Soğuk buhar makinesinin ne işe yaradığını merak mı ediyorsun, o zaman doğru yerdesin. İşte soğuk buhar makinesi hakkında merak edilenler…

Teknolojinin hızla gelişmesiyle beraber sağlığımızı ve yaşam kalitemizi arttırıcı ürünler de hayatımıza giriyor. Bunlardan biri de soğuk buhar makineleri oluyor. Son zamanlarda oldukça popüler bir hale gelen bu makineler, bulunulan alan içerisindeki havanın değişmesine ve daha iyi bir ortamda bulunmanı sağlıyor. Peki soğuk buhar makinesi ne işe yarar, nasıl çalışır? Pek çok kişi tarafından merak edilen soğuk hava makinelerinin ne olduğunu senin için araştırdık ve bu yazımızda yer verdik. Haydi gel herkes tarafından kullanımı tercih edilen bu buhar makineleri ne işe yarıyormuş birlikte bakalım.Soğuk Buhar Makinesi Nedir?
Soğuk buhar makinesi ile ilgili merak edilen soruların başında soğuk buhar makinesi nedir, sorusu yer alıyor. Bu makineler sıvıdan buhar oluşturmak amacıyla kullanılan buhar üretme cihazları olarak biliniyor. Soğuk buhar makineleri suyu ısıtmadan buhar elde etmesinden dolayı ismini buradan alıyor. Bulunduğu ortama nem kazandırmak için tercih edilen bu buhar makineleri, havanın kuruluğunu gidermek amacıyla kullanılıyor. Böylece kuru havanın sağlığı olumsuz etkilemesinin önüne geçiliyor. Kuru hava özellikle ciltte çatlamalara burun ve boğazda rahatsızlıklara neden olacağından mümkün olduğunca bulunulan alanın havasının nemlendirilmesi gerekir. Soğuk hava buhar makinesi tam olarak bunun için tasarlanmış olup farklı isimlerle de adlandırılabiliyor. Difüzör veya hava nemlendiricisi olarak da bilinen bu makineler birden fazla faydası ile oldukça ilgi görüyor. Eğer soğuk buhar makinen yok ise n11.com üzerinden beğendiğin ve ihtiyaçlarını karşılayan bir modelini alabilir ve bu faydaları sen de yaşayabilirsin. Üstelik seçili kategorilerden yapacağın alışverişlerde %2 ila %8 arası Paracık kazanma şansını da yakalayabilirsin.
Soğuk Buhar Makinesi Ne İşe Yarar?


Yaşam alanlarının vazgeçilmez ürünlerinden olmayı başaran soğuk hava makineleri, kişilerin sağlık düzeylerinin artmasını sağlıyor. Bununla beraber vakit geçirilen alanların daha konforlu bir hala dönüşmesine de yardımcı olan bu makineler pek çok işlevi ve faydayı da beraberinde getiriyor. Peki soğuk buhar makineleri tam olarak ne işe yarıyor? İşte tüm cevaplar aşağıda:


 1. Bulunduğu Alan İçerisinde Nem Dengesini Sağlar
Soğuk buhar makineleri özellikle kış aylarında kullanılmaları ile ün salmış teknolojik aletler arasında yer alır. Çeşitli ısıtma sistemleri iç mekanlardaki hava neminin azalmasına neden oluyor. Bu da beraberinde kuru bir hava yaratarak insan sağlığı ve cilt üzerinde sorunlara neden olabiliyor. Bu durumu ortadan kaldırmak için kullanılan soğuk buhar makineleri ideal bir çözüm yöntemi olarak karşına çıkar. Suyu buharlaştırarak ortamın nemini geri kazanmasını sağlayan bu cihazlar nem dengesinin sağlanmasını kolaylaştırıyor. Sen de nemsizlikten şikayetçiysen soğuk buhar makinesi ile bu sorunlarından kurtulabilirsin.
2. Solunum Yolu Problemlerini Destekler
Soğuk buhar cihazı solunum problemleri için de büyük bir destek sağlıyor. Özellikle de burun tıkanıklığını gidermede olan etkisi ile daha rahat nefes almanı sağlayarak sağlığını olumlu bir şekilde etkiliyor. Çeşitli mevsimsel rahatsızlıklardan dolayı nefes almada güçlük yaşanan durumlarda havayı nemlendirerek solunumu rahatlatır be burun tıkanıklığının giderilmesine bir çözüm sunuyor. Soğuk buhar makinesi ile hasta olduğun zamanlarda daha rahat bir şekilde nefes alıp verebilirsin. 
3. Ameliyat Sonrası Destek Sağlar
Eğer bademcik, geniz eti veya burun ameliyatı olduysan soğuk buhar makinesi kullanımı işine yarayabilir. Boğaz kuruluğunun ve ameliyat sonrası oluşabilecek sorunları minimize eden bu makineler soğuk buhar püskürtme yöntemi ile bulunduğun alan içerisindeki havanın nemlenmesine yardımcı olarak daha rahat nefes almanı sağlarken kuruluk gibi problemlerin de yaşanmasının önüne geçebiliyor.
 
Soğuk buhar makineleri her ne kadar ameliyat sonrası problemlerini azaltacak olsa da kontrollerini de ihmal etmemelisin. Allianz.com.tr üzerinden yaptıracağın Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile istediğin sağlık kuruluşundan istediğin hizmeti alabilirsin. Üstelik 500 Paracık puan kazanma şansını da yakalamak senin elinde.
4. Havayı Temizler
Soğuk buhar makineleri bulunulan alan içerisinde sadece havayı nemlendirmez. Bulunduğun alan içerisindeki havanın temizlenmesinde de rol oynar. Havada yer alan tozların, bakteri ve virüslerin suya aktarılmasını sağlayarak havanın devamlı bir şekilde temiz kalmasını destekliyor. Böylece daha sağlıklı ve temiz bir alan içerisinde vakit geçirebilmene yardımcı oluyor. Bu özelliği ile çocuk odaları, hasta bakım yerleri gibi pek çok alanda kullanılan soğuk buhar makineleri geniş bir kullanım alanına da sahip.
5. Kötü Kokuları Ortadan Kaldırır
Soğuk hava buharı makinesi yalnızca bulunulan havanın nemlendirilmesi, daha rahat nefes alınacak bir ortam yaratmak için kullanılmıyor. Hava makinesi kullanılan odasında bulunulan kötü kokuların giderilmesine de yardımcı oluyor. Bu da akıllara soğuk buhar makinesi içine ne konulur, sorularını getiriyor. Nemlendirme özelliği kapalı alanlardaki rahatsız edici kokuların giderilmesinde etkili olsa da daha ferah ve mis kokulu bir alan da yaratılabiliyor. Bunun için çeşitli aromaterapi yağı gibi bakım ürünleri kullanabilirsin böylece istenmeyen kokuları engelleyerek bulunduğun ortamı daha sağlıklı bir hale dönüşebilirsin.
 
Soğuk buhar makinesinde kullanabileceğin aromaterapi yağlarına hepsiburada.com üzerinden ulaşabilir, istediğin koku ve rahatlama etkisi yaratacak ürüne sahip olabilirsin. Üstelik seçili kategorilerden yapacağın alışverişlerde %4 Paracık puan da kazanabilirsin.

6. Uyku Kalitesinin Artmasını Sağlar
Uykusuzluğun pek çok nedeni olabileceği gibi yatılan odanın elverişsizliği de uyku kalitesinin azalmasına neden oluyor. Bu nedenle yattığın o da içerisinde soğuk buhar cihazı bulundurularak havayı nemlendirebilir, uykusuzluğa neden olabilecek burun tıkanıklığının önüne geçebilirsin. Böylece daha derin bir uyku uyuyabilir sabahları dinlenmiş bir şekilde uyanabilirsin.
Soğuk Buhar Makinesi Nasıl Çalışır?
Bir diğer merak edilen sorulardan biri olan soğuk buhar makinesi nasıl çalışır sorunun cevabı oldukça basit. Sıcak hava buhar makinelerinden farklı bir çalışma prensibine sahip olan bu buhar makineleri insan kulağının algılayamayacağı düzeyde hızlı ve yüksek frekanslı titreşimler göndererek suyun buharlaşmasını sağlıyor. Diğer buhar makinelerine göre daha az enerji harcayan soğuk hava üfleyen buhar makineleri, oldukça da avantajlı. Soğuk buhar makinesi kullanımı içme suyu ile yapılması gerekiyor. Musluk suyu içerisinde yer alabilecek olan bakteriler soğuk su içerisinde üreyebileceğinden musluk suyu kullanılmaması tavsiye ediliyor. Soğuk buhar makineleri frekans ve titreşim yöntemi ile çalıştığı için daha sessiz çalışma prensibine sahip. Böylece ister çocuk odasında ister salonda isterseniz de yatak odanda kullanabilir, rahat ve sessiz bir şekilde uyuyabilirsin. Kullanımı açısından güvenli olan soğuk buhar makinelerini gönül rahatlığıyla kullanabilmen mümkün. Bu makineler arasında tercih yaparken istersen odanın nem derecesini ve sıcaklığını gösteren modelleri tercih edebilirsin. Böylece oda içerisindeki oranı kontrol altında tutabilirsin.
 
Dilersen bulunduğun oda içerisindeki kötü kokuları gidermede soğuk buhar makinesinin yanında oda kokusu da kullanabilirsin. Sana uygun oda kokusunu bulabilmek için Kalıcı Oda Kokusu Tavsiyeleri blog yazımızı inceleyebilir, evinin mis gibi kokmasına yardımcı olabilirsin.