülür gibi sorulara boğuluyor olman çok normal. Bu yazımızda highlighter'ı derinden inceliyor olacağız ve highlighter nereye sürülür, nasıl uygulanır ve uygularken nelere dikkat etmeli, bunları ele alacağız.


Highlighter Nedir?


 En temel haliyle aydınlatma olarak bilinen highlighter uygulaması, aslında kontür uygulamasının tam tersidir. Kontür yaparken belirli özelliklerin (yanak çukurların, çene çizgin ve şakakların gibi) keskin bir etki vermek üzere içe doğru itildiği yanılsamasını yaratmak için cilt tonundan daha koyu bir renk kullanılır. Highlighter ise ışığı yakalamak ve yüzünün belirli özelliklerini vurgulamak için cilt tonundan çok daha açık renkte ışıltılı bir renk tonuyla gelir, böylece vurgulamak istediğin bölgelerin daha belirgin görünmesini sağlar. Işığı yansıtan bu ürünler yalnızca cildi vurgulamak ve aydınlatmak için kullanılmaz, aynı zamanda yüzüne boyut kazandırmaya da yardımcı olur. Bu, özellikle yüz hatları tam kapatıcı bir fondöten tarafından silindiğinde faydalıdır. Kontürleme ile birleştirildiğinde ortaya çıkan görüntü ise adeta göz kamaştırıcı olabilir. Şimdi highlighter nereye nasıl sürülür, detaylıca bakalım.

 

Highlighter Nerelere Sürülür?


1. Elmacık kemikleri: Cildini öne çıkarmak için highlighter nereye uygulanır sorusunun en yaygın cevabı olan elmacık kemikleriyle başlamak en iyisidir. Kemik yapını güçlendirmek ve yüzüne daha kalkık bir görünüm kazandırmak için elmacık kemiklerine hafif bir katman aydınlatıcı uygula. Highlighter'ın başladığı ve bittiği yerde keskin bir çizgi oluşmasını önlemek için şakaklarının altından onu hafifçe yukarı doğru sürükle.
 
2. Çene hattı: Çene hattını vurgulamak da daha keskin ve etkileyici bir yüz görünümü için mantıklı bir highlighter uygulaması. Yüz şekline ve güneşin doğal olarak vurduğu yere odaklan. Bu uygulama, kelimenin tam anlamıyla çene hattını vurgular ve muhteşem, ışığı yakalayan bir ışıltı elde etmek için yüz şeklini geliştirir.
 
3. Dudak üstü: Dudak yayı, üst dudağının ortasındaki kavisli bölümdür. Bu alanın vurgulanması dudakların kaldırılmasına ve onlara daha dolgun bir görünüm ve daha belirgin bir şekil verilmesine yardımcı olur. Anında daha dolgun bir yüz yapısı elde etmek için dudaklarının üstünü çiz ve dudak fiyonkunu vurgula.
 
4. Kaş kemiği: Kaş kemiği, yüzün ışığı yakalayan ve kemik yapında ayrılmaz bir rol oynayan bir alanıdır. Aydınlatıcıyla kaş kemerinin hemen altındaki bölgeye biraz parlaklık katarak kaşlarınıza kalkık bir görünüm kazandırabilirsin.
 
5. Gözlerin iç köşeleri: İç göz köşeleri yüzün diğer bölgelerine göre karanlığa daha yatkındır. Bu alanı aydınlatmak ve gözlerine daha aydınlık bir görünüm kazandırmak için bir miktar highlighter sürebilirsin.
 
6. Göz altı bölgesi: Tıpkı gözlerin iç köşesinde olduğu gibi, göz altı alanı da karanlık olabilir ve aydınlatıcı bu bölgeye biraz parlaklık katmanın harika bir yoludur. Göz altı kapatıcını uyguladıktan sonra hafifçe katmanlar halinde highlighter uygula veya koyu halkalarına uygulama yapmadan önce bir miktar likit aydınlatıcıyı kapatıcınla karıştır.
 
7. Göz kapaklarının ortası: Gözlerini ve genel görünümünü aydınlatmanın bir başka harika yolu da göz kapaklarının merkezine hafif bir vurgu eklemektir. Çıplak bir dumanlı göz makyajı yapmak istiyorsan bu uygun olmayabilir, ancak doğal makyaj günlerine biraz ışıltı katarak daha uyanık görünmenin harika bir yolunu deneyimleyebilirsin.
 
8. Çene ortası: Biraz yuvarlaklaştırmak istediğin daha uzun veya oval şekilli bir yüzün varsa çenenin ortasını vurgulamak harika bir makyaj tekniğidir. Doğal görünmesini sağlamak için bu alandaki highlighter'ı iyice cildine yedirdiğinden ise emin olmalısın.

 

Highlighter Nasıl Sürülür?


Highlighter son birkaç yılda oldukça popüler hale geldi ve ten makyajına yepyeni bir kategori ekledi. Yüze nemli, taze bir ışıltı kazandırmak için kullanılan highlighter, yanlış uygulandığında aşırı ışıltılı bir görünüm sergiler ve yüzüne sim sürmüş gibi görünmene neden olabilir. Burada kilit nokta, doğru ürünü seçmek, o ürünü nereye uygulayacağını bilmek ve nasıl sürülmesi gerektiğinde uzmanlaşmaktır. Bununla birlikte likit, toz ve krem olmak üzere farklı highlighter çeşitleri de olduğu için her bir ürünün nasıl uygulanması gerektiğine dair püf noktalara da hakim olman gerekir. Kullanmayı tercih ettiğin ürüne bağlı olarak highlighter nasıl sürülür, birlikte bakalım.
 

Toz Highlighter Nasıl Uygulanır?


Highlighter nereye kullanılır detaylı olarak listeledikten sonra sıra bu bölgelere ilgili ürünü nasıl sürmen gerektiğine geliyor. Öncelikle likit fondöten ya da renkli nemlendirici kullanıyorsan ve toz aydınlatıcı kullanmak istiyorsan bazını önceden transparan bir pudrayla sabitlemen gerekecek. Bu, aydınlatıcının düzgün bir şekilde uygulanmasını ve kaymamasını veya kırışmamasını sağlayacaktır. Sıvı veya krem seçeneği kullanacaksan bu adımı atlayabilirsin, çünkü ürünler zaten birbirine kolayca karışacaktır. Her daim şu temel makyaj kuralını aklında çıkarma: Toz ürünler toz ürünlerle, sıvılar ve/veya kremler de diğer sıvılar ve/veya kremlerle kullanılmalıdır.
 
Küçük, konik bir fırçayı hafifçe toz highlighter'a ve yanaklarının aydınlatıcıya aşırı doymasını önlemek için fazlalığı hafifçe üfle. Toz aydınlatıcılar, genellikle yelpaze fırça veya küçük ila orta boy allık fırçasıyla en iyi şekilde sürülür. Kabarık bir göz farı fırçası da işe yarayacaktır; işin aslı ekstra hassasiyet ve denge için küçük bir fırça kullanman gerekir. Daha sonra süpürme hareketiyle fırçayı yüksek noktalara doğru uygula. Toz highlighter uygulamanın en mantıklı olduğu yerler elmacık kemikleri, kaş kemikleri, dudak yayı ve burun kemiğidir.
 
 

Likit Highlighter Nasıl Uygulanır?


Tıpkı toz ürünlerin toz ürünlerle daha iyi sonuç vermesi gibi, sıvılar ve kremler de sıvı ve krem ürünler üzerinde en iyi sonucu verecektir. Bazını uyguladıktan sonra herhangi bir pudraya geçmeden doğrudan aydınlatıcı uygulamasına geçmen gerekir.
 
Likit aydınlatıcıyı doğrudan az önce bahsi geçen yüksek noktalarına uygulayarak başla, ardından bu noktaları parmaklarınla veya fondöten fırçanla dağıt. Sıvı highlighter pompalı aplikatörle paketlenmişse, parmağına küçük bir miktar dökün ve yüzünün yüksek noktalarına parmağınla uygula. Elbette parmaklar yerine makyaj süngeri de kullanabilirsin; piyasada pek çok farklı aydınlatıcı süngeri ve highlighter fırçası bulman mümkün. Her zaman daha nemli ve daha parlak bir görüntü için birkaç damla sıvı aydınlatıcıyı doğrudan fondötenine karıştırmayı da deneyebilirsin.
 
 

Krem Highlighter Nasıl Uygulanır?


Sıvı aydınlatıcılar için aynı pudra karşıtı kurallar krem highlighter için de geçerlidir. Krem highlighter uygularken önce parmağını kullanarak aydınlatıcının parlamasını istediğin yere dokun. Ardından tamamen kusursuz bir görünüm için fondötenini sürerken kullandığınız makyaj süngeri veya fondöten fırçasıyla bu minik lekeleri güzelce dağıt. Ve parlamaya hazırsın!