Sevilen modeller arasında yer alan SUV’ların nasıl olduğunu biliyor musun? Bilmiyorsan öğrenmeye hazır ol. Senin için SUV nedir, SUV tipi araçlar nelerdir hepsini araştırdık ve yazımızda yer verdik. İyi okumalar!

Günümüzde adından oldukça söz ettiren SUV araçlar, pek çok kişinin de ilgi odağı olmayı başarıyor. Otomotiv dünyasının popüler araç segmentlerinden birini temsil eden bu araçlar, 1930’lardan bu yana kullanımı yaygın otomobiller arasında yer alıyor. Spor Kullanım Aracı anlamına gelen SUV’lar, büyük ve yüksek torklu araçlar olarak biliniyor. Dört çekişli olan bu otomobiller, farklı çeşitleri ve özellikleriyle ön plana çıkıyor. Gerek araç alımlarında gerek araç kiralama noktalarında en çok tercih ve talep edilen arabalar arasında yer alıyor. Peki oldukça talep gören bu SUV araçlar nedir, SUV ne demek ve özellikleri nelerdir? Haydi gel bu popüler araçların ne olduğunu daha yakından inceleyelim.




SUV Nedir?




Pek çok araba sever tarafından merak edilen sorulardan biri de SUV araç nedir, sorusu oluyor. İngilizce açılımı “Sport Utility Vehicle” olan SUV Spor Kullanım Aracı anlamına geliyor. 1930’lu yıllarda üretilmeye başlayan bu araçlar, dönemin orman yollarında çalışanlar ve doğa severler için tasarlanıyor. 1980’lı yıllara gelindiğinde ise SUV tipi araçlar, şehir içinde kullanımı yaygınlaşan aile tipi araçlarına dönüşmeye başlıyor. Geniş ve büyük gövdelere sahip olan bu araçlar, çekiş özelliklerine göre karakterize edilebiliyor. Off-road sürüş kapasitesine sahip olan bu araçlar şehir içinde aile arabası olarak da kullanılabiliyor. Lüks ve güvenlik özellikleriyle donatılmış yapısı sayesinde rahat bir kullanım sağlıyor. Özellikle engebeli arazilerde başarılı bir performansa sahip olan SUV tipi araçlar geniş bir kesime hitap ediyor. Yerden yüksek tasarımları ve yol tutuşları ile de ister arazide ister şehir içinde rahatlıkla kullanılabiliyor. Sen de pek çok yol tipine uygun olan bir araç almak istiyorsan SUV araç modellerini inceleyebilirsin. 




SUV Tipi Aracın Özellikleri Nelerdir?




SUV araç ne demek sorusunun yanıtını verdikten sonra sıra geldi SUV araçların özelliklerine. Bu araçların özellikleri marka ve modele göre değişse de genel olarak tüm modellerin karşıladığı spesifik özellikler mevcut. Yüksek performansa sahip ve çok yönlü otomobiller arasında yer alan SUV araç özellikleri şu şekilde belirtilebilir:


Yüksek Sürüş Pozisyonu


SUV tipi araçlar, yerden yükseklikleri ile ön plana çıkan otomobiller arasında yer alıyor. Sürücülerin ve yolcunun daha yüksekte oturmasını sağlayan bir sürüş pozisyonuna sahip olan bu modeller konforlu bir yapıya da sahip.  Daha iyi yol görüşü ve daha fazla kullanım alanı sunan SUV araçlar, yol koşullarında bir adım önde olmanı sağlıyor. Aynı zamanda trafikte kendini güvende hissedebilmesine yardımcı oluyor.


Dört Teker Çekiş Gücü


SUV model araçlar, hem şehir içi asfalt yolda hem de zorlu arazi koşullarında istenilen performansı göstermeleriyle ön plana çıkıyor. Dört teker çekiş gücüne sahip olan SUV’lar zorlu koşullarda bile en iyi performansı sağlıyor. 4x4 olarak da isimlendirilen SUV’lar, seni dağ yollarında veya ıslak, kaygan zeminde rahatlıkla ilerleyebilmene yardımcı oluyor. İdeal yol tutuşu sayesinde yarı yolda bırakmıyor.


Geniş Depolama Alanı ve Yolcu Kapasitesi


SUV model araçlar, geniş depolama alanı ve geniş rahat oturma yerleri ile aradığını bulmana yardımcı oluyor. Geniş bagaj alanları büyük eşyaların taşınmasına yardımcı olurken, fazla eşya taşımanız için de ideal genişlikte alan sunuyor. Depolama alanı genişliğinin yanında geniş iç mekanı sayesinde de yolcuların rahat ve konforlu bir şekilde seyahat etmelerine olanak tanıyor. Çoğu SUV, 5 ila 7 yolcu taşıma kapasitesine sahip olabiliyor. Arka koltukları yatırılabilir modelleri de bulunan SUV araç modelleri sana daha fazla yükleme alanı da sunuyor. Ailecek seyahate çıkmak için ideal bir araç olan SUV’lar ile yolculuğun keyfini çıkarabilirsin.


Güvenli Sürüş


SUV araç modelleri, güvenlik önlemleri sağlam saraçlar arasında yer alıyor. Hava yastıkları, arka görüş kamerasına sahip olması, park sensörleri, çekme demirleri ve kaymaya karşı koruma kontrolleri sayesinde her türlü yolda rahat ve güvenli bir sürüş deneyimi yaşayabilmene yardımcı oluyor. Yerden yüksek olmaları sayesinde de arazilerde güvenli sürüş gerçekleştirebilmene imkân tanıyor.


Güçlü Motor Gücü


Güçlü motorlarıyla da dikkatleri üzerine çeken SUV’lar, yüksek performans sergiliyor. Zorlu yolları güçlü motor sistemleri sayesinde kolayca geçebiliyor. İster yukarı çamurlu ister karlı yol olsun seni yarı yolda bırakmayan bu motor gücü ile istediğin yere kolaylıkla gidebilirsin. Bakım ve onarımı açısından maliyetli bir araç olsa da motor gücü tüm bunlara değiyor.




SUV Araç Avantajları Nelerdir?




Pek çok özelliği ile ön plana çıkan SUV araçların birden fazla avantajı bulunuyor. Seyahatlerinizde konforu ve güvenliği ön planda tutan bu araç modelleri sağlamlığı ile de her zaman revaçta.  SUV arabaların öne çıkan bu avantajları şu şekilde sıralanabilir:


 • Yerden yüksek araçlar arasında yer alan SUV araba modelleri çukurlu engebeli yollarda rahat bir sürüş deneyimi yaşamana imkan tanır. Böylece bu yerlerden geçerken aracın içinde hissetmeden veya minimum düzeyde hissederek yolculuğuna devam edebilirsin.

 • Geniş iç hacmi sayesinde kalabalık aileler için aranılan konforu sağlıyor.

 • Yüksek yapısı rahat bir sürüş deneyiminin yanında geniş açılı bir sürüş imkanı da tanıyor.

 • Arazi gibi alanlarda sorunsuz ilerleme sağlıyor.

 • Yükse ve büyük ebatları estetik açıdan da şık bir görünüm sunarak prestijli bir hava katıyor.

 • Araba saşeleri yüksek koruma sağlayan bir yapıya sahip olup güvenli bir sürüş deneyimi yaşayabilmene yardımcı oluyor.






SUV Araç Çeşitleri




Günümüzde en çok tercih edilen araba modelleri arasında yer alan SUV tipi araçlar farklı çeşitlere de sahip. Kendi içerisinde sınıflanan bu araba modelleri, boyutları ve özelliklerine bağlı olarak birbirlerinden farklılaşıyor. Bu modelleri şunlardır:


 • Mini SUV: Compact SUV olarak da bilinen mini SUV’lar, genellikle şehir içi kullanımlar için tercih ediliyor. Kolay manevra yapabilmeleri sayesinde rahat bir sürüş sağlıyor. Honda HR-V, Hyundai Kona gibi SUV modelleri bu araçlara örnek gösterilebilir.

 • Orta Boy SUV: Orta boyutlara sahip olan SUV modelleridir. İç ve bagaj alanı daha geniş özelliğe sahip. Geniş aileler için ideal boyutlara sahip olup şehir içi ve zorlu alanlarda ideal sürüş deneyimini sunar. Toyota RAV4, Ford Escape gibi SUV modelleri örnek gösterilebilir.

 • Büyük Boy SUV: Full-Size SUV olarak da geçen bu modeller, yüsek taşıma kapasitesine sahip, yerden yüksek ve büyük ailelere uygun. Genellikle üçüncü sıra koltuk bulunabilir. Ford Expedition, Toyota Land Cruiser gibi SUV araba modelleri bunlara örnektir.

 • Crossover SUV: SUV modellerinden farklı bir tür olarak bahsedilse de Kompakt SUV modelleri ile aynı özelliklere sahiptir. Binek araç skalasında yer alan bu modeller, 4x2 çekiş gücüne sahip olup hafif arabalardır. Verimli yakıt tüketimleri ile de öne çıkar. Hyundai Tucson, Nissan Qashqai gibi modeller Crossover SUV modellerine örnek verilebilir. Bu araçlar şehir içi kullanımlarda da en çok tercih edilenler arasında yer alır.

 • Off-Road SUV: Arazi araçları olarak da bilinen bu modeller, zorlu zeminlerde ve koşullarda gösterdikleri performansları ile öne çıkar. Gelişmiş özellikleri diğer modellere göre daha ön planda. Land Rover, Jeep Wrangler buna örnek gösterilebilir.


Dilersen 4x4 Arabalar Hakkında Bilmen Gerekenler blog yazımıza göz atarak bu arabalar hakkında daha detaylı bir bilgiye sahip olabilirsin.