Evinin en özel köşesinde yer alan kitaplığını aynı zamanda bir dekorasyon ögesi olarak kullanmak için kitaplık dekorasyon önerileri yazımda seni bekliyor!

En yakın dostlarının yer aldığı kitaplığını güzelleştirmeye ne dersin?
 
Salon, oturma odası, çalışma odası ya da yatak odandaki kitaplığının çok daha hoş görünmesini ister misin? Kitaplık dekorasyon önerileri ile çok sevdiğin kitapların için çok şık bir alan yaratabilirsin!

 

Saklı Köşelerde Kalan Aksesuarları Gün Yüzüne Çıkar


Kitaplık düzenleme işine giriştiysen kütüphaneni güzelleştirmek için en uygun bibloları, kitap desteklerini ve çeşitli dekoratif aksesuarları çıkarmanın tam vakti! Kitaplığın bir rafına 5-6 kitap dizdin ve raf boş mu kaldı? Önce kitapları desteklemek için bir kitap desteğinden yardım al. Biraz boşluk bırakıp rafın geri kalan kısmını geniş, dekoratif bir kâse ya da geniş bir mumluk ile güzelleştir. Evinde kitap desteği yok mu? Kitapları destekleyecek ağırlıkta bir biblo da işini görecektir.
 
Çok sevdiğin, ama kitaplık rafında dikkatleri hemen üzerine çekmeyeceğini düşündüğün bir obje varsa 3-4 kitabı dik bir şekilde, 1-2 kitabı da bu kitapların hemen yanına ama yatay şekilde yerleştirip yatay kitapların üzerine sevgili aksesuarını da yerleştirebilirsin. Kalan boşluğu ise bir çerçeve ile doldurabilirsin.
 
Kitaplık süsleme sadece kitaplığın raflarında da üstlerinde de yapılabilir. Kitaplığının boş kalan en üst tepe raflarını da dekoratif objelerle süsleyebilirsin.


 

Bitkilerin Doğallığını Kitaplarla Eşleştir


Kitaplık düzenleme fikirleri arasında elbette ki bulundukları her yere hayat ve güzellik katan bitki düzenlemeleri de var. İncecik bir vazo içerisinde bir bahar dalı, uzadıkça güzelleşen bir sarmaşık, mini mini kaktüsler hadi hiç olmadı sanki gerçekmişçesine görünen yapay saksı bitkileri… İster yatay ve dikey dizdiğin kitapların arasında, ister tek başına bir rafta, istersen kitaplığın üzerinde… Bitkileri dilediğin şekilde kitaplığına yerleştirebilirsin. Ancak minik bir not! Eğer canlı bitki seçeceksen büyüme hızını düşünüp rafın genişliğini dikkate almalı, bitkini koyacağın rafın ona ihtiyacı olan ışığı verebileceğinden emin olmalısın.
 

 

Şimdi Moda Asimetrik Detaylar


Kitaplarını dümdüz bir şekilde yan yana dizmekten sıkılmadın mı? Artık dekorasyon asimetrik detaylarla hareketlendiğine göre senin de yenilenme vaktin geldi. Yeni bir kitaplık düzeni oluştururken bir rafın bir kısmını yatay, bir kısmını dikey olarak yerleştir. Bir rafa dikey, bir rafa yatay şekilde dizerek başlayarak farklı bir görünüm yaratabilirsin.
 
 

Renklileri ve Düz Renklileri Ayır


Bazı yayınevlerinin aynı sırt rengine sahip kitaplar tasarlaması ya da özel seri kitaplar bir araya gelip yan yana dizildiklerinde çok hoş bir düzen ve görünüm sunabiliyor. Ancak tüm kitapların aynı renkte veya yayınevinden olması mümkün olmadığı için sen bu renk uyumunu ve düzenini düşünerek kitapların düzenini ayarlayabilirsin. Kitaplık düzenleme için kitapların sırt renklerini kullandığında ortaya çıkacak görünüme bayılacaksın. Hatta renkli kitapları renklere göre ayırıp bir renk kartelası yaratabilirsin. Beyazlar, siyahlar, renkliler ayrı ayrı dizildiğinde aralarına dekoratif biblo ve süslerde koyduğunda harika bir uyum yaratacak.


 

Kütüphanenin Yerini Özgün Dekorasyon Alanlarına Bırak


Kitapların çok ama geniş bir kütüphane için yerin yok mu? Üzülme! Özgün kitaplık fikirleri ile farklı alanlara dilediğin şekilde kitaplıklar yapabilirsin. Son yılların trendlerinden asma raflar, mini bir kütüphane olmak için ideal. Evinde ahşap bir merdiven varsa bunu bir duvara dayayıp kitaplar ve aksesuarlarla da doldurabilirsin. Servis için satılan, tekerlekli metal ya da ahşap servis masalarını da kitaplık olarak kullanabilir, çok modern bir kütüphane dekorasyonu oluşturabilirsin.

 

En Yakın Dostlarını Hep Yanı Başında Tut


Pek çoğumuzun başucu kitabı dediği, hayatında büyük önem taşıyan kitaplar vardır. Bu kitapları, kütüphane dışında komodinin üzerinde, en sevdiğin koltuğun yanıbaşındaki sehpada konumlandırabilirsin. Kitaplarının yanına; güzel bitkiler, en sevdiğin yazarın fotoğrafının yer aldığı bir çerçeve ya da mumlar, tütsüler yerleştirip özel bir köşe yaratabilirsin. Bunun yanında “coffee table books” adını verilen, genellikle daha çok dergi mantığında, bol görselli, baştan sona okumaktan ziyade göz atmak için hazırlanan kitapları da orta sehpana yerleştirebilirsin.

Kitaplık düzenleme işine giriştiysen evde kitaplık fikirleri ile istediğin görüntüleri yakalayacağına eminim! İşe koyulmak ve daha fazla ilham alıp alışveriş yapmak için Ikea alışverişlerinde tüm indirimlere ek %4 Paracık kazanabilirsin!