Tatilinizi çocuğunuzla beraber en eğlenceli şekilde geçirmenin tüm yolları burada! Dışarıda da olsanız, evde de olsanız bu aktivitelerden çok keyif alacaksınız!

Çocuklarla Birlikte Ara Tatilde Yapılacak Aktiviteler


Çocukların dört gözle beklediği ara tatil yaklaşırken sıra, birbirinden keyifli ve eğlenceli ara tatil Kasım aktivitelerini planlamayı geliyor. Çocuklarınla birlikte keyifle vakit geçirebileceğin ara tatili aktiviteleri arasında ailene, kişisel tercihlerine ve eğlence anlayışına uygun pek çok farklı seçenek var. Boşalan şehrin keyfine varmak isteyenler, ailece yaşadıkları şehrin güzelliklerini keşfetmeye koyulurken yurt dışı planları yapanlar, sömestrda gidilecek ülkeler arasından seçim yapma yarışına giriyor. Bu sene okulların ara tatilini ister yaşadığın şehirde, ister bambaşka bir ülkede geçirecek ol; tatil aktivitelerini derlediğimiz bu listemizde içine sinecek bir plan bulacağın kesin!

 Bu Kasım Ara Tatilinde Yurt Dışına Gitmek mi İstiyorsun?


Ara tatilde gidilecek yerler söz konusu olduğunda çoğu ailenin ilk tercihleri arasında yurt dışı yer alıyor. Eğer sen de bu yıl aileni unutulmaz bir yurt dışı tatili ile ödüllendirmek istiyorsan, ara tatillerde ve sömestr tatillerinde çocuklu ailelerin favori rotaları arasından bir seçim yapabilirsin.Unutulmaz Bir Avrupa Tatiline Ne Dersin?


Elbette kapsamlı bir yurt dışı tatili organizasyonu yapmadan önce ailelerin en çok merak ettikleri konuların başında ara tatil ne zaman başlıyor ve ara tatil ne zaman bitiyor oluyor. Tatilin kaç gün süreceğine bağlı olarak yaptığın yurt dışı ara tatil planlarını 15 Kasım Pazartesi ile 21 Kasım Pazar tarihleri arasına organize edebilirsin. Bu yıl hafta sonu ile birlikte 7 gün sürecek olan ara tatil tarihlerinde Uzak Doğu ya da Amerika gibi iddialı ve uzak rotalar yerine uzun zamandır merak ettiğin bir Avrupa ülkesini hedef olarak belirleyebilirsin. Finlandiya'da kuzey ışıklarını hayranlıkla seyredebilir, Paris'te çocuklarını Disneyland'e götürebilir ya da Londra'da muazzam bir kültür turu yapabilirsin. Eğer vize süreçleriyle uğraşmak istemiyorsan, Kosova, Bosna Hersek, Makedonya ya da Sırbistan gibi Balkan incilerini tercih edebilirsin. Rezervasyon yapalım mı?Yurt dışından ziyade ülkemizin güzide yerlerini ziyaret etmeyi tercih ediyorsan da Kapadokya, Uludağ, Hasankeyf, Safranbolu ve Sapanca, ara tatili gidilecek yerler listesinde her daim zirveyi koruyan yurt içi tatil rotaları arasında.  İstanbul'da Turist Olmaya Ne Dersin?


Bir destinasyon tatilinden çok, kendi şehrindeki güzellikleri keşfetmek istiyorsan, İstanbul'un tarihi ve kültürel lokasyonlarını derleyerek her gün kendini bambaşka bir dünyada bulabilirsin. Gündelik koşturmaca ve kargaşa içerisinde hak ettiği değeri veremediğimiz İstanbul'umuz, çocuklarınla birlikte birbirinden keyifli aktiviteler yapabileceğin alternatiflerle dolu. Çocuklarına bu yıl İstanbul'un köklü geçmişini tanıtmak ve tarihini anlatmak istiyorsan, adeta yerli birer turiste dönüşerek Çemberlitaş, Topkapı Sarayı, Ayasofya, Yerebatan Sarnıcı, Galata Kulesi ve Kapalı Çarşı turu düzenleyebilirsin. İstanbul'da ikamet etmiyorsan kendi şehrin için benzer bir ara tatilinde gezilecek yerler listesi oluşturup şehrinin güzelliklerini adım adım keşfedebilirsin.Kültür turunun getirdiği durgunluğu kırmak ve eğlence dolu aktivitelerin yer aldığı günübirlik faaliyetler düzenlemek için de seçeneklerin bir hayli fazla. 3-10 yaş arası çocuklar için adeta harikalar diyarı niteliği taşıyan Legoland, dünyanın en büyük 5. akvaryumu konumundaki Sea Life, sınırsız eğlence vadeden Vialand ve birbirinden zevkli atölyelerin düzenlendiği İstanbul Modern, ailece anılarınıza kazınacak bir gün için tercih edebileceğin mekanlardan sadece birkaç tanesi.2021 ara tatili, çocuklar için özel olarak hazırlanan etkinlikler bakımından da oldukça zengin. İlk defa Ankara'da düzenlenecek olan tiyatro festivali Tytr Fest 1 ya da çocukların favori karakterinin maceralarına tanıklık eden Kaptan Pengu Çocuk Oyunu, değerlendirebileceğin etkinlikler arasında. Bu Ara Tatilde Ailenle Birlikte Evde Misin?


Bu yıl ara tatili programında birinci sırada en konforlu ve en samimi destinasyon olan "ev" varsa, çocuklarınla birlikte yapabileceğin aktiviteler için limit, gökyüzü! Onların yaşına ve ilgi alanlarına uygun pek çok farklı aktivite bulabilir ve okul ara tatilinin her bir gününü eğlence dolu anlarla doldurabilirsin. Ev içerisinde ara tatilinde yapılacak aktiviteler listemize göz atarak sen de ailen için en keyifli olacak ara tatil etkinlikleri listesini oluşturabilirsin:


  • Kutu oyunları oynayın: Özellikle çocuğunun yaşına uygun kutu oyunları satın alarak evde aile boyu kaliteli vakit geçirebilirsin. Strateji oyunları, kelime oyunları ve beceri oyunları başta olmak üzere pek çok farklı kategori arasından bir tercih yapabilirsin.

  • Okuma seansları düzenle: Son dönemin en popüler çocuk kitaplarından satın alarak evde samimi kitap seansları düzenleyebilir, ardından kitaplarda anlatılan hikayelere dair skeçler, mini tiyatrolar ve oyunlar organize edebilirsin.

  • Mutfakta kolları sıvayın: Güzel bir mutfak sahibi olmanın en iyi yanı, ailenle birlikte o mutfakta unutulmaz anılar biriktirmektir. Sen de bu ara tatilinde mutfağının kapılarını çocuklarına açarak birbirinden lezzetli kurabiyeler, kekler, hamur işleri ve yemekler pişirebilirsin.

  • Oyun grupları kur: Özellikle 3-5 yaş arası bir çocuğun varsa, senin gibi ara tatilini evde geçirmeyi tercih eden çocuklu arkadaşlarınla iletişime geçip çocukları bir araya getirebilirsin. Paylaşmayı, birlik içinde olmayı ve başka çocuklarla aynı ortamda bulunmayı öğrenmesi için ideal bir ortam kurarak çocuğunun ara tatilinde yaşıtlarıyla keyifli vakit geçirmesini sağlayabilirsin.

  • Dağınık oyunlara göz yum: Çalışan ve yoğun bir ebeveyn olarak gündelik hayatında çocuğunun kumla, çamurla ya da suyla yeteri kadar oynamasına izin vermiyor olabilirsin. Bu okul tatilinde kendini biraz esneterek oluşabilecek dağınıklığı göz ardı edebilir ve hayal gücünü geliştiren "messy play" aktiviteleri organize edebilirsin. Parmak boyası, surat boyama, oyuncak dozerlerle kum ve çamurda oynama ya da bol köpüklü ve sıçratmalı bir küvet banyosu, tahmin ettiğinden de daha eğlenceli olabilir!

  • Kendin-yap aktiviteler organize et: Çocuğunun hayal gücünün gelişmesi için evdeki malzemeleri kullanarak pek çok farklı DIY-temalı eşya yapabilirsin. Kartondan bir araba, renkli keçelerden bir kitap, kağıttan kuklalar veya karton kutudan bir kedi evi, çocuklarınla inşa edebileceklerinden sadece birkaçı.

  • Mısır patlatıp film gecesi düzenle: Bunu bir zorunluluk olarak görmeden, yalnızca çocuğuna vakit ayırarak birlikte izleyeceğin bir çocuk filmi, onun için tahmin edemeyeceğin kadar anlamlı olacaktır. İstersen vizyondaki güzel filmleri de takip ederek ailece bir sinema çıkartması da düzenleyebilirsin.