Biri bitter çikolata mı dedi? Her gün bayılarak tükettiğin bitter çikolatanın faydalarını senin için bu yazıda listeledik.

Canın sıkıldığında, mutlu bir haber aldığında, yorgun hissettiğinde ya da öfkelendiğinde genelde hemen bir çikolata yemek istersin. Özellikle bitter çikolatanın o yoğun tadı ile silkelenip kendine gelmen çok daha kolay olur. İşte, çoğunlukla her insanî duygunun perçinleyicisi konumundaki bitter çikolata, bugün en çok tüketilen çikolata türleri arasında yer almakta, demek mümkün. Gerek çay veya kahve gibi sıcak içeceklerle olan uyumu gerekse ağızda bıraktığı o harika tat sayesinde günün belli saatlerinde yemeden duramadığımız bu tat, vücudumuza hangi alanlarda yarar sağlıyor? Bitter çikolata faydalarından bahsettiğimiz bu yazıyı okumaya devam ederek siyah çikolata da denen bitter çikolatanın faydaları hakkında detaylı bilgiye kısa yoldan ulaşman mümkün. Hazırsan bitter çikolatanın tanımı ile başlıyoruz.

 

Bitter Çikolata Nedir?

Bitter Çikolata Nedir?

Siyah çikolata, sade çikolata ya da acı çikolata da denen bitter çikolata, her şeyden önce bir çikolata çeşidi. Sıfır şeker ve az kakao yağı oranıyla da bilinen bu çikolata, genelde %60 ila %85 oranlarında kakao tozu içermekte. Aynı zamanda bitter çikolata içeriğinde %1 oranında su, %46 oranında karbonhidrat, %43 yağ ve %8 protein bulunuyor. Formülünde süt ve şeker de barındırmadığı için bitter çikolata hem diğerlerine kıyasla daha sağlıklı hem de probiyotik bakımından zengin. Kısacası bitter çikolata nedir, sorusunun cevabı olarak şeker ve süt içermeyen sade çikolata, demek mümkün. Sadece bu sebeple bile bitter çikolatanın, diyet yapanların, öğünlerine dahil edebildikleri tek çikolata çeşidi olduğu söylenebilir. Şimdi, gelelim bitter çikolatanın yararlarına. Aşağıdaki başlıkları okuduktan sonra bu harika çikolatayı alışveriş listenden eksik etmeyeceğini düşünüyoruz.

Yukarıdaki bilgilerin ardından sıra, bitter çikolatanın faydaları nelerdir, konusuna açıklık getirmeye geldi.

Kalbi Koruduğu Söyleniyor

Kalbi Koruduğu Söyleniyor

Bitter çikolatada belli bileşenler bulunuyor: Flavanol, polifenol ve teobromin. Tüm bu bileşenler vücuda alındığında vücuttaki nitrik oksit üretimi artıyor, kötü kolesterol düşüyor, iyi kolesterol yükseliyor. Bu sayede kan damarları genişleyerek kan akışının rahatlamasına ve hızlanmasına yardımcı oluyor. Dolayısıyla hekiminin tavsiyesiyle kendi bünyene en uygun günlük bitter çikolata miktarını ayarlayabilirsin.

Güçlü Bir Antioksidan

Güçlü Bir Antioksidan

Bir bitter çikolata faydası daha: Bitter çikolata güçlü bir antioksidan özeliği göstererek hücre ve dokulardaki oksidatif stresi önlemede yardımcı görev üstleniyor. Oksidatif stres belli bir periyotta devam ettiğinde diyabet, kalp hastalıkları, kanser, Parkinson veya Alzheimer gibi ciddi rahatsızlıkların baş göstermesine neden olabiliyor.

İnsülini Dengelediği Biliniyor

İnsülini Dengelediği Biliniyor

Vücuttaki karbonhidrat özüştürmesinin düzenlenmesinde glukagon ile birlikte rol alan insülin, insan bünyesindeki en önemli hormonlardan biri olarak biliniyor. İnsülinin, aynı zamanda karbonhidrat metabolizması ile ilişki içinde bulunan yağ ve protein metabolizmaları üzerinde de önemi vardır. Kan şekerini düşürücü bir etkiye sahip olan bu hormonun vücuttaki direnci yüksek olduğunda, kişinin diyabet hastası olmaya çok yakın olduğu söylenebilir. Karbonhidrat sindiriminin ve bağırsakta emiliminin yavaşlatılmasını sağlayanlar arasında yer alan kakao ve flavanoller, glikoz homeostazını iyileştirmede büyük rol oynar. Eğer sen düzenli olarak belli miktarlarda bitter çikolata tüketiyorsan açlık kan şekeri seviyende düşüş gözlemlenebilirken insülin direncin de azalabilir. Ancak bu miktarın çok az olduğunu söylemekte yarar var. Zira büyük miktarlarda her gün tüketilen bitter çikolata, her gıdada olacağı gibi istenmeyen etkilere yol açabilir. Sen sen ol, uzmanlarca belirlenen günlük bitter çikolata seviyesini aşmamaya özen göster!

Vücut Isısını Düşürüyor

Vücut Isısını Düşürüyor

Siyah çikolata faydalarından bir diğeri de anti-enflamatuar özellikte olması. Enflamasyon, vücudun mikrop, bakteri ya da virüslere karşı kendini koruma mekanizmasının bir parçası. Eğer ateşlenme durumu kronik bir hal alırsa bu durum hücrelere ve dokulara ciddi ve kalıcı hasarlar bırakabileceği için bu gibi durumlarda acil tedaviye başlamak şart. Hastalıkları bir kenara bırakırsak kakaonun bağışıklık hücreleri üzerinde olumlu etkilere sahip olduğunu söylemek mümkün. Kısacası bitter çikolata, vücut ısısını düşürmeye yardımcı bileşenler içeriyor.

Beyni Koruyor

Beyni Koruyor

Bitter çikolata faydalarından bir diğeri de beyni koruması. Bu fonksiyonu yerine getirmesini sağlayan içerikler arasında ise yine flavanoller yer alıyor. Flavanoller sayesinde hastalıklara karşı beynin yenilenebilmesine yardımcı olan nöroplastisite artarak beyin yaşının artması yavaşlatılıyor. Bu da beyni, hasarlara karşı korumak anlamına geliyor.

Modu Yükseltiyor

Modu Yükseltiyor

Tabi ki! Bitter çikolata, seni mutlu etmenin en tatlı yollarından! Üzüldüğünde, kızdığında ya da hayal kırıklığına uğradığında bitter çikolata gibisi yok. Bitter çikolatada bulunan teobramin, hızlı düşünmene ve daha enernij hissetmene yardımcı olmak için orada. Bunun yanı sıra formüldeki bir diğer madde olan anandamid ise sakin kalmana olanak veriyor. Böylece hem mutlu olurken hem sakinliğini korurken uzun vadede ruhsal iyileşme yaşama şansın çok yüksek. Son olarak bitter çikolatadaki feniletilamin maddesi de ruha iyi gelenlerden. Üzgün olduğunda - yani vücudun seratonin salgılamadığında - at ağzına bir parça bitter çikolata!

Mineral Deposu

Mineral Deposu

Günlük bir parça bitter çikolatanın, demir ihtiyacının üçte ikisini, magnezyum ihtiyacınınsa yarısından fazlasını karşılamaya yeterli olduğunu biliyor muydun? Hatta vücudunun günlük bakır gereksiniminin de neredeyse %100'ü bitter çikolatada saklı. Kısacası sindirime yardımcı suda çözünebilir lif içeren siyah çikolatada; çinko, fosfor, selenyum, potasyum, magnezyum, demir, bakır gibi mineraller yer alıyor.

Bağırsaklara İyi Geliyor

Bağırsaklara İyi Geliyor

Çoğumuzun bildiği üzere bağırsaklar, ikinci beynimiz sayılıyor. Yani bağırsaklarımıza ne kadar iyi bakarsak o kadar sağlıklı olabiliriz. Bitter çikolatanın bağırsak mikrobiyotası üzerindeki etkisine bakıldığında ise flavonoidlerin bağırsaklardaki yararlı bakterilerin çeşitliliğini artırdığı görülmekte. Lactobacillus ve Bifidobacterium gibi faydalı bakteriler, bağırsaklarda çoğaldıkça tümör nekroz faktörü-α reseptör gen oluşumu ihtimali azalıyor.

Diyetlere Yardımcı

Diyetlere Yardımcı

Tam tersi düşünülse de bitter çikolata, kilo vermede destekleyici bir özelliğe de sahip. Zira yüksek oranda lif içermesinin yanı sıra bu ürünün formülünde hiç şeker yok. Dolayısıyla günde belli miktar bitter çikolata yediğinde, çikolatanın içeriğindeki lifler sayesinde doyma hissin artarken şeker yeme ihtiyacın azalıyor. Bu da kilo alımının önüne geçiyor.

Hafızayı da Koruyor

Hafızayı da Koruyor

Beyne olan olumlu etkilerinden de anlaşılacağı üzere bitter çikolata, hafızayı geliştirmede de faydalı. Damarları genişlettiği için kanın beyne ulaşmasını da hızlandıran ve rahatlatan bitter çikolata, öğrenmeyi kolaylaştırıyor.

Enerjiyi Artırmada Etkili

Son olarak bitter çikolatanın enerji deposu olduğunu söyleyerek yazımızı noktalayabiliriz. Özellikle yoğun spor seanslarından önce bir miktar bitter çikolata tüketmek sana enerji verecek ve kendini iyi hissettirecektir.

Bitter çikolatanın faydalarından bahsettiğimiz bu yazıdaki bilgileri kullanmadan kendine özel bir günlük bitter çikolata dozu belirlemeye hemen başla! Tabi hekimine danışmayı unutmayarak.