Günlük enerji tüketimini sınırlamanın ve belki biraz çabayla karbon ayak izini azaltmanın birçok yolu var. Alışkanlıklarında ve ev düzeninde küçük değişiklikler yaparak sen de faturalarının miktarını azaltabilir, çevreyi koruyabilirsin. İşte enerjiden tasarruf etmeni sağlayacak 7 süper tüyo:

Alışkanlıklarını Gözden Geçir


Küçükken okulda ve devlet dairelerinde okuduğun “Kullanmıyorsan söndür” notunu hatırlarsın. Bu hatırlatmayı kendine gün içinde de yap ve kullanmadığın tüm ışıkları daima kapalı tut. Çamaşır kurutucun varsa onu her yıkama sonrasında çalıştırmak yerine bazen de askıyı kullanmayı dene. Bulaşık makineni dolmadan çalıştırmak yerine birkaç parça bulaşığı elinde yıka. Çok da soğuk olmayan kış günlerinde kombinin ısısını düşür ya da serin yaz günlerinde klimayı daha az çalıştır.
 

Enerji Verimliliğine Dikkat


Evdeki enerji tüketimini azaltmak için kullandığın elektronik aletlerin enerji verimliliğinin yüksek olmasına dikkat et. Örneğin buzdolabının, çamaşır ve bulaşık makinenin yenilenme vakti geldiğinde yeni eşyalarını enerji verimlilik sınıfı yüksek olanların arasından seçebilirsin.
 

Ampullerini Değiştir


Parlak ampuller haddinden fazla elektrik harcar. Halojen ampuller, kompakt floresanlar ve LED ampuller ise geleneksel ampullere göre yüzde 75’e kadar daha az enerji kullanır ve neredeyse 15 kat daha uzun ömürlü olur. Fiyatlarının standart ampullere göre daha pahalı olması seni aldatmasın, daha uzun süre kullanılabildikleri için daha verimli olduklarından emin olabilirsin.
 

Fişleri Prizden Çek


Şarj aletlerini, TV’leri, sürekli çalışıyor durumda olması gerekmeyen tüm elektroniklerin fişlerini prizden çek. Bu “hayalet” tüketim, evinin bir senelik enerji kullanımının neredeyse yüzde 5’ine denk geliyor! Her seferinde fiş çıkarıp takmak istemiyorsan açma-kapama düğmesi olan prizlerden alarak sorunu kökten çözebilirsin.
 

Akıllı Termostat Kullan


Programlanabilir kombiler ile sıcaklığı sen uyurken ya da evde değilken otomatik olarak düşürebilir, istediğinde termostatı uzaktan kontrol ederek tamamen kapatabilirsin. Böylece enerji hiçbir zaman israf olmaz. Sen de akıllı termostat ve diğer akıllı ev sistemleri ile hayatını kolaylaştır.
 

Duş Başlığını Değiştir


Güçlü ve etkili bir basınçla beraber daha az su kullanarak yüzde 50’ye kadar tasarruf sağlayan bir duş başlığı kullanabilirsin. Böylece hem daha az su kullanırsın hem sıcak su için harcanan elektrik ve doğalgaz tüketimini azaltırsın hem de doğal su kaynaklarını korumaya yardım edersin. En avantajlı duş başlıkları için HepsiBurada’ya bir göz atabilirsin.
 

Pencerelerini Güçlendir


Çift kat cama sahip, hiçbir yerinden soğuk almayan sağlam pencerelerle ısı kaybını önleyip doğalgaz faturanın gereğinden fazla şişmesini önleyebilirsin. Pencerelerle birlikte dış kapının ve varsa yangın merdivenine açılan kapıları kontrol edip ekstra koruyucu önlemler de alabilirsin.