Kışı adrenalin dolu bir sporla mı yoksa daha sakin bir etkinlikle mi geçirmek istersin? Listemizden sana uygun olanı hemen seç!

Her mevsimi hayatın tadını çıkarmak için bir fırsat bilenlerin, kışın yapılacak aktiviteler söz konusu olduğunda da söyleyecekleri vardır... Peki senin kış etkinlikleri listen hazır mı? Hep istediğin o kışa özgü kamp için hazırlıklara başladın mı ya da kızakla kaymak için hangi kente gitmeyi planladın? Kendine, sevdiklerin ile beraber dört dörtlük kış aktiviteleri senin için derlediğimiz listeye mutlaka göz at!

 Bir Kış Tatili İyi Gider


İlkbahar ve yazın gelmesini dört gözle beklerken boş zamanlarını eğlenceli aktiviteler ile geçirmeye ne dersin? Kış tatilleri tabii ki bu iş için biçilmiş kaftan! İster kar manzaralarına karşı sıcacık kahveni yudumla ister ilk kayak deneyimin için kolları sıva. Türkiye'de harika bir kış tatili için gidebileceğin sayısız yer var:
 • Uludağ: Fazla söze gerek yok. Kış tatil denildiği zaman rotanı direkt Uludağ'a çevirebilirsin. Kayak otelleri ve bembeyaz manzaraları ile Uludağ hayatında mutlaka gidip görmen gereken yerler arasında.

 • Kapadokya: Kapadokya'nın mistik havasını içine solumak için yazı bekleme. Balon turu sayesinde bırak ayakların antik kara parçaları üzerinde yükselsin.

 • Ağva: İstanbullu'nun hafta sonu kaçamakları için belki de en doğru adres. Güne doğa ile iç içe bir kahvaltıyla başlayabilir, şehre bol oksijen alıp dönebilirsin.

 • Sapanca: Kışın tatil yapılacak yerler arasında İstanbul'a yakınlığı dolayısıyla çokça tercih edilen Sapanca, doğa olayları ile meydana gelmiş gölünden çok söz ettiriyor. Bu harika manzarayı görmek için daha fazla vakit kaybetme.

 • Eskişehir: Soğuğuna değecek bir yer varsa o da şüphesiz ki Eskişehir'dir. Modern yapısı ile seyahat etmek isteyenleri kendisine çeken kent, Porsuk Çayı'ndan müzelerine, tarihî Odunpazarı evlerinden yerel lezzetlerine kadar çekebileceğin bolca fotoğraf malzemesine sahip.

 • Safranbolu: Osmanlı mimarisinin peşinden gitmek istersen kendini Karabük'ün meşhur Safranbolu evlerine bırakabilirsin.

 • Erciyes: Aslında sönmüş bir volkan olan Erciyes Dağı, Kayseri'nin güneyinde yükselmesi ile biliniyor. Kış sporu ve kış turizmi açısından en bereketli topraklardan Erciyes'e gitmen için çok sebep var!Kayak malzemeleri almak istiyorsan, hemen Boyner’i tercih edebilir, Hopi’ye özel anlaşmalar sayesinde alışverişlerinde Paracık kazanabilirsin.
 Outdoor Deneyimler İçin Kış Kampına Ne Dersin?


Kış tatili için gidebileceğin pek çok yer, aslında kamp yapmak için de ideal biliyor muydun? Erciyes'ten Kapadokya'ya kadar kışın kamp yapılacak yerler listesi Türkiye'nin çokça zengin olduğu bir liste. Kendini doğanın kollarına bırakmak istersen farklı seçenekler de var. Biraz daha Akdeniz Bölgesi'ne inmek isteyenleri Antalya, mistik ve antik havası ile karşılıyor. Burada farklı pek çok kış kamp alanı bulabilirsin. Milli Park statüsünde sayılan Kaz Dağları da özel kamp yerleri ile seni bekliyor. İç Anadolu Bölgesi'nin kendine has yapısını görmek istersen Niğde Aladağlar senin için doğru adres. Tırmanıştan yürüyüşe kadar Aladağlar 50'yi aşkın zirvesi ile Türkiye'nin dağcılık cennetlerinden biri. Bolu'da ise gidebileceğin en iyi adreslerden biri şüphesiz ki Yedigöller Milli Parkı... Batı Karadeniz'de yer alan park, 236 adet bitki türü içermesi ile de kendini doğanın engin kollarına atmak isteyenler için çok cazip. Unutmadan... Kış kampı yapacaksan gideceğin yerlerde telefon çekip çekmediğini, özel kamp yerleri olup olmadığını önceden araştırmayı unutma. Ayrıca çadırından kıyafetlerine kadar seni sıcak tutacak, kış koşullarına dayanıklı malzemeler almayı ihmal etme. Kamp yapmak için hangi ekipmanlara ihtiyaç duyduğunu öğrenmen içinse bu blog yazımızı okuyabilirsin.

Kış kampı için gereken tüm malzemelerini tamamlarken Paracık kazanmak için hemen bu sayfamızdaki kampanyamızdan yararlanmaya başla!
 Trekking İçin Uygun Zamanı Kolla


Kış etkinlikleri arasında hafif doğa sporlarını seviyorsan trekking vazgeçilmezin olacak. Bu uzun yürüyüşler, mental açıdan sana iyi gelebileceği gibi bedensel olarak da stres atabilirsin. Ülkemizde trekking yapmak için gidebileceğin çok nokta var. Fethiye'den Antalya'ya kadar uzanan Likya Yolu, Doğu Karadeniz sahili boyunca devam eden Kaçkar Dağları, yine Antalya'da Türkiye'nin en uzun kanyonlarından Köprülü Kanyon Milli Parkı, Yalova'da Erikli Yaylası, Aksaray'da adı tarihî kaynaklara kadar uzanan Ihlara uzun mu uzun doğa yürüyüşlerin için gidebileceğin en popüler lokasyonlar arasında. Fakat şunu unutma: Trekking yaparken bir dizi önlem ve ekipman alman da gerekecek. İşte onlardan bazıları:
 • Normal ayak numarandan bir numara daha büyük, kalın tabanlı, su ve kar geçirmeyen sağlam bir ayakkabı, Gerekli araç - gereçlerini taşımak için orta boy sırt çantası,

 • Tepe tırmanırken işlerini kolaylaştıracak dayanıklı bir baton,

 • Trekking pantolonu,

 • Kış olduğu için içlik ve rüzgarlık

 • Telefonun şarjının bitmesi riskine karşı GPS Cihazı,

 • Geç kalma ihtimaline karşı kafa lambası,

 • Boyunluk,

 • ÇakıTrekking için uygun ekipman ve kıyafetler satın alırken de Paracık kazanma fırsatını yakalamak ister misin? Yalı Spor’dan yapacağın alışverişler ile Hopi’nin sunduğu bu kampanyadan dilediğin kadar faydalanabilirsin!
 Kayağa Alternatif Olarak Kızakla Kayma


Şayet kayak öğrenmek için vaktin yoksa ya da bu kış aktivitesi ilgini çekmiyorsa, belki de senin eğlencen kızakla kaymaktır. Pek çok kayak merkezinin, kayak yapmak istemeyenler tarafından ziyaret edilmesini sağlayan şey de kızakla kayma etkinliğidir. Türkiye'de kızakla kaymak için gidebileceğin yerlerden bazıları şöyle:
 • Kartepe, Kocaeli

 • Elmadağ, Ankara

 • Palandöken, Erzurum
   Doğu Ekspresi İle Ankara'dan Kars'a


Yapılacak en popüler kış aktivitelerinden biri de tabii ki Doğu Ekspresi ile yolculuk etmek olacak. Ankara'dan başlayıp Kars'a kadar uzanan bu taşıma hattı, Türkiye'nin doğu illerinin güzelliklerine tanık olman için harika bir şans. Yürüyüş gruplarından fotoğraf sanatçılarına, öğrencilerden öğretmenlere kadar farklı pek çok kesimin ilgisini çeken Doğu Ekspresi, yaklaşık 26 saat süren bu seferi ile tren seyahatini deneyimlemek isteyenlerin de bir numaralı etkinlikleri arasında. Üstüne üstlük, kış turizminin gözde kentlerinden Kars'a gitmek ve burada konaklamak istersen de yolculuğunu bu şekilde tamamlayabilirsin.
 İstanbul'da Karış Karış Dolaşmak


İstanbul önce Haliç’in güneyindeki küçük bir yarımada üzerinde kurulmuştu. Daha sonra ise genişledi ve Haliç’in kuzey kesimi ile İstanbul Boğazı’nın her iki yakasına yayıldı. Coğrafi yapısından ev sahipliği yaptığı medeniyetlere, topluluklara kadar da kentin izinden gitmek bir değil, birkaç ömürle dahi bitmeyecek bir eylem. Peki kış aylarında İstanbul'da gezip görebileceğin yerler ile bir yerden başlamak ister misin? İşte bazı yerler!
 • Topkapı Sarayı

 • Dolmabahçe Sarayı

 • Pierre Loti

 • Rumeli Hisarı

 • Tarihi Vefa Bozacısı

 • Sultanahmet Meydanı ve Sultanahmet Cami

 • Emirgân Korusu

 • Gülhane Parkı

 • Rahmi M. Koç Müzesi

 • Madame Tussauds Istanbul Balmumu Müzesi
   Termal Tesislerde Huzurlu Bir Gün


Kış aktiviteleri içerisinde, iş hayatının yoruculuğunu geride bırakmak istediğinde termal tesisleri de seçebilirsin. Kaplıca ve şifalı sular bakımından Türkiye'nin zengin bir ülke olması, ideal bir termal tesis bulmanı kolaylaştıracak. Yalova, Afyon, Bursa, Kırşehir, Altınoluk, Manisa gibi farklı pek çok kentte termal oteller bulunuyor. Misafirlerini huzur dolu bir deneyim vadeden otelleri araştırabilir, gitmek istediğin kente göre bir seçimde bulunabilirsin. Belirli sıcaklık derecelerine sahip suların etrafındaki alanlara kurulan tesisler, bu şifalı suları ile huzur dolu anların yanı sıra tedavi edici özellikler de sunuyor.
 Kışın Evinde Bitki Yetiştirebilirsin


Evinde verimli, farklı ve güzel zaman dilimleri yaratmak istersen kış aylarında yetiştirebileceğin bitkilere ilgi duyabilirsin. Evinde renk renk çiçekler açmasını sağlarken bu harika uğraşı ile beraber vaktin nasıl geçtiğini unutacaksın. Üstelik kışın yetiştirebileceğin bitkilerin çoğunun bakımı da kolay. Böylece ev dekorasyonunda da yenilik yapabilirsin. Çiçekçilerden de kolayca temin edebileceğin bitkilerden birini seçebilirsin:
 • Frezya çiçeği: Kış ve sonbaharda ekimi yapılabilen, ilkbaharda çiçek açmaya başlayan bir bitki.

 • Yasemin çiçeği: Kış aylarında 4 saat kadar ışık alarak yetiştirebileceğin, bakımı kolay bir bitki.

 • Kardelen çiçeği: Adını da karı delip yüzeye çıkmasından aldığı tahmin edilen kardelen, soğuğa da dayanıklı.

 • Nergis çiçeği: Haftada bir kez sulayıp Güneş ışığına doğrudan maruz bırakmadan yetiştirebileceğin bir bitki.

 • Havuç: Şubat ayından kasım ayına kadar ekimi yapılabilen havuç, saksıda kolayca yetişebiliyor.Ayrıca soğuğa dayanıklı daha pek çok bitki hakkında bilgi almak istersen bu blog yazımızı da inceleyebilirsin.