Aquapark’ta, havuzda, denizde… En eğlenceli havuz oyunları listemiz seninle!


Kavurucu sıcakların başlamasıyla birlikte kendimizi en yakın su birikintisine doğru atma isteği ile yanıp tutuştuğumuzu söylemek mümkün. Hal böyleyken sen de ister bir su parkı, ister sitenin ortak havuzu, ister konakladığın otelin havuz başı olsun; serinlemek adına sen de havuz keyfi yapmayı seçebilirsin. Ailece ya da kalabalık arkadaş grubunla gittiğinde birbirinden keyifli havuz oyunları oynamayı da ihmal etmemek lazım. Ailenin hem yetişkinlerini hem de çocuklarını eğlendirecek havuzda oyunlar ile maaile keyifli vakit geçirebilir ve yazın tadını çıkarabilirsin. İşte karşında tam 9 adet eğlenceli ve heyecan verici havuz oyunu önerilerimiz.


Havuzda BasketbolHavuzda top oyunları dendiğinde akla ilk gelen oyun elbette havuzda basketboldur. Havuzda basketbol oyununu oynamak için bir adet topa ve bir adet basketbol potasına ihtiyacın olacak. Havuz için özel olarak üretilen plastik, hafif ve kullanışlı oyuncak basketbol potası bulmak oldukça kolay; hem internette hem de kırtasiye ve oyuncakçılarda rahatlıkla bulabilirsin. Hatta dilersen ihtiyacın olan tüm kırtasiye ve oyuncak ürünlerini Hopi’nin sana özel D&R kampanyasıyla alabilirsin. Bu potadan satın aldığında set içerisinde zaten genellikle basketbol topu da bulunuyor. Basketbol potasını havuzun kenarına yerleştirebilir, iki farklı grup oluşturarak havuzda basketbol keyfini yaşayabilirsin. Hem yetişkinleri hem çocukları aynı anda eğlendirecek havuzda oyun seçenekleri arasında.


Havuzda VoleybolBir diğer havuzda top oyunu da elbette havuzda voleybol. Havuzda voleybol oynamak, en çok tercih edilen havuz oyunları arasında yer alıyor. Havuzun boyuna gelen kısmında kalabalık bir daire oluşturabilir ve keyifli bir voleybol turnuvası başlatabilirsin. Bunun için bir voleybol topu kullanabileceğin gibi bir futbol topu ya da basketbol topu da tercih edebilirsin. Eğer ortak havuzdan ziyade kendi evinin yazlığında oynamak istiyorsan, havuza boydan boya bir file dahi kurabilir ve işi bir üst boyuta taşıyabilirsin. Havuzda voleybol, kimi zaman karada voleybol oynamaktan bile daha keyifli olabiliyor!


Havuzda Hazine AvıEbeveynlerin çocuklarını eğlendirmek ve keyifli vakit geçirmelerini sağlamak için tercih ettikleri havuza atlama oyunları arasında başı havuzda hazine avı oyunu çekiyor. Kalabalık ve benzer yaş grubunda olan çocukların ağırlıklı olduğu gruplar için oldukça keyifli bir oyundur. 5 ila 10 oyuncu sayısıyla oynanabilen havuzda hazine avı oyunu, yetişkinlerin havuzun dibine çeşitli nesneler gizlemesi ile başlıyor. Burada nesne seçiminde hem objenin havuzun dibine batacak kadar ağır olmasına hem de çocukların mavi zeminde rahatlıkla bulabileceği kontrastta renklere sahip olmasına dikkat etmek gerekiyor. Havuzda hazine avı oyununu organize ederken dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur da objelerin kesici, delici, sert ya da sivri köşe ve kenarlarının bulunmaması, dolayısıyla da güvenli bir oyun ortamı sağlanabilmesi. Seçtiğin nesneleri havuzun stratejik konumlarına yerleştirerek çocukların yüzme gözlüğü takmasını teşvik edebilir ve derin bir nefes alarak havuz dibinde yüzme pratiği yapmalarına ön ayak olabilirsin. (Yüzme gözlüğünü bu fırsatlardan yararlanarak temin etmeye ne dersin?)


Su Tabancası OyunlarıGünümüzün en popüler havuz oyuncakları arasında şüphesiz ki su tabancaları yer alıyor. Su tabancalarını ailece eğlenceli dakikalar geçirmek için kullanabileceğin gibi uydurma bir oyun yaratmak ve daha kalabalık gruplarla eğlenmek için de tercih edebilirsin. Su tabancası ile vurulanın elendiği oyunlar başta olmak üzere pek çok farklı oyun türünü su tabancası ile daha heyecanlı hale getirebilirsin. Su savaşı oyunu hiçbir zaman eskimez ne de olsa, öyle değil mi?


Havuzda Yakar TopTıpkı basketbol ve voleybol gibi, karada oynanan pek çok oyunu birer havuz oyununa dönüştürmek mümkün. Bunlardan bir tanesi de şüphesiz ki yakar top. Havuzda yakar top oynamak için bir adet deniz topuna ve yakar top oynamaktan asla sıkılmayacak bir kalabalığa ihtiyacın var. Havuzun içinde bir daire oluşturulmasını sağla ve sonrasında birinin adını söyleyerek topu havaya at. Ceza olarak renk söylemek yerine kendi belirleyeceğin cezalardan birini verebilirsin; 1 dakika boyunca suyun altında nefesini tutmak ya da havuza art arda 3 kere atlamak gibi.


Marco Polo OyunuAdını 13. yüzyıl kaşifi Marco Polo'dan alan bu oyun, dünyanın en bilinen havuz oyunlarından biri. En az iki çocuk ile oynanan oyunda bir çocuk Marco olarak belirlenir. Marco, diğer oyuncuları ebelemeye çalışırken gözlerini kapalı tutar. Diğer çocukları bulmak için "Marco" diye bağırır, diğer oyuncular ise "Polo!" diye cevap verir. Yakalanan ilk çocuk tekrar Marco olur. Marco, havuz içerisinde bir oyuncuyu sıkıştırırsa havuzdan çıkmak ya da karşı taraftan tekrar girmek serbesttir. Ancak Marco birinin suyun dışında olduğundan şüphelenirse "Sudan Çıkmış Balık" diye bağırabilir, bu da o oyuncuyu yeni Marco yapar.


Köpek Balığı OyunuKöpek Balıkları ve Ufak Balıklar olarak da bilinen bu oyun da çocuklar için idealdir. Bir çocuk köpek balığı olarak seçilir ve geri kalanlar ise ufak yem balıkları olur. Köpek balığı havuzun bir ucundan yüzmeye ve karşı taraftan başlayan ufak balıkları çağırmaya başlar. Amaç, ufak yem balıklarının yakalanmadan karşı tarafa yüzebilmeleridir. Herhangi bir ufak balık yakalanırsa, bir sonraki turda köpek balığına dönüşür. Köpek balıkları, sonuncu ufak balığı yakalayana kadar oyun devam eder. Sona kalan ufak balık kazanır ve bir sonraki oyuna tek başına köpek balığı olarak başlar.


Deniz Yatağı YarışıHavuz oyunları oynarken gereğinden fazla zahmete girmek istemeyenler için idealdir deniz yarışı yatağı. Eğer elinizin altında halihazırda birden fazla deniz yatağı varsa onlarla bir yarış başlatmak oldukça keyifli olacaktır. Bunun için yapman gereken tek şey, deniz yatağına uzanmak ve rakiplerinden önce belirlenen hedef noktasına ulaşmaya çalışmak. Yataktan düşen elenir, şimdiden söylemesi!


Çarpışan Top OyunuHavuzda çarpışan top oyununu oynayabilmek için havuzu bir iple ikiye bölmek gerekiyor. Ardından bölünen bir tarafta arkadaşlarınla toplanır ve herkesin eline birer deniz topu verirsin. Amaç, toplarla arkadaşlarını itmek ve ipe değdirmeye çalışmaktır. İpe değen kişiler elenir ve sona kalan kişi de oyunun kazananı olur.


Havuz Oyunları Oynarken Nelere Dikkat Etmeli?
  • Dalma gerektiren oyunlarda tüm çocukların yüzme bildiğinden ve dalış konusunda yeteri kadar tecrübeli olduğundan emin olmalısın.

  • Eğer oyun grubunda ebeveyn onayı ya da gözetimi olmadan gelen çocuklar varsa, onları oyunların dışında tutmalı ya da önce ebeveynlerinden onay almalısın.

  • Havuza atlamalı oyunlar esnasında yerlerin kaygan olmamasına dikkat etmelisin; kaygan zeminler, koşarak atlayan çocuklar için risk teşkil edebilir.

  • Henüz yüzme bilmeyen çocukların oyun oynama esnasında havuzun neresinde olursa olsun kolluk taktığından emin olmalısın.

  • Havuz oyunlarının bir rekabet ya da yarıştan ziyade eğlenceli bir aktivite olduğunu unutmamalı ve bunu hırslanabilen minik oyunculara da anlatmalısın.

  • Ortak havuzlarda kalabalık gruplarla oynadığın havuz oyunlarında etraftaki ziyaretçileri rahatsız etmemeli, su sıçratmamalı ve gürültü yapmamalısın.