Evde geçen zamanda çocukların ara ara canlarının sıkılması çok doğal. Onların bu süreçten maksimum keyif almasını sağlamak ve birlikte kaliteli zaman geçirmek için günlerinizi aktivitelerle renklendirebilirsin. Sanattan müziğe, danstan hayvanlar alemine uzanan yaratıcı aktivitelerle ailecek çok eğlenebilirsiniz!

Aile Ağacınızı Çizin


Çocuğunla iyi vakit geçirirken ona geniş ailenizi tanıtmaya ne dersin? Bu eğlenceli ve eğitici aktivite için büyük bir kağıt ya da karton, renkli kalemler yeterli. Tabii, istersen fotoğraflarla aile ağacını daha canlı hale getirebilirsin. Aile ağacını hazırlamaya başlamadan önce eski fotoğraf albümlerini karıştırarak tanıdıkları ve tanımadıkları aile üyeleri hakkında çocuklarla konuşabilirsin. Ardından kağıda ya da kartona büyük bir ağaç çizerek dallarına önce aile büyüklerinin sonra kendi çekirdek aile üyelerinizin isimlerini yazabilirsin. Bu, sevdiklerin uzakta olsalar da aile bağlarının gücünü öğretmek için de son derece güzel bir aktivite.
 

Ev Yapımı Oyun Hamuru ile Yaratıcılığını Kullan


Çocukların en sevdiği şeylerden biri de oyun hamuru ile şekiller yaratarak oynamak. Birlikte ev yapımı oyun hamuru yapmak için tek ihtiyacınız biraz mısır nişastası ile tempera boya. İki yemek kaşığı mısır nişastasını geniş bir kaseye koy ve üzerine üzerine üç-dört damla boya damlat. Çocuğun bu karışımı yoğurarak istediği renkte bir oyun hamuru elde edebilir. İstediğin kıvamı tutturmak için mısır nişastası veya boyayı artırabilirsin.
 

Kendi Marakaslarınızı Tasarlayın


Evde bulunan atık malzemelerle geri dönüşüm aktivitesi yapmaya ne dersin? Çocukların çok sevdiği marakasları hazırlamak için gerekli malzemeler; iki adet tuvalet kağıdı ya da kağıt havlu rulosu, boya kalemleri ya da sulu boya, pirinç ya da mercimek gibi bir çeşit bakliyat, ruloların ucunu kapatmak için bant ya da yapışkanlı kağıt. Öncelikle çocuğuna ruloların üzerini istedikleri gibi renklendirmesi için fırsat ver. Ardından ruloların tek taraflarını kapat ve içine seçtiğin bakliyatlardan birer avuç koy. Ruloların diğer tarafını da kapatınca ev yapımı marakaslarınız hazır hale geliyor! Şimdi, müzik yapma zamanı!
 

Yeni Bir Dans Koreografisi Hazırlayın


Müziğin ve dansın birleştiği bol hareketli bir aktiviteyle evde geçen günlere zindelik katmak mümkün. Ailece en sevdiğiniz şarkılardan birini seç ve gerisini çocukların yaratıcılığına bırak. İstersen ona farklı dönemlerin gözde dans hareketlerini gösterebilir ve kendi koreografisini yaratmasına yardımcı olabilirsin. Tüm koreografi bittiğinde birlikte giyinip süslenerek tüm aileye bir dans gösterisi sergilemek için en eğlenceli kısmı.
 

Google 3D ile Hayvanları Evinize Işınlayın


 Google’ın 3D aramaları sayesinde pek çok hayvan türünü evinin salonuna ışınlayabilirsin. Bunun için yapman gereken Google’da hayvanı ismiyle aratmak ve çıkan sonuçlarda “3D Olarak Göster” butonuna tıklamak. Telefonu biraz hareket ettirdikten sonra kocaman bir kaplan ya da sevimli bir penguen evine misafir olabilir. Çocuklar için bu oldukça sıra dışı bir deneyim. 3D hayvanlarla fotoğraf ve video çekmeyi de ihmal etme.
 

Starlight ile Yıldızları Gözlemleyin
 

Uzaya meraklı bir çocuğun varsa Starlight ile gökyüzündeki yıldızları takip etmek çok hoşuna gidecek! Starlight’ı yükledikten sonra akıllı telefonu gökyüzüne doğru tutarak yıldızların, gezegenlerin gerçek zamanlı yerlerini görebilirsiniz. Gökcisimlerinin üzerlerine dokunarak onlarla ilgili eşsiz bilgiler edinebilir, Güneş sistemindeki gezegenlerin hareketlerini gözlemleyebilirsiniz.
 

Ev Olimpiyatları Düzenleyin


Evde çocukları hem eğlendirmek hem de spor yapmalarını sağlamak için ev olimpiyatları düzenlemeye ne dersin?  Bunun için öncelikle bir parkur hazırlaman gerekiyor. Evdeki sandalyeleri bir metre aralıklarla sırala ve çocuğun sandalyelerin arasından slalom yaparak koşarken parkuru kaç saniyede tamamladığını kronometreyle takip et. Farklı sporlarla olimpiyatları kendince geliştirebilirsin. Örneğin yere siyah bantla çizgiler çekerek çocuğunun bu çizgilerden zıplayarak geçmesini ya da salonun ortasına yerleştireceğin bir sepetin içine uzaktan basket atmasını isteyebilirsin. İp atlamak ya da boş pet şişeler ve bir top ile bowling turnuvası düzenlemek de yapabileceklerin arasında. Bu kadar hareketin ardından deliksiz bir uyku için hazır ol!