Hayatı ekstrem ve heyecanlı bir şekilde yaşamak için soğuk havaları da kış sporları ile fırsata çevirenlerden misin? Yoksa birkaç günlük izninde şehirden ayrılıp ânı yaşamak için envaiçeşit etkinlik mi kolluyorsun? Öyleyse adrenalin seviyesini yükselten kış sporu etkinlikleri aradığın heyecanın adresi olabilir. İster tek kişilik ister takım hâlinde yapılabilen kış sporlarını tercih et; günün sonunda yorgunluğuna değecek harika anlar elde edeceksin. Mümkünse birbirinden etkileyici fotoğraflar çekmeyi ve çektirmeyi de unutma! Hazırsan kış sporları çeşitleri arasından bir tercihte bulunmak için okumaya başla...

Kış Sporlarının Vazgeçilmezi Kayak


Kayak sporları kış döneminde görüp görebileceğin en popüler sporlar arasında. Dünyanın sayılı yerlerinde yapılabilen bu kış sporu için Türkiye'de de turistleri dahi kendisine çeken harika noktalar var. Kayak nasıl yapılır diyorsan bu etkinlik farklı zorluk seviyelerine uygun pek çok pistte gerçekleşiyor. İşe yeni başlayanların öğrenmesi gereken ilk adım ise kayak ayakkabılarının nasıl kullanılacağı. İlk defa kayak yapacaksan öncelikle düz bir alanda adım atma antrenmanları gerçekleştirebilirsin. Ayakta sabit durup batonlar yardımı ile ileri - geri gidip gidemediğine bakabilirsin. Bu, oldukça önemli bir ilk adım. Kayak takımı, kayak batonu, kayak ayakkabısı, bağlama (fiksasyon), kayak kıyafetleri kaymak için temin etmen gereken malzemeler. Çoğu kayak merkezi de kasım, aralık aylarında faaliyetlerine başlıyor ve mart, nisana kadar hizmet veriyor. Türkiye'de kayak yapmak için gidebileceğin en ideal noktalarsa Erciyes (Kayseri), Palandöken (Erzurum), Ilgaz Dağı (Çankırı), Sarıkamış (Kars), Uludağ (Bursa), Kartalkaya (Bolu), Ovacık (Tunceli), Davraz (Isparta) olarak sıralanabilir. Dünyada ise Rusya'da Sochi, İsviçre / Fransa'da Alpler, Ukrayna'da Bukovel, Almanya'da Nebelhorn, Bosna Hersek'te Jahorina kayak turizminin en popüler noktaları arasında.
 İstersen N11’deki elektronik dışı tüm kategorilerde geçerli Hopi kampanyasından yararlanabilir, kış sporu için ekipmanlarını tamamlarken Paracık da kazanabilirsin!
Kaymanın Estetik Hâli: Buz Pateni


Buz pateni adeta sporla sanatın kol kola ilerlediği bir kış sporu olarak görülüyor. İzleyenler için estetik bir zevk sunan bu spor, yapabilmek için de sıkı antrenman ve emek istiyor. Buz pistleri üzerinde gerçekleştirilen buz pateni, oluşturulmuş kurallar çerçevesinde kadın ve erkek patencilerin hareketlerindeki muhtemel riskler hesaplanarak tasarlanmış bir aktivite. Esnek bedenler hiç şüphesiz ki buz patende birkaç adım öne çıkıyor. Tek seferlik ya da ayda yılda bir buz pateni yapacaksan bunun için ayrılmış yerlere gidebilirsin. Eğer, artistik buz pateni yapmak istiyorsan mutlaka eğitim alman gerekiyor. Buz pateni yaparken içinde rahat hareket edebileceğin, nispeten hafif kıyafetler avantajına olacaktır. Özellikle kapalı pistlerde tayt ya da tozluk içeren kıyafetler giyilebiliyor. Kazağını da mutlaka vücuduna tam oturan modellerden seç. Güvenliğinden taviz vermemek için mutlaka kaskını da tak. Buz pistleri Türkiye'de İstanbul'dan İzmir'e, Erzurum'dan Bursa'ya, Ankara'dan Antalya'ya kadar pek çok kentte var. Özellikle alışveriş merkezleri de buz pistleri için ayrı alanlar sunabiliyor.


Kayağın Eğlenceli Alternatifi Kızak


Daha farklı kış sporları nelerdir diyorsan kızaklar en eğlenceli ve nispeten basit kış sporları arasında yer alıyor. Kızağın bu kadar değerli ve popüler olmasının bir yanı da aslında kayağa alternatif oluşturması. Kayak takımları ile karın üstünde kaymak istemeyenlerin pek çoğu kızağa yönelebiliyor. Öyle ki kayak merkezlerinde bazı dönemler kızak daha popüler olabiliyor. Özellikle aileler, çocuklar için de tercih edilen bu kar sporu, farklı yaş gruplarına özel olarak üretilen kızaklar sunuyor. Bu sayede, özel tasarlanmış pistlerde kızakla kaymak günün eğlencesi oluyor. Türkiye'deki farklı pek çok kayak merkezi, aynı zamanda kızak hizmeti sunması ile de doğru adres.
 Kızak keyfi sırasında seni sıcak tutacak kış giyim ürünlerini bu sayfadaki kampanyamızla alabilir, alışverişlerinde Paracık kazanabilirsin!
Vitesi Artırmak İsteyenler İçin Snowboard


Daha fazla adrenalin ve heyecan diyenler için kayak ya da kızakların yerini snowboard alıyor. Kış tatillerinin vazgeçilmez tutkularından biri olan snowboard, görece daha profesyonel kişiler tarafından yapılıyor. Kayak merkezlerindeki eğitmenlerden ders alarak snowboard yapmak mümkün. İleri seviyedekiler için uygun olan snowboard, aynı zamanda ekstrem kış sporları yapmak isteyenlerin de tercihi. Yaklaşık 8 saat süren temel eğitimler sayesinde güvenli bir şekilde kayma sağlanıyor. Tavsiye edilen alt yaş limiti ise 9. Gereken malzemeler ise bot, bağlama, kask, mont, bel koruma, pantolon, gözlük, tahta, çanta, eldiven, bileklik, kıyafet. Türkiye'de snowboard yapabilmen için Uludağ, Kartepe, Erciyes, Palandöken, Sarıkamış'a gidebilirsin. Dünyada ise en iyi snowboard yerleri olarak Fransa'da Courchevel Tepesi, İtalya'da Cortina d’Ampezzo, İsviçre'de Zermatt, Avusturya'da Zell am See sayılabilir.


Hep Beraber Eğlenin: Kar Raftingi


Rafting, aslında bir su sporu. Debisi yüksek nehirlerde grup hâlinde yapılan rafting, adına "raft" denilen botlar ile nehir üzerinde yapılıyor. Bunun kar üzerinde yapılan şekline de kar raftingi deniyor. Bu spora özel olarak üretilmiş şişme botlar ile kar üzerinde eğlenceli bir kar raftingi yapabilirsin. Ailen, arkadaşların, sevdiklerin ile beraber aynı bota binip yapabileceğin bu kış sporu, böylelikle hep birlikte eğlenmenin de harika bir yolu.


Takım Olmak En Önemlisi: Buz Hokeyi


Takım halinde yapılan kış sporları arasında buz hokeyi dünyanın dört bir yanında popüler. Türkiye'de de bu kış sporuna ilgi bir hayli fazla. Buzla kaplı sahada, birer kaleci, beşer oyuncudan oluşan iki takımın kıyasıya mücadelesini izlemek dahi büyük heyecen yaratıyor. Bilmen gereken ilk şey ise belki de buz hokeyinin sert bir oyun olduğu ve çokça efor gerektirdiği. Yirmişer dakikalık 3 setten oluşan buz hokeyi maçlarında futboldan aşina olunan penaltı sistemi de var. Buz hokeyi malzemeleri ise tahta ya da metaldan oluşan sopa, sert lastikten üretilen ve puck adı verilen disk, özel patenler, kalın eldivenler, koruyucu formalar ve koruyucu başlıklardır. Kalecilerde ise farklı olarak kaskların yüze gelmesini engelleyeecek bir koruyucu bulunur. Kanada, Rusya, İsveç, Finlandiya, Çek Cumhuriyeti, Amerika Birleşik Devletleri ve Slovakya buz hokeyi alanının önde gelen ülkeleridir. Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu çatısı altında da Türkiye özelindeki buz hokeyi faaliyetleri bulunmakta.


Snocross İle Zamana Karşı


Kar motosikleti olarak bilinen snocross 1950'li yıllardan bu yana dünya genelinde popüler bir kış sporu. Karın üzerinde motor yarışının yapıldığı bu spor için karla kaplı özel pistler var. Bu pistler kayak merkezlerinde doğal yolla oluşturabildiği gibi yapay olarak da meydana getirilebiliyor. Bu pistlerin alametifarikası ise atlama gerektiren tümseklere sahip olması. ABD ve Kanada'da çokça yapılan bu spor, pistlere özel kıyafet, kask, eldiven gibi pek çok ekipman gerektiriyor.


Bonus: Efsane Kış Sporları Organizasyonları


Eğer kış sporlarından birini, birkaçını yapmanın yanı sıra bu alanın iyi bir seyircisi olmak istersen sana harika önerilerimiz var. Dünya genelinde adeta gelenekselleşmiş birbirinden büyük kış sporları organizasyonları bulunuyor.
  • Kış Olimpiyat Oyunları: Kış Olimpiyatları, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (UOK) tarafından organize ediliyor ve 4 yılda bir gerçekleştiriliyor. 1924 yılında başlayan olimpiyat, o günden bugüne 4 senede bir farklı şehirlerde devam ediyor. Kayak ve buz hokeyi gibi gibi kar ve buz üzerinde yapılmaya müsait sporları içeriyor. Bu yıl da 4 Şubat 2022 – 20 Şubat 2022 tarihleri arasında Pekin’de (Beijing) gerçekleşti.

  • Asya Kış Oyunları: Asya Kış Oyunları da 4 yılda bir düzenleniyor. Kış sporlarını içeren bu uluslararası etkinlik, ilk kez 1982'de yapılmıştı. Körling, artistik buz pateni, buz hokeyi gibi pek çok spor dalı Asya Kış Oyunları'nda yer alıyor.Kışın sporun yanı sıra yapmak istediğin farklı aktiviteler de varsa Kışın Yapılabilecek Aktiveteler içeriğimizi inceleyebilirsin!