Evinin güzel kokmasını isteyenler için hazırladığımız kalıcı oda kokusu tavsiyeleri burada. Hoş kokulu evler için işte yazımız!

Ev, kendini rahat hissettiğin huzuru bulabildiğin alanlar arasında yer alıyor. Bu nedenle evin güzel kokması da aranılan rahatlığı bulabilmek açısından önemli. Hoş bir oda kokusu, evini daha davetkar ve çekici bir hale getirebiliyor. Misafirlerini karşılarken, stresten kurtulmaya çalışırken ya da sadece günlük yaşamın tadını çıkarırken atmosferi harika bir şekilde düzenliyor. Fakat doğru bir oda kokusu seçimi bu nokta da önemli. Oda kokusu seçimi ve kullanımı, evin her köşesinin ruhunu ve karakterini vurgulamana yardımcı oluyor. Oda kokusunun kalıcı olması da önemli detaylar arasında bulunuyor. Pek çok market ve bakım mağazalarında bulabileceğin bu oda kokuları ile sen de ferah bir ortam yaratabilirsin. Peki kalıcı oda kokusu tavsiye listesi yapılacak olsa hangileri ön planda yer alır? Senin için tüm kalıcı oda kokularını inceledik ve yazımızın devamında yer verdik. İşte o kalıcı kokular.
Çubuklu Oda Kokuları
Oda kokuları gerek evin gerek tek bir odanın ruhunu yansıtabilmek, kötü kokuları engellemek gibi çeşitli nedenlerle kullanılıyor. Oda kokusunun kalıcı olması da bu açıdan önemli olup ortamın her daim güzel kokmasını sağlıyor.  Bu oda kokuları arasından da en çok tercih edilenlerden biri çubuklu oda kokuları oluyor. Kalıcılık anlamında istenilen performansı sunan bu kokular, dekoratif bir görünüme sahip olması açısından da tercih edilen seçenekler arasında. Özel bir difüzör içinde kullanılan çubuklar, odaya difüzör içindeki hoş kokuyu yayamaya yardımcı olur. Kalıcı bir koku oluşturan bu oda kokuları, bulunduğun ortama istediğin atmosferi yayabilmene yardımcı oluyor.
 
Bu oda kokularını kullanırken dikkat etmen gereken birkaç küçük detay da bulunuyor.  Özellikle kokunun yoğunluğunu ayarlayamamaktan korkuyorsan endişe etmene gerek yok. Difüzör içine konulan çubuklar ne yoğunlukta koku yaymak istediğini ayarlayabilmene yardımcı oluyor. Dolayısıyla kokunun hafif düzeyde yayılmasını istiyorsan 2 çubuk yerleştirebilir, yoğun bir koku istiyorsan da tüm çubukları yerleştirebilirsin. Eğer hafifi kokular seviyorsan pudra kokusu veya çiçeksi kokuları seçebilirsin. Dilersen odunsu kokular ile de evinin harika kokmasını sağlayabilmen mümkün. Peki bu çubuklu o da kokuları neler:


 • Chakra New Room Bouquet Powder Pleasure: Chakra markasının bu oda kokusu hafif kokusu be kalıcılığı ile en iyi oda parfümü çeşitleri arasında ilk sırada yer alıyor.

 • Pierre Cardin Redd Diffser Sandalwood: Pierre Cardin’in sevilen odunsu kokuları arasında yer alan bu oda kokusu kalıcılığı ile öne çıkan evinizin mis gibi kokmasını sağlıyor.

 • Air Wick Kokulu Çubuklar: Oda kokuları ile öne çıkan bir marka olan Air Wick, kokulu çubukları ile istediğiniz kokuyu evlerinize taşıyabilmenize yardımcı oluyor, Yaz Aşkı, Çiçek Bahçesi gibi farklı koku çeşitleri ile karışına çıkıyor.

 • Madame Coco Repertoire- Soie & Satin: Ev kokusu tavsiyesi olarak en sevilen kokular arasında olan bu oda kokusu, kalıcılığı ve uzun süreli kullanımı ile aradığın çeşitlere örnek olabilir. Sen de bu kokuyu denemek istiyorsan Kasım ayına kadar Madamecoco.com üzerinden yapacağın alışverişlerde indirimli fırsatlardan yararlanabilirsin.


Sprey Oda Kokuları
Kalıcı oda kokusu, çeşitlerinden bir diğeri de sprey oda kokuları oluyor. Oda kokusunu hızlı bir şekilde ferahlatmak ve hoş koku yaymak için tercih edilen bu spreyler, kullanımı pratik oluşu ile pek çok kişi tarafından tercih ediliyor. Özellikle her evde bulunması gereken oda kokularından birini oluşturuyor. Bu oda kokular, aerosol sprey ve pompalı spreyler olmak üzere iki farklı formata sahip. Genellikle basınçlı bir kap ve şişe içinde bulunurlar. Bu oda kokuları da tıpkı çubuk kokular gibi bulunduğun ortamın atmosferini değiştirmek, kötü kokuları engellemek için tercih ediliyor. Sprey oda kokuları evinin havasını anında tazeleyerek hoş bir ambiyans yaratabilmene yardımcı oluyor. İhtiyaç ve isteklerine göre şekillenen bu kokular, evinin her köşesinde hoş bir atmosfer yaratabilmeni sağlıyor.
 
Sprey oda kokuları, kullanırken sevdiğin ve tarzına uygun bir koku tercih etmelisin. Çiçeksi notalardan odunsu notalara kadar geniş bir koku skalası bulunuyor. Bu çeşitler arasından sen de istediğin kokuyu seçebilirsin. Bu oda kokularını sıkarken aşırıya kaçmamak önemli. Aksi takdirde fazla miktarda sprey kullanmak bulunduğun ortamı ferahlatmak yerine bunaltabilir. Bunun için bir iki püskürtme bulunduğun ortamı ferahlatmana yardımcı olacaktır.  Peki önerilen sprey oda kokuları nelerdir, şimdi de onlara bakalım.


 • Air Wick Oda Kokusu: En çok tercih edilen oda spreylerinden olan Air Wick, kalıcı oda parfümü çeşitlerinden biri. Üstelik en çok tercih edilen oda kokuları arasında. Birden fazla kokuya sahip olması ile pek çok zevke de hitap edebiliyor. 70 güne kadar etkili ve kalıcı kokusu ile evinin her zaman güzel kokmasını sağlıyor.

 • Glade Aerosol Oda Kokusu: Glade aerosol oda kokuları arasında en çok okyanus esintisi kokusu öne çıksa da pek çok çeşidi de beğenilen ürünler arasında. Kalıcı oda spreyi olarak ön plana çıkan bu oda kokusunu da tercih edebilirsin.

 • English Home Sprey Oda Kokusu: Sevilen çiçeksi kokulara sahip olan English Home oda spreyleri Pure çeşidi ile öne çıkıyor. Gün boyu kalıcı etkiye sahip olan bu koku, yaşam alanını derinden etkiliyor.

 • Lofty Oda ve Çamaşır Kokusu: Çok yönlü kullanıma sahip olan Lofty markası sevilen kokuları hem evine hem de çamaşırlarına uygulamayabilmeni sağlıyor. Vegan formülüyle bilinen bu koku yasemin kokusu ile öne çıkıyor.


Sen de tüm bu kokuları incelemek istiyorsan carrefoursa.com üzerinden bulabilir ve Tıkla Kazan butonuyla %3 Paracık kazanabilirsin.
Otomatik Oda Kokuları
Dekoratif bir şişe içerisinde oda kokusunun yer aldığı otomatik oda kokuları geniş bir yelpazeye sahip. Uçucu bir formüle sahip olan bu oda kokuları, hava ile temas ettiğinde ortama hoş kokular yayıyor. Kötü kokuların bastırılmasına yardımcı olan bu kalıcı oda parfümleri, bulunduğu ortamı daima ferah olmasını sağlıyor. Herhangi bir müdahale gerektirmeden kullanılabilen bu ürünler, dekoratif bir duruşa sahip olmaları ile de tercih edilen ürünler arasında yer alıyor. Bu ürünleri kullanırken fazla ağır olmayan kokuları tercih edebilirsin. Kullanmak istemediğin zamanlarda kapatılabilme özelliğine de sahip olan bu kokular fonksiyonel olmaları ile de tercih ediliyor. Bu kokuların yanında cihaz ile çalışan otomatik sprey oda kokuları da bulunuyor. Bu modeller ise belirli aralıklarla spreye basarak oda kokusunun tazelenmesini sağlıyor. Otomatik oda kokuları önerileri ise şu şekilde sıralanabilir:


 • Febreze Hava Ferahlatıcı Oda Kokusu: Genellikle banyo için tercih edilen Febreze oda kokusu, en iyi kalıcı oda kokusu çeşitleri arasında yer alıyor. Dağ esintili kokusu ile bulunduğu ortamı ferahlatabilmeye yardımcı oluyor.

 • Air Wick Decosphere: En çok tercih edilen otomatik oda kokularından olan Air Wick Desosphere, turunç kokularının bir araya gelmesiyle oluşan kokusu ile kullanıcıların beğenisini kazanıyor. Dekoratif görünümü ile de dikkatleri üzerine çeken bu oda kokusu şık tasarımı ile de ilgi görüyor.

 • Air Wick Freshmatik: Otomatik makinesi ile birlikte bulunana sprey oda kokusu, senin tazelemene gerek kalmadan belirli aralıklarla oda kokusunu tazelenmesini sağlıyor.


Dilersen oda kokusu olarak tütsü de kullanabilirsin. Tütsü Nedir? Faydaları Ve Özellikleri Nelerdir? yazımız üzerinden detaylı bilgilere ulaşabilirsin.