Biri ev dekorasyonu mu dedi? İşine yarayacak harika ve yepyeni ev dekorasyon önerilerimizle karşındayız!

Evinde biraz yenilik mi olsun istiyorsun? İç mekan enerjini yükseltmenin iyi olacağını mı düşünüyorsun? O halde doğru yerdesin. Zira bu yazıda, senin için hazırladığımız ev dekorasyonu önerilerini bulabilirsin. Mutfaktan salona, çocuk odasından banyoya evindeki her oda için farklı dekorasyon tavsiyeleri arasından aklına en çok yatanı tercih ederek uygulamaya başlayabilirsin. İster retro ister modern ev dekorasyonu fikirlerimizi öğrenmek içinse yapman gereken çok basit: Okumaya devam etmek. Hazırsan evin en çok kullanılan alanlarından biri olan mutfak ile başlıyoruz! Gel, bakalım mutfağında ne gibi dekorasyon fikirlerini uygulayabilirsin, görelim.
 

Mutfak Dekorasyon Önerileri


Mutfak, bir evin deposu sayılır. En çok eşyanın bulunduğu alan olan mutfaklarda yeteri kadar depolama alanı varsa sorun yok; ancak dolap sıkıntısı olan bir mutfak da başını sık sık ağrıtmaya yeter. Zira burası,  hem kendi ailen hem de sizi ziyarete gelen arkadaş ve eş dost için türlü türlü ikramlıkların hazırlandığı bir oda ve her eşyanın kapalı bir dolapta olması, buranın düzeni için son derece önemli. Örneğin dergilerde sergilenen modern ev dekorasyonlarında görmüşsündür; kilerli mutfaklar hem oldukça kullanışlı hem de şık. Erzakların ve nadir kullanılan mutfak eşyalarının saklandığı kiler, bir mutfağın olmazsa olmazı. Tabi, boyutlar el verdiği sürece! Dolayısıyla eğer mutfağında bir dekorasyon değişikliğine gideceksen öncesinde kendine bir kiler alanı bulsan iyi olur. Bu kiler, illa ki mutfağının içinde olmak zorunda değil. Mutfağa yakın bir alanı da kiler olarak pekala kullanman mümkün. Yeter ki mutfaktaki eşya ve erzak yoğunluğunu başka bir alana kaydırabilmek. Daha sonrası zaten kendiliğinden gelecektir.

Depolama sorununu çözdükten sonra alanın rengine geçebiliriz. Eğer küçük bir mutfağın varsa dekorasyon renginde sana önerimiz beyaz olacak. Beyaz, girdiği her alanı ferahlatıp genişleten sihirli bir renk. Dolayısıyla sen de mutfak dolaplarını ve duvarlarını beyaz renkte tercih edersen boyut sorunundan bir nebze olsun kurtulabilirsin. Beyaz olduğu sürece, mutfak dolaplarının hangi stilde olduğunun çok da bir önemi kalmıyor. O konuda sen ve hayal gücün, birlikte çalışabilir.

Mutfakta yeni ev dekorasyonu düzenlemesi adına yapabileceğin son yenilik ise çekmece içlerinin organize edilmesi. Düzenli çekmeceler, aynı zamanda temizlik demek. Kendine ait bir alan bulan kaşıklar, çatallar, bıçaklar, servis kaşıkları, kepçeler, makaslar, ekmek bıçakları, çöp torbaları, buzdolabı poşetleri ve diğerleri kimseyi rahatsız etmeden mutlu mesut yaşayıp gidecekler. Tüm bu tüyoları göz önünde bulundurarak mutfak dekorasyonunu, dilediğin gibi şekillendirmekte özgürsün. Gelelim, banyolara!
 

Banyo Dekorasyon Önerileri


Banyolar da evin en çok ve çabuk kirlenen odalarından. Dolayısıyla buranın dekorasyonunu değiştirirken bu gerçeği göz ardı etmemekte yarar var. Öncelikle ışıklandırmadan başlayalım. Banyonuzun ışıklandırmasının yeterli derecede olması gerekiyor. Bunun için ayna üstlerinden dolap içlerine kadar her alanı değerlendirebileceğini unutma! Tüm güzel ev dekorasyonlarında görebileceğin gibi, banyolarda hakim stil, genellikle yalın oluyor. Sen de bu yoldan ilerleyebilirsin. Yalın banyo dekorasyonu ile hem minimalist bir tarz elde edebilir hem de düzen ve temizlik açısından kafan rahat olabilir.

Banyo dekorasyonu konusunda dikkat etmen gereken bir diğer konu da mekanın boyutu. Küçük ev dekorasyon örneklerinde sıklıkla gördüğün her alanı kullanma prensibi, küçük banyolar için de geçerli. Örneğin banyon küçükse, akıllı biçimde konumlandıracağın aydınlatmalarla bu soruna çözüm bulman mümkün. Ayna ve duş kabini kenarları, aydınlatmalar için son derece uygun alanlar arasında yer alıyor; bizden söylemesi!

Bunun yanı sıra yer karoları ve duvar fayanslarında takım kullanmayı tercih edersen alanı son derece şık bir derinlik ve perspektif katabilirsin. Bu da alanı, olduğundan çok daha büyük göstermek için yeter de artar bile.
 

Yatak Odası Dekorasyon Önerileri


Şık ev dekorasyonu fikirlerinde sırada yatak odaları var. Yatak odaları da tıpkı mutfaklar gibi günün fazlaca bir zamanını geçirdiğimiz alanlar oluyor. Her ne kadar bu vakit uyurken geçse de yatak odaları, huzurlu ve sakin olunması gereken odalardan. Bu sebeple yatak odası dekorasyonunda kişinin kendi zevkine ve ihtiyacına uygun şekilde ilerlemek oldukça önemli. Bakalım, yatak odası dekorasyonunun ayrıntıları nelermiş.

Yatak odasında yeni bir dekorasyon fikrini uygulamak istiyorsan öncelikle stilinin ne olacağını belirlemelisin. Modern, avangart, retro, vintage ya da minimalist… Tüm bu tarzlar içinde sana en yakın geleni seç ve harekete geç! Büyük ya da küçük ev için dekorasyon önerilerinde olduğu gibi stilini belirleyip işleme geçtikten sonra sırada boyuta uygun eşya seçimi geliyor. Odan büyükse yatağın yanına bir köşe takımı bile koyabilirsin. Ancak küçük yatak odaları için seçenekler bir tık daha kısıtlı. Sürgülü gardıroplar ve bazalı yataklar küçük yatak odaları için birebir.

Ayrıca yatak odasına ekleyeceğin birkaç lüks mobilya parçası da odanın havasını bir anda değiştirecek güzel fikirlerden.
 

Çocuk Odası Dekorasyon Önerileri


Sadeliğin ve dinginliğin hakim olduğu Japon ev dekorasyonunu örnek alma zamanı geldi. Çocuğunun odasında bir değişikliğe gideceksen, bu tarz dekorasyon fikri senin ve çocuğun için ideal. Zira çocuk odalarında ne kadar az eşya o kadar iyilik ve sağlık!
Öncelikle odanın büyüklüğüne göre eşya seçimiyle başlayabilirsin. Örneğin altı depolama ve çalışma alanı olarak kullanılabilen yataklar, küçük çocuk odaları için biçilmiş kaftan. Hatta bu yataklarda, yatağa çıkan basamakların bile çekmece olarak değerlendirilen örneklere rastlamak mümkün. Dolayısıyla sen de bu tür kullanışlı ve işlevsel mobilyalardan faydalanarak çocuğunun odasını yeniden dekore edebilirsin.

Şirin aydınlatmalar da çocuk odası dekorasyonunun olmazsa olmazlarından. Çocuğun cinsiyetine ve yaşına göre seçeceğin abajurlar, ayaklı lambaderler ya da avizeler arasından onun tarzına en uygun olanını seç ve çocuğuna harika bir sürpriz yap!

Duvarlar ise son yılların modası duvar kağıtlarıyla bir başka güzel! Siyah beyaz çizgililerden puanlılara, özel baskılılardan şirin figürlü olanlara kadar çeşit çeşit duvar kağıdını çocuğunun odasındaki dekorasyona katkıda bulunması için tercih etmen mümkün. Ayrıca bunların yanı sıra duvar sticker’ları da çocuk odalarında son derece meşhur. Birbirinden güzel ve gerçekçi görünen çizgi film kahramanlarını, bu sticker’lar sayesinde çocuğunun odasına taşıyabilirsin.

Ayrıca harika duvar dekorasyon önerilerinden bahsettiğimizi yazımızı da burada bulabilirsin.

Tabi, tüm bunları yaparken güvenliği de elden bırakmamanda yarar var. Çocuk odasındaki gardırop, ya da kitaplık gibi yüksek ve ağır mobilyaları duvara sabitleyerek güvenlik sorununu kalıcı çözümler getirebileceğini unutma!
 

Salon Dekorasyon Önerileri


İşe yarar ve farklı ev dekorasyonları fikirlerinde son bölümü salona ayırdık. Her odada olduğu gibi salonunu dekore ederken de stili birinci sıraya koymalısın. Sevdiğin tarza uygun renkler, dokular ve formlar içeren mobilya çeşitlerini tercih et ki salonuna her adım attığında keyifli ve mutlu ol.

Başlangıç olarak, seçeceğim koltukların döşemesinin leke ve kir tutmayan bir çeşit olmasına dikkat et. Bu, uzun vadede sana büyük kolaylık sağlayacak bir seçim olacaktır. Ayrıca döşemenin rengi de bu durumu desteklemeli. Örneğin kese kağıdı, koyu krem ve kurşuni koltuk döşemeleri, kirlense de kiri harika biçimde saklayabilen yetenekleriyle ünlüdür. Dolayısıyla sen de bu renkleri seçerek, bu konu özelinde avantaj elde edebilirsin.

Mobilyaların her birinin birbiriyle uyumlu tarzda olmasına dikkat ederek salon dekorasyonunu dilediğin gibi devam ettirmekte özgürsün.

Bu sayede tüm evini yepyeni bir atmosfere kavuşturmak elinde. Sen de bu yazıdaki tavsiyelerimizi dikkate alıp onlara hayal gücünü de ekleyerek harika bir ev dekorasyonuna kavuşabilirsin. Şimdiden keyfini çıkarman dileğiyle…