Kadın ya da erkek fark etmez, daha canlı bir görünüm için saçlarına bakım yapman şart. Yoksa, narin saçların kuruyup dökülür ve seni yorgun gösterir. Ancak evde saçlarına nasıl bakım yapman gerektiğini bilmiyor olabilirsin. Senin için ünlü saç danışmanı Lezgin Selimoğlu'na danıştık. İşte canlı ve güçlü saçlar için Selimoğlu’ndan evde bakım önerileri!

Saç Kesiminde Önemli Noktalar


Saçlarının her zamankinden daha canlı ve güçlü görünmesi için sık sık uçlarından kestirip saç tellerine hava aldırmak oldukça önemli. Ancak uçları kırıldığında koşarak gittiğin kuaförünle bu aralar görüşemiyorsan bu işlemi bir süreliğine sen de yapabilirsin! Havlunu, makasını ve lastik tokalarını aldıysan başlayalım!
 
Saç kesimine başlamadan önce saçlarını hafifçe ıslatman gerekiyor. Çünkü kesim yaparken nemli saçlara hakim olmak çok daha kolay. Eğer düz bir kesim yapmak istiyorsan saçlarını ıslatıp güzelce taradıktan sonra ortadan ayırıp ense kökünde birleştir ve alttan bir at kuyruğu yap. Daha sonra kesmek istediğin uzunluğa denk gelecek şekilde yeniden bir tokayla bağla ve bağladığın ikinci tokanın altından makasla kes. Ufak tefek eşitsizlikleri saçlarını açtıktan sonra ayna karşısında kolaylıkla düzeltebilirsin.
 
Eğer kahkül kesmek istiyorsan bu noktada Lezgin Selimoğlu’nun bir uyarısı var. Evde kahkül kesmenin riskli olduğunun altını çizen Selimoğlu, daha sonra pişman olmaman için kahkül kesmeyi bir süreliğine ertelemeyi öneriyor.
 


Bir Bakım Rutini Oluştur


Sen de elini saçlarına attığında yumuşacık bir doku hissetmek, aynanın karşısına geçtiğinde parlak ve güçlü saçlara bakmak istemez misin? Bunun için bir saç bakım rutini oluşturman şart. Eğer saçların çabuk kuruyorsa onları sık sık nemlendirmen gerekiyor. Evde saçlarını nemlendirmek için kullanabileceğin birkaç yöntem var. Hindistan cevizi yağı ile nemlendirme bu yöntemler arasında en etkili olanlardan biri. Saçlarının uzunluğuna göre yeterli miktarda hindistan cevizi yağını saçlarının uçlarına sürüp en az 2 saat bekledikten sonra bol su ile durulamalısın. Dilersen yağı sürdükten sonra iyice sarıp gece boyu da bekletebilirsin. Sabah alacağın duş sonrası saçlarındaki ipeksiliğe sen bile inanamayacaksın!
 
Diğer yandan saçlarındaki kepekten muzdaripsen hindistan cevizi yağı maskesi gibi saçlarının uçlarını değil diplerini nemlendiren doğal maskeler uygulaman gerekiyor. Bu noktada kepeğin en büyük düşmanlarından avokado yağından yararlanabilirsin. 1 adet avokado, 1 çay bardağı zeytinyağı ve 1 çorba kaşığı limon suyunu karıştırıp tüm saçına sürdükten sonra 30 dakika bekleyip durulayabilirsin. Hem hindistan cevizi yağı hem de avokado yağı maskesinin etkilerini görebilmek için bu uygulamaları düzenli bir şekilde yaptığınızdan emin ol. Çünkü bir rutin oluşturmazsan, saçların kısa sürede eski haline dönebilir.

 

Saç Boyarken Önlemlerini Al


Evde saç bakımına yalnızca kesim ve nemlendirme dahil değil. Eğer sürekli saç boyatanlardansan bu süreçte boyama işlemini kendin de yapabilirsin. İşe saçına uygun renk ve ürünü seçmekle başla. Saç boyamanın kimyasal bir işlem olduğunu unutmadan, etrafını ve kıyafetlerini bu işe hazırla. Bir fırça yardımıyla tüm boyayı saçlarına eşit bir şekilde dağıttığından emin ol ve ürün kutusundaki yönlendirmelere uyarak bekle. Selimoğlu’nun önerilerine göre; boyanın saçına daha iyi tutunması ve daha kalıcı olması için saçını dayanabildiğin kadar soğuk suda yıkayabilirsin. Ayrıca boyanın daha iyi görünmesi için kutudan çıkan saç kremini kullanmayı da sakın unutma.
 
Evde saç bakımı yapmak zahmetli gibi görünse de Lezgin Selimoğlu gibi uzmanların görüşlerine kulak vererek birkaç etkili uygulamayı hayatının parçası haline getirmen mümkün. Bu uygulamalar için ihtiyacın olan her ürüne buradan ulaşabilir, kendin için bir saç bakım rutini oluşturmayı kolaylaştırabilirsin.