Yürüyüşünü ayak konforunu koruyan şık bir ayakkabı ile yapmaya ne dersin? Yürüyüş ayakkabını almadan önce dikkat edebileceklerin bu yazıda!

Doğru yürüyüş ayakkabısı seçimi özellikle yürüyüşü gündelik yaşamına, rutinine dâhil edenler için çok önem arz ediyor. Semtindeki parkta, spor salonunda ya da ideal herhangi bir yerde sık sık yürüyüş yapıyorsan, kendine uygun ekipmanları seçmeyi ihmal etme. Farklı pek çok ayakkabı markası, ayak anatomisini önceleyerek ideal yürüyüş ayakkabıları imal ediyor ve beğenine sunuyor. Peki yürüyüş ayakkabısı nasıl olmalı ve nasıl seçilir? İçeriğimizi takip ederek çok daha fazla verim alabileceğin bir yürüyüş için kriterlerini oluşturmaya başlayabilirsin.

Yürüyüş Ayakkabısında Esneklik İşin Belkemiği


Yürüyüş ayakkabısı önerisi listemizde birinci kriter, çoğu bilirkişinin de ortaklaşa kabul ettiği esneklik. Söz konusu ayakkabının mutlaka esnek olması ve bu minvalde malzemelerden imal edilmesi gerekiyor. Yalnızca yüzeyi değil, yürüyüş ayakkabısının taban bölümünün de esnek özelliklere sahip olması elzem. Tüm bu esneklik özellikleri sayesinde daha kolay ve konforlu bir yürüyüşe başlayabilirsin. Aynı zamanda esnek bir yürüyüş ayakkabısı, ayak parmaklarının sıkışmasını da engelleyeceği için, çifte avantaj kazanabilirsin. Yürürken ayakların acı hissediyorsa ya da ayak bölümünde bir ağırlık hissediyorsan esnek bir yürüyüş ayakkabısı alma vaktin gelmiş demektir. Bildiğin gibi, bir ayakkabıyı giyip yürümeye başladığın zaman önce taban kısmında, sonra da burun kısmında hareket edersin. Dolayısıyla bu kısımların esnek ve sağlam olması da işin belkemiği. Kalın ve esnek tabanlar, yere yumuşak adımlar atmanı sağlar. Esnek olmayan, çok sert tabana sahip olan ayakkabılar uzun yürüyüşler için elverişli olmadığı gibi ayaklarına ve ayak parmaklarına da zarar verebilir. Bu, uzun vadede mental açıdan dahi olumsuz sonuçlar doğurabilir. Peki bir yürüyüş ayakkabısının esnek olup olmadığını nasıl anlayabilirsin? Tabii ki deneme - yanılma yoluyla! İlgili yürüyüş ayakkabısını denediğin zaman esneme oluşup oluşmadığını kontrol ederek kararını verebilirsin.

Peki Ya Kullanılan Malzemeler?


Yürüyüş ayakkabısı önerileri listesinin ikinci durağı ise ürünün hangi malzemelerden imal edildiği. Bu neden önemli? İlk olarak nefes alabilen ayakkabılar olup olmadığı, kullanılan malzemenin kalitesine göre değişkenlik gösterebiliyor. Nefes alabilen yürüyüş ayakkabıları sayesinde ayakların da tamamen kapalı bir ortamda kalmıyor ve hava ile temas edebiliyor. Nefes almayan ayakkabılar, kan dolaşımını yavaşlatma, cildin nefes almasını engelleme gibi riskler barındırıyor. Özellikle uzun süreli ve sık yürüyüşlerde bu, türlü dezavantajlar doğurabiliyor. Bunun içinse de mutlaka incelediğin yürüyüş ayakkabılarının nefes alabilirlik özelliklerini test etmen ve incelemen gerekiyor. Nefes alabilen, yumuşak malzemelerden üretilen yürüyüş ayakkabıları bu noktada seçimin olabilir. Nefes alabilen, tekstil dokulu malzemeler ile üretilmiş yürüyüş ayakkabıları, bu sayede terlemeden kaynaklı yara, su toplama, kaşıntı gibi problemlere neden olmuyor.

Yürüyüş Ayakkabın Yeterince Hafif mi?


Yürüyüş ayakkabısı nasıl seçilir diyorsan sıra, ayakkabının sunduğu hafiflik hissinde. Evet, adım attıkça ağırlık hissini artıran yürüyüş ayakkabılarının hareket alanını ne kadar kısıtlayabileceğini tahmin edebilirsin. Bunun karşısında, çok daha hafif bir yürüyüş ayakkabısı yürüyüşün başından sonuna kadar üzerinde ekstra yük yaratmıyor. Hafiflik hissini veren materyallerden üretilen yürüyüş ayakkabıları arasından bir tercihte bulunabilirsin. Bunun için de yine ayakkabıyı deneyebilir ve deneme aşamasında sunduğu hafiflik - ağırlık hissine göre seçim yapabilirsin. Ağır ayakkabılar yürüyüş için kesinlikle uygun olmadığı gibi, ayakların çabucak yorulmasına da neden olabiliyor. Buna karşı hafif yürüyüş ayakkabısı tavsiyelerine göz gezdirebilirsin. Ayrıca, seçeceğin yürüyüş ayakkabısının alçak topuklu olmasına da dikkat et. Yürüyüşte, koşudaki gibi hızlanma süreci olmadığından alçak topuklu bir ayakkabı daha fazla konfor sunacaktır.

Tasarım ve Malzemelere Dikkat!


Bir yürüyüş ayakkabısı nasıl olmalı diyorsan tasarım ve malzeme kalitesi de ürünün adeta pek çok özelliğini etkileyebiliyor. Gün boyu rahatlık sunan, hafif ve esneklik katan malzemelerden üretilmiş yürüyüş ayakkabıları ideal bir tercih olabilir. Bununla beraber maksimum yastıklama sunan yürüyüş ayakkabıları da çok daha konforlu ve rahat bir yürüyüşe izin veriyor. Yastıklama, dışarıdan gelen darbelerin gücünü absorbe edebilmeye deniyor. Yani, zeminle olan kaçınılmaz etkileşimde olumsuz etkileri en aza indirmek için yastıklamanın da iyi olması gerekiyor. Bu nedenle de özellikle topuk bölgesinde iyi bir yastıklama beklentinden asla şaşma. İstersen favori yürüyüş ayakkabını almak için buraya tıklayarak Hopi kampanyamızdan yararlanabilirsin. Kupon kodumuzu kullanarak indirimleri yakalayabilir, Paracık kazanmaya başlayabilirsin.

Hangi Büyüklük İdeal?


Yürüyüş ayakkabısı seçerken ayak numaran ile ayakkabı numarasını eşleştirmen zor gelebilir. Giydiğin ayakkabı ayağına küçük geliyorsa, ayakların su toplayabilir. Büyük gelirse de ayağın ayakkabı içinde kayabilir ve sakatlıklar yaşanabilir. Peki doğru numarayı nasıl seçeceksin? Bunun için belli başlı tüyolar yok değil. Ayak parmaklarının ucu ile ayakkabının ucu arasında biraz boşluk bırakabilirsin. Bu sayede ayak parmaklarını gerektiği ölçüde oynatabilirsin. Ayrıca satın aldığın ayakkabıyı koştuktan sonra veya akşamları da deneyebilirsin. Yaygın bir görüşe göre ayaklar gün içinde ya da koştuktan sonra şişiyor. Bu nedenle spor öncesi ya da sabahın erken saatlerinde deneyip aldığın yürüyüş ayakkabın, ilerleyen süreçte ayaklarını sıkabilir. Bunlara dikkat ederek yürüyüş ayakkabısı nasıl olmalı sorusuna cevap verebilirsin.

Yürüyüş Ayakkabın Su Geçiriyor mu?


Yağışlı havalarda su tutmayan yürüyüş ayakkabıları ile yürüyüşünü çok daha keyifli ve sorunsuz şekilde tamamlayacağını tahmin edebilirsin. Bunun için su geçirmeyen / su tutmayan yürüyüş ayakkabıları arasından bir seçim yapabilirsin. Ürün özelliklerinde böyle bir madde olup olmadığına dikkat edebilirsin. Özellikle de profesyonel olarak yürüyüş ile ilgileniyorsan bu kriterin önemi katbekat artıyor. Yaz ve kış mevsimleri için ayrı ayrı yürüyüş ayakkabıları alan profesyonellerin yanı sıra su geçirmeyen 4 mevsim yürüyüş ayakkabıları da var. Bunlar arasından da bir tercihte bulunarak, yağışlı havalarda yürüyüşüne kaldığın yerden devam edebilirsin.

Yürüyüş ve Koşu Ayakkabısı Arasındaki Farklar


İdeal bir yürüyüş ayakkabısı nasıl olmalı diyorsan, bu başlık da son derece önemli. Koşuda ve yürüyüşte ayak hareketleri birbirinden oldukça farklı şekilde ilerliyor. Örnek vermek gerekirse: Yürüyüş ayakkabısı ile koşuya çıkıldığı zaman performansta düşüşler görülebiliyor. Bunun en önemli nedeni ise yürüyüş ayakkabılarının darbe emici özelliklerinin koşu ayakkabılarına göre daha az olması. Bu nedenle seçim yaparken bu iki tür arasındaki farkları bilmek de önemli.
  • Yürüyüş, koşuya kıyasla daha sakin ve yavaş bir şekilde gerçekleşiyor. Bu nedenle ayak üzerinde de pek fazla stres yaratmıyor.

  • Koşuda ise ayakların zemin ile teması sürekli kesiliyor ve sık sık şiddetli darbeler ile karşı karşıya kalınıyor. Bu nedenlerle ayağın orta ve topuk bölgesinde aşırı stres yaşanabiliyor. Koşu ayakkabıları da bu özel durumlara göre imal ediliyor.

  • Yürüyüşe göre daha fazla güç uygulanan koşuda, o oranda da sakatlık ihtimali artıyor. Yürüyüş esnasında ise ağırlık merkezi topuklardan parmak uçlarına şeklinde ilerliyor. Böylece ayaklar, daha dengeli bir şekilde hareket edip zemine temas ediyor.

  • Tüm bu farklar nedeniyle koşu ayakkabıları ile yürüyüş yapmak ayak sağlığını kötü etkileyebiliyor. Daha az yastıklı olan koşu ayakkabıları, bu nedenle yürüyüşlerde stres kırığı gibi sakatlıklara neden olabiliyor.

  • Yürüyüşlerde ayak esnemesi koşuya göre daha fazla gerçekleşiyor. Bu nedenle de yürüyüş ayakkabısının daha çok bükülebilir olması gerekiyor.

  • Yürüyüş ayakkabıları, koşu ayakkabılarına göre daha az darbe emici özelliğe sahip. Bu nedenle koşunu yürüyüş ayakkabıların ile gerçekleştirmek de aşil yırtılmaları, bilek burkulması gibi sakatlıklara neden olabilir.

  • Ayrıca koşu ayakkabıları, yürüyüş ayakkabılarına göre daha sert malzemelerden üretiliyor. Esneme payının az olduğu koşu ayakkabıları, daha çok ayağı kavramaya odaklanıyor. Yürüyüş ayakkabılarında ise esneme en önemli kriterlerden biri.