Tasarım dünyasına sadece uzaktan bakan biri olsan bile güzele, estetik olana duygusal bir tepki vermek insan doğasında var. Nasıl ki bir sanat eserine ya da etkileyici bir manzaraya bakarken, bu duygusal bir etkileşim yaratıyorsa aynı durumun tasarım için de geçerli.

Evinde yer vereceğin tek bir tasarım objesinin, hem yaşam alanına bakışını ne denli değiştireceğini, hem de çevresindeki nesnelere dahi nasıl anlam katacağını keşfedeceksin. Senin için sıraladığım 10 kült tasarımı ve tasarımcılarını keşfetmeye hazır mısın?

Panton Chair, Verner Panton


Danimarkalı tasarımcı Verner Panton’un tasarladığı ve 1960’ların başında üretilen ikonik tasarımı Panton Chair, ilk kez tek bir kalıpla çıkartılan plastik bir tasarım olma özelliği taşıyor. Tabii ki ilk olmak zor, doğru malzeme ve üretim biçimini bulmak için Vitra’yla 4 yıl çalışmaları gerekmiş!

 

Wassily Chair, Marcel Breuer 


Marcel Breuer’in Bauhaus okulunda henüz çırak sayılabileceği döneminde, bisikletin çelik boru parçasından esinlenerek tasarladığı bu ikonik tasarımın orijinal olup olmadığını anlamak için her birine özel damgalanan seri numarasını kontrol edebilirsin. Zira Metropolitan Müzesi’nde sergilenen bir parçanın orijinaline her yerde rastlamak çok mümkün değil!


 

Eames Lounge Chair, Charles and Ray Eames


Tasarım ürünü olarak hikâyesinden haberdar değilsen bile mutlaka bir yerlerde görmüş, hatta ayaklarını uzatıp keyif bile çatmışsındır çünkü Eames Lounge Chair, muhtemelen en çok taklidi yapılan tasarım ürünlerin biri.
Charles and Ray Eames’in Hermann Muller için tasarladığı bu ikonik deri koltuk, 1956 yılında üretildi ve o gün bugündür vazgeçilmezler arasında liste başı!


 

9093 Whistling Bird Tea Kettle, Micheal Graves 


Amerikalı mimar Micheal Graves’in tasarımı olan Whistling Bird Tea Kettle, basit bir şekilde kuş sesi çıkartarak suyun ısındığını haber veren, Alessi’nin en çok satan ikonik parçalarından biri. Postmodern stiliyle estetik ve fonksiyonun başarıyla buluştuğu tasarım 1985 yılında kullanıcıyla buluşmuş.


 

Juicy Salif Limon Sıkacağı, Philippe Starck


Gerçek bir ikonik parça olarak hafızalarımıza kazınmış olan Phillippe Starck’ın Alessi için 1990’lı yıllarda tasarladığı Juicy Salif limon sıkacağı, heykelsi formuyla limon sıkma işlevinden çok sanat eseri olarak öne çıkıyor. Mutfağıma bir parça tasarım girsin dersen, neden bu olmasın? :)


 

Nesting Tables, Josef Albers


Almanya doğumlu, Amerikalı sanatçı Josef Albers’in Bauhaus Okulu’nda tasarım atölyesinin sanat yönetmenliği yaptığı sırada tasarladığı “Nesting Tables”, iç içe geçerek yerden tasarruf sağlayan bir sehpa takımı. Sanatçının eserlerindeki renk ve geometriyi kullanış biçimini bire bir aktardığı takım, Bauhaus döneminin ikonik tasarım objeleri arasında.


 

LC2 Petite Modele, Le Corbusier


Modernist dönemin tartışmasız öncülerinden Le Corbusier’in, 1928 yılında tasarladığı LC2 Grand Confort Petite Modele koltuk, dışını korse gibi saran çelik boruları ve kendi deyimiyle yastık sepeti olarak adlandırıyordu. Şıklığın ve fonksiyonun bir araya geldiği bu kült tasarım, ikili ve üçlü versiyonlarıyla bir sete dönüştürülebiliyor.Arco Lambader, Achille and Pier Castiglioni

Aslında oldukça basit ve bir o kadar zarif; ağır mermer bir taban, bu tabana bağlanmış kemerli çelik bir gövde, bu gövdeye asılı bir ampul ve gölgesi...
Tavana bir şey asma zahmetine girmeden yukarıdan aydınlatma istiyorum dersen 1962 yılında Castiglioni kardeşlerin tasarladığı ve şu an onlarca taklidinin etrafa yayıldığı bu ikonik parça aradığın fikri sana verecektir.

 

Nelson Star Clock, George Nelson


Amerika’da sadece fonksiyonun değil aynı zamanda çağdaş ve dekoratif objelere olan ilginin arttığı bir dönemde 150’den fazla saat tasarlamış olan George Nelson’ın 1955 yılı imzalı tasarımı Star Clock, Vitra tarafından üretilmiş ve kült tasarımlar arasında yerini koruyor.


 

Noguchi Kahve Sehpası, Isamu Noguchi


Modernizmi şekillendiren açıklık fikrinden yola çıkan Isamu Noguchi, “tasarımın gizlisi saklısı olmaz” diyerek yalnızca üç parçadan oluşan başyapıtı kahve sehpasını 1947 yılında tasarlamış. Şeffaflığıyla ahşap formun her açısını izleme fırsatı sunan parça, tasarımcının heykeltıraş kimliğini de ortaya çıkarıyor.