Hepsi birbirinden lezzetli kış meyve ve sebzeleriyle tanışmaya, onları nasıl seçmen ve saklaman gerektiğini öğrenmeye hazır mısın?

Havaların soğumasıyla birlikte kış lezzetlerini özlemeye başlayan sadece sen değilsin! Mevsim birbirinden lezzetli kış sebzeleri ve kış meyvelerinden yapılan yemek alternatifleriyle doluyken damağını şenlendirmek için seçeneklerin adeta sınırsız. Kış boyunca yemeklerine ekleyebileceğin çok çeşitli renk ve dokularıyla kış meyve ve sebzeleri, doğallıkları ve uygun fiyatlarıyla pazar ve marketlerin en cazip seçenekleri arasında. Kış mevsimi meyve ve sebzeleri arasından seçim yaparak sen de birbirinden lezzetli çorbalar, yemekler, zeytinyağlılar, mezeler ve tatlılar yapabilirsin.

 
Kış Meyve ve Sebzeleri Nasıl Seçilir?
 
Ürünün dış yüzeyine dikkat et; sıkı ve pürüzsüz olmalıdır. Ve elbette, herhangi bir çürüme belirtisi olmamalıdır. Derinin rengi zengin ve çoğu zaman koyu olmalıdır. Pudra hissi veren meyve ve sebzelerden uzak dur ve kullanmadan önce yıkamayı ihmal etme.

Kış Meyve Sebzelerinin Faydaları Nelerdir?
 
Sağlığımız için yapabileceğimiz en değerli şeylerden biri beslenmemize daha fazla meyve ve sebze eklemektir. Çoğu insan, sağlığı ve genel refahı için kışın yetişen meyve ve sebzelerin faydalarını bilmiyor. Bu meyve ve sebzeler vitamin, besin ve mineral bakımından zengindir ve kış boyunca sağlıklı ve aktif kalmanı sağlar. Bağışıklık sistemi, vücudun hastalıklara ve virüslere karşı savunma mekanizmasıdır. Vücuda giren herhangi bir yabancı madde ile savaşmaya yardımcı olur. Bağışıklık sisteminizi sağlıklı ve güçlü tutmanın en iyi yollarından biri, onu gerekli besinlerle dolu tutmaktır. Kış meyve ve sebzeleri ayrıca virüs ve bakterilere karşı savaşmaya ve hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir. Sebzenin ve meyvenin içeriğine göre bu ürünler aynı zamanda vücudundaki kanser hücrelerinin gelişimini de önleyebilir.

Kış Mevsimi Sebze ve Meyveleriyle Rengarenk Beslen
 
Mevsimlik ürünler yemek aynı zamanda gezegen için yapabileceğin en çevre dostu şeylerden biridir, çünkü uzak mesafelerden sevk edilen ürünleri yemezsin. Ayrıca mevsimlik ürünler yemek israfını ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Kışlık ürünlerin besinler, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar açısından zengin olduğunu biliyoruz. Bu nedenle kışın yemek tarifleri ararken ve kendin ve ailen için bir menü oluştururken olabildiğince bol sebze ve meyve içerdiğinden emin olmalı, rengârenk menüler ve sofralarla hem bağışıklığını hem de zihnini desteklemelisin. En taze ve günlük meyve ve sebzeleri A101’de bulabilir, meyve ve sebzelerini güvenle saklayacağın son teknoloji buzdolaplarına ise Hopi’nin Hepsiburada kampanyası eşliğinde erişebilirsin.

Avokado
Ülkemizde satılan avokadoların çoğu, en yoğun büyüme mevsiminin Kasım'dan Şubat'a kadar uzandığı Kenya'dan ithal edilir. Bu, koyu renkli avokadolarının en kremsi olduğu ve ürün fiyatlarının nispeten düşük zamandır.
Nasıl Seçilir: Olgun avokadoları yığında bulmak için, hafifçe sıkıldığında biraz yumuşayan ve gövde ucuna yakın yumuşak hissi veren avokadoları ara. Başka bir olgunluk göstergesi de şudur: Olgun bir avokadonun gövdesi kolayca kopacak ve altındaki et canlı bir yeşil olacaktır. Derisi sarkmış, kahverengimsi benekleri veya ezikleri olan avokadolardan kaçınmalısın.
Nasıl Saklanır: Olgunlaşmamış avokadoları oda sıcaklığında olgunlaşmaları için tezgahta bırak, ardından olgun avokadoları bir haftaya kadar buzdolabında sakla. Kesilmiş avokadolar, kesilen tarafları aşağı gelecek şekilde bir tabağa yerleştirilmeli veya kararmasını önlemek için streç filmle sarılmalıdır.

Pancar
Serin havayı seven bu sebze, hafif donlara dayanabilir ve daha ılıman iklimlerde kış boyunca hasat edilir. Kızartma için harikadır ve salatalar ya da sandviçler için havuç gibi rendelenebilirler.
Nasıl Seçilir: Sıkı hissedilen ve buruşma belirtisi göstermeyen küçük ila orta boy pancarları tercih et. Parlak ve canlı yeşil renklerdeki sapları, sık görülen bir bonustur - pazı veya ıspanak gibi kullanılabilirler ve pancarların yakın zamanda hasat edildiğinin bir işaretidir. Büyük bir turptan daha küçük olan pancarlardan kaçın; onları soyman biraz zor olacaktır.
Nasıl Saklanır: Tüm yeşillikleri hemen ayıkla ve pancarları kullanıma hazır olana kadar nefes alabilen bir kağıt torba içinde muhafaza et. Serin ve kuru tutulan budanmış pancarlar birkaç hafta taze ve sağlam kalacaktır.

Brokoli
Mevsimsiz gibi görünen diğer ailesi üyeleri gibi brokoli de en iyi soğuk havalarda yetişir, bu da onu yumuşak ve tatlı tutar ve saplarının çiçek açmasını önler. Brokoli, kremalı tüm yemeklere yakışır.
Nasıl Seçilir: Sert, sağlam gövdeli, sıkı çiçekli ve hiçbir yerinde sararma olmayan brokoli başları seç. Sapın kesik ucu kuru değil taze görünmelidir.
Nasıl Saklanır: Bütün brokoli başlarını hemen ayır ve üç ila beş gün içinde kullan. Kullanıma hazır olmaları için kafaları çiçeklere ayırıp üç güne kadar kağıt havluyla kaplı bir kapta da saklayabilirsin.

Brüksel Lahanası
Artık tüm yıl boyunca mevcut olan Brüksel lahanası, eskiden sadece sonbahar ve kış lezzetiydi. Onları lezzetli tutmanın ve Brüksel lahanasından nefret edenleri kazanmanın anahtarı, onları fazla pişirmemekten geçer. Kızartılmış ya da kavrulmuş Brüksel lahanası, pizza tepesi olarak bile kullanılabilir!
Nasıl Seçilir: Brüksel lahanası, çoğunlukla ülkemizde poşetli ve ayıklanmış şekilde satılmaktadır. Eşit pişirme için boyut olarak birbirine benzer ve sıkı yaprak başları olan canlı yeşil filizleri seçmelisin. Önceden paketlenmiş Brüksel lahanası satın alırken, bir süredir rafta olduklarını gösteren, içinde nem toplamış paketlerden kaçınmalısın.
Nasıl Saklanır: Ambalajından çıkart ve üç ila beş gün boyunca kapaklı bir kapta buzdolabında sakla.

Lahana
Kırmızı, beyaz, kara - tüm lahana çeşitleri, sıcaklık düştüğünde tadı daha tatlı olan kış sebzelerindendir. Ultra derecede çok yönlü olan bu sebze, salatalara, çorbalara ve yahnilere tat ve doku katar. Elbette kış turşularının da vazgeçilmez bir malzemesidir.
Nasıl Seçilir: Sarkık veya eksik yaprakları olmayan sağlam lahana başları ara; bunlar daha eski bir sebzenin işaretidir. Satın almadan önce lahanayı hızlıca kokla; kükürt benzeri bir koku, başın bir süredir soğuk depoda olduğunu ve keskin veya acı bir tat verebileceğini ifade eder.
Nasıl Saklanır: Bütün bir lahana, buzdolabında veya serin, kuru bir yerde iki ila üç hafta saklanır. Kesilmiş lahana üç güne kadar buzdolabında bekletilmeden önce poşetlenmeli veya streç filmle sarılmalıdır. En iyi renk ve lezzet için bir veya iki gün içinde kıyılmış lahana kullanmalısın.

Havuç
Havuçlar çiğ olduklarında özellikle çarpıcıdır ve toprak donmadan hasat edilmelidir, ancak "depo çeşitleri" olarak üretilen havuçlar aylarca saklanabilir. Bazı durumlarda, birkaç hafta sonra daha tatlı ve lezzetli hale gelirler.
Nasıl Seçilir: Boyutu, havuç tadında kabuk kalitesinden daha az rol oynar, bu nedenle önce havuç kabuklarını kontrol et. Soluk ve ince olmalıdırlar - daha yaşlı havuçların kabukları daha kalındır ve acı olabilir ya da ilk tazeliklerini kaybetmiş olabilirler.
Nasıl Saklanır: Havuçları taze tutmanın anahtarı, nemi ortadan kaldırmaktır, bu da onların gevşemesine ve hatta çürümesine neden olabilir. Yoğuşmayı tutabilecek plastik torbalardan havuçları çıkart. Kağıt havluyla kaplı bir kaba veya kağıt torbaya aktardıktan sonra buzdolabının sebzelik çekmecesinde sakla. Daha fazla saklama çözümü için Jumbo ürünlerine göz gezdirebilir ve sana özel Hopi kampanyalarından yararlanarak alışverişini tamamlayabilirsin.

Karnabahar
Kar beyazı karnabahar bütün olarak kavrulabilir, biftek şeklinde dilimlenebilir, çok çeşitli tarifler için çiçeklerine ayrılabilir veya karnabahar pirinci yapmak için ince ince kıyılabilir. Nasıl Seçilir: Sıkı çiçekleri olan ve esmerleşme belirtisi olmayan homojen beyaz kafaları seç. Karnabaharın daha uzun süre taze kalmasına yardımcı oldukları için dış yapraklar her zaman bir artıdır.
Nasıl Saklanır: Nem birikmesini ve kızarmasını önlemek için tüm plastik ambalajları çıkart, ardından bütün kafaları bir kağıt içinde veya bir mutfak havlusuna hafifçe sararak buzdolabında sakla.

Kış Meyveleri Nelerdir?
 
Elma
Sonbahar, elmalar için en yoğun mevsim olabilir, ancak düzgün bir şekilde saklandığında hasattan çok sonra bile gevrek, sulu ve taze kalır.
Nasıl Seçilir: Çürükler veya yumuşak noktalar olup olmadığını kontrol etmek için her bir elmaya nazikçe gözden geçir. Atıştırmalık için daha küçük meyveler idealdir; daha büyük elmalar, pişirme sırasında daha az soyulma ve daha kolay dilimleme anlamına gelir.
Nasıl Saklanır: Serin ve karanlık bir yerde saklanan elmalar haftalarca gevrek ve taze kalır, ancak buzdolabında daha da uzun süre dayanır. Daha yüksek sıcaklıklar meyvenin aşırı olgunlaşmasına ve unlu veya yumuşak olmasına neden olur. Kararmasını önlemek için dilimlenmiş elmaları 1:3 oranında limon suyuna batırabilirsin.

Mandalina
Mandalina, ince kabuklu ve genellikle çekirdekli bir turunçgil çeşididir. Havalar soğudukça ve kış ilerledikçe daha da tatlılaşır.
Nasıl Seçilir: Elindeki her meyveyi tart; ne kadar ağır hissedersen, o kadar suludur demektir. Beş kiloluk bir kutu satın alırken, geri kalanının da taze göründüğünden emin olmak için genellikle en büyük, en güzel örnekleri içeren ilk meyve tabakasının altına bir göz at.
Nasıl Saklanır: Buzdolabında saklandığında mandalina üç haftaya kadar dayanır. Meyveyi küf için düzenli olarak kontrol et; küflü bir meyve, buzdolabındaki geri kalan sağlam mandalinaları hızla kirletebilir.

Kivi
Etleri yeşil ve tüyleri altın sarısı olan bu meyveler, tropik bölgelerden gelmiş gibi görünebilir, ancak kiviler aslında soğuk havalarda gelişirler ve ilk don civarında hasat edilirler. Harmanlanmış bir kahvaltı kasesine harika bir katkı sağlarlar.
Nasıl Seçilir: Kiviler olgunlaşmadan önce toplanır, bu nedenle sert olan meyveleri seçip oda sıcaklığında güzel kokulu hale gelene ve hafifçe sıkıldığında biraz su verene kadar olgunlaşmasına izin vermekte bir sakınca yoktur. Şekilsiz, çürük veya buruşuk görünen kivilerden elbette kaçınmalısın.
Nasıl Saklanır: Kivileri oda sıcaklığında olgunlaştır; daha sonra olgun meyveyi bir haftaya kadar buzdolabında saklayabilirsin.

Armut
Armutları yemeklerinde kullanmanın eğlenceli bir yolu, suyunu sıkarak ona bir tatlandırıcı görevi atamaktır. Armut, tıpkı elma gibi kış boyunca tüketilen ve kış meyvelerinin demirbaşları arasında yer alan, sevilen bir tat.
Nasıl Seçilir: Her armudun gövde ucuna hafifçe bastır; içeriye doğru biraz göçüyorsa meyve olgunlaşmıştır.
Nasıl Saklanır: Olgunlaştıktan sonra, armutları beş güne kadar buzdolabında saklayabilirsin. Olgunlaşmamış armutlar, sebzelik çekmecesinde iki hafta veya daha uzun süre muhafaza edilebilir.

Portakal
Kış ayları, aynı zamanda portakalın Washington ve kan portakalı gibi özel çeşitleri bulabileceğin zamandır. Meyve olarak tüketmek için ayrı, sıkıp portakal suyu elde etmek için ise ayrı ürünler satın alınmalıdır.
Nasıl Seçilir: Rengi mutlak bir tatlılık veya olgunluk göstergesi olmadığından, boyutlarına göre ağır hissettiren ve pürüzsüz, lekesiz kabukları olan portakalları tercih et.
Nasıl Saklanır: Hızlı kullanım için tezgahta birkaç portakal bulundurabilirsin. Fazlaları haftalarca dayanacakları için buzdolabında rahatça saklayabilirsin.