Koşmanın faydaları, İstanbul’da koşu yapabileceğin yerler ve ihtiyaç duyacağın koşu ekipmanları başta olmak üzere koşuya dair aradığın her şey burada seni bekliyor!

Sadece 20 dakikalık bir koşunun zihnini, bedenini ve ruhunu tamamen yenileyebileceğini biliyor muydun? Düzenli koşu yapmak, daha uzun bir yaşam süresine, daha iyi bir uyku düzenine ve daha güçlü bir bağışlık sistemine katkı sağlar ve modunu iyileştirmede ışık hızı etkisi yaratır. Etkileyici, değil mi? Koşmanın faydaları nelerdir, nerelerde koşu yapabilirsin ve koşu yaparken hangi ekipmanlara ihtiyaç duyacaksın, hep birlikte bakalım.Koşmanın Faydaları Nelerdir? • Koşu, ömrüne yıllar, yıllarına da ömür katar. Sayısız araştırma, düzenli olarak koşu yapmanın yaşam süresini arttırdığını kanıtlıyor. Ayrıca yaşamına eklenen bu yıllarının çok daha kaliteli ve sağlıklı olacağı da kesin. Uzmanlar, haftada bir dahi olsa yapılan koşuların, hiç koşu yapmamaktan daha faydalı olduğunu ve düzenli olarak yapıldığında yaşama ortalama 3 yıl kattığını söylüyor.

 • Koşmak, daha iyi bir uyku uyumanıza yardımcı olur. Vücudun tüm tamirat - tadilat işlerini uyku süresi boyunca yaptığını biliyoruz. Bu yüzden de uyku, 7'den 70'e herkes için daha sağlıklı bir yaşamın ilk adresi niteliğini taşıyor. Başta koşu olmak üzere tüm egzersiz çeşitlerinin düzenli bir uyku rejimine geçme konusunda olumlu katkı sağladığı aşikar. Haftada birkaç gün düzenli olarak koşmak ise hem daha derin hem de daha kaliteli bir uyku uyumana yardımcı oluyor. İster sabah ister akşam, sen de günlük rutinine 15-20 dakikalık bir koşu dahil ederek bebekler gibi bir uykuya merhaba diyebilirsin.

 • Düzenli koşu yaparak fazla kilolarından kurtulabilir ve arzu ettiğin kiloda kalabilirsin. Bütün vücut ağırlığını sürekli olarak hareket ettirmeyi gerektirdiği için koşu, diğer tüm egzersizlere kıyasla çok daha fazla kalori yakmanı sağlar. Maksimum oranda kalori yakmak için ise hızlı koşmana gerek yok; yavaş ve tempolu koşularda da benzer oranlarda kalori yakabilir ve kilo verme sürecine bir ivme sağlayabilirsin. Bununla birlikte kilo vermekten daha zor olan sabit bir kiloda kalma konusunda da koşu destekleyici bir rol oynayabiliyor.

 • Koşmak, bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayarında ve düzenli olarak yapılan koşu egzersizleri, üst solunum yolu enfeksiyonlarına ve grip salgınlarına karşı koruyucu bir etki yaratarak bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve özellikle salgın aylarında mikrop ve virüslerden daha az etkilenmeni sağlar.

 • Sabahları koşmak, güne daha dinç ve enerjik başlamana yardımcı olur. Sabah koşmanın faydaları, belki de günün herhangi bir saatinde yapılan koşunun faydalarından çok daha fazladır. Vücuttaki tüm hormonları harekete geçirerek adeta bir uyandırma servisi niteliği taşıyan sabah koşuları, hem bedeninin hem zihninin etkili bir biçimde ayılmasına ve metabolizmanın hareketlenerek hızlanmasına zemin hazırlar. Böylece sen de gününe daha dinç, daha motive ve daha mutlu başlamış olursun.

 • Düzenli koşmak zihinsel sağlığını iyileştirir ve depresyon riskini azaltır. Düzenli koşmanın faydaları arasında kısa vadede görebileceğin etkilerle birlikte uzun vadeli olumlu sonuçlar da yer alır. Bunlardan bir tanesi de düzenli olarak koşmanın özellikle depresyon ve anksiyete tedavisine pozitif katkı sağlamasıdır. Çoğu atlet, koşuyu ilk olarak fiziksel kondisyonlarını arttırmak için tercih eder, ancak zaman içerisinde "Neden koşuyorsun?" sorusuna yanıtları değişir ve şöyle olur: "Çünkü bana kendimi daha iyi hissettiriyor."Koşu Yaparken İhtiyacın Olan Ekipmanlar


Koşu esnasında daha etkili, daha konforlu ve daha kaliteli bir deneyim için bazı belli başlı koşu ekipmanlarına ihtiyaç duyabilirsin. Her ne kadar hepsine birden sahip olmak zorunda olmasan da, kişisel tercihlerini ve koşu esnasındaki öncelikli ihtiyaçlarını karşılayacak elzem koşu malzemelerini temin ederek bu deneyimini daha etkili hale getirebilirsin:
 • Kaliteli bir koşu ayakkabısı

 • Koşu kıyafetleri (Tayt, eşofman takımı, şort, spor sütyeni, spor çorabı vb.)

 • Saç bandı veya spor şapkası

 • Güneşli havalarda spor güneş gözlüğü

 • Suluk

 • Kablosuz kulaklık

 • Cep telefonu, anahtar ve nakit para gibi elzem eşyaları koyabileceğin bir bel çantasıKoşu akabinde ise yine yanında bazı eşyalar bulundurmak, özellikle koşu sonrası terlemeyi önlemek ve bu geçişi daha pürüzsüz bir biçimde yapabilmek için faydalı olacaktır. Terinin üzerinde soğumaması için yanında kuru ve temiz bir tişört, üşümemek için kapüşonlu bir sweatshirt ve vücudundaki fazla teri almak için küçük bir spor havlusu barındırabilirsin. “Ben koşmaya gidiyorum, bütün bu eşyaları nerede tutacağım?” diye düşünüyorsan, tabii ki hepsini yanına almadan bahsetmiyoruz! Özel aracınla bir sahile koşmak için geldiysen tüm bu eşyaları arabanda bırakabilir, yaya olarak gittiğin koşu parkurlarında ise yanında beraberinde götürdüğün sırt çantanı parkur görevlilerine teslim edebilirsin.
Dilersen, koşu için gereken ekipmanları bu sayfadaki kampanyamızla alabilir, hemen alışverişlerinde Paracık kazanabilirsin.İstanbul'da Koşu Yapılabilecek Yerler


İstanbul'da Koşu Yapılabilecek Yerlerİstanbul'da nerede koşu yapılır diye merak ediyorsan, aslına bakarsan seçeneklerin sınırsız. Özellikle koşu parkuru bakımından geniş ve uzun yolları bulunan İstanbul parklarında kaliteli bir koşu deneyimi geçirmek mümkün. İstanbul'daki koşu parkurları dendiğinde akla gelen ilk lokasyonları şuraya bırakalım:
 • Belgrad Ormanı: İstanbul artı koşu, (en azından çoğumuz için) eşittir Belgrad Ormanı. 7 kilometrelik koşu ve yürüyüş parkuru ile yemyeşil ağaçların ve tertemiz doğanın içerisinde koşmak bir başka!

 • Suadiye-Feneryolu Sahili: Marmara sahilinde yer alan bu sahil yolu da 7 kilometrelik bir uzunluğa sahip. Yol üzerinde bisikletler için ayrı bir alan olmakla birlikte yürüyüş ve koşu için de ayrı şeritler bulunuyor. Özellikle deniz manzarası eşliğinde sabah koşusunu yapmak isteyenler için birebir.

 • Bakırköy-Zeytinburnu Sahili: Nasıl ki Anadolu yakasının Suadiye sahili varsa, Avrupa yakasının da Bakırköy sahili var! Yenikapı'ya kadar uzanan bu koşu parkurunda Bakırköy'ün neredeyse tamamını tek bir koşuda geçmek mümkün.

 • Kuruçeşme-Rumeli Sahili: Her ne kadar bu sahil yolunda koşuya özel olarak ayrılmış bir alan olmasa da, ünlülerle omuz omuza koşmak istersen bu eksikliğe biraz katlanman gerekecek. Yaklaşık 8 kilometre boyunca oldukça geniş sahil kaldırımlarından koşabileceğin bu yolda Bebek sahilinde kısa bir mola vermeden geçme!

 • Yıldız Parkı: Eğer tecrübeli bir koşucu olarak düz yolda koşmaktan sıkıldıysan, adeta Survivor parkurlarını aratmayacak Yıldız Parkı'nı deneyebilirsin. Özellikle maraton koşuları için gerekli fiziksel gelişimi ve kondisyonu sağlamak için buradaki engebeli, yokuşlu ve inişli çıkışlı parkurdan yararlanabilir, daha güçlü ve dayanıklı bir kondisyon geliştirebilirsin.

 • Emirgan Parkı: Avrupa Yakası'nın kalbinde mini bir doğal cennet olan Emirgan Parkı, güzel havalarda piknik yapmak için çokça tercih edilen bir lokasyon olmakla birlikte 1 kilometrelik koşu ve yürüyüş parkuruyla da sıkça tercih ediliyor. Uzun koşulardan ziyade kısa sabah koşuları için ideal olan bu parkur, yemyeşil ağaçların ve yaz aylarında açan rengarenk çiçeklerin manzarası eşliğinde iç açan bir görüntüye bürünüyor.Sen de SWEATers X Red Bull ile Şehre izini bırakmak için doğru yerdesin! 21 Şubat’ta SWEATers App veya Redbull.com adresinden antrenmanlara kaydını gerçekleştirerek takımını seç. Bora Altındaş liderliğindeki Mavi takımda mısın, yoksa Kübra Dağlı’nın liderliğindeki kırmızı takımda mı? Haftalık görev kurgularını tamamla takımını öne geçirmeye yardımcı ol! Koşunu SWEATers App üzerinden kaydet. Birbirinden farklı ödüllerin sahibi olma fırsatını yakala. Ödüller çok güzel, bizden söylemesi :)