Madrid ve Barcelona’yı gördüysen, sıradaki İspanya tatiline hazırsın demektir. Endülüs Özerk Bölgesi’nin en önemli şehri Sevilla ve en sevilenlerinden Granada, İspanya’yı daha yakından tanımak için şahane destinasyonlar! Malaga, Cordoba, Cadiz, Benalmadena ve Ronda da elbette çok hoş ve mutlaka görülmeli. Müslüman kültürüyle Hristiyan kültürünün iç içe geçtiği, Arap ve Latin ruhunun bütünleştiği bu eşsiz bölgenin mimarisi de dudak uçuklatıyor.

Sevilla, Granada ve Malaga


Endülüs, Avrupa’nın güney batısının ucunda. Bölgeye tam bir Akdeniz iklimi hâkim. Bugün nüfusun %75’i Hristiyan, geri kalanı çeşitli dinlerden. Ancak tarihte Müslümanların yoğun olarak yaşadıkları bir bölge. İstanbul’dan Sevilla, Granada ve Malaga’ya devamlı uçak seferleri düzenleniyor. Eğer bir tur ile Endülüs gezisine çıkmayı planlıyorsan işin çok kolay. Ancak Endülüs gezini kendin planlayacaksan, otobüs ve trenlere göz gezdirmende fayda var, çünkü şehirler arası seyahat etmen gerekecek. Sevilla, metro kullanabileceğin bir şehir ancak Granada sadece otobüsle ulaşıma uygun.

Sevilla


Sevilla Centro, yani Sevilla’nın şehir merkezi, konaklamak için en ideal yer ama farkın olsun istersen Alameda’ya alıcı gözle bakabilirsin. Daha uygun fiyatlı yerler için Macarena’ya, gösterişli bir yer istiyorsan El Arenal’a odaklanabilirsin.
 
Merkezde kalırsan ulaşımın kolay. Sanat ve alışveriş ilgini çekiyorsa Endülüs turunun Seville ayağında eski şehirde kalmaya çalış. Sanat galerileri, alışveriş sokakları bu bölgede. Oteline yerleştikten sonra mutlaka Sevilla Katedrali ve Girada Çan Kulesi’ni görmek üzere bir program yap. Kristof Kolomb’un mezarı da burada bulunuyor.
 


Game of Thrones Dizisindeki The Water Gardens of Dorne


Real Alcazar da görmen gereken yapılar arasında. Sevilla deyince akla gelen ilk yapılardan biri bu saray. Game of Thrones dizisinde The Water Gardens Of Dorne olarak geçiyor. Plaza de Espana, Endülüs gezinde fotoğraf çektirmen gereken önemli bir nokta. Her yerinden İspanyol mimarisi fışkırıyor. Buradaki Vicente Traver Çeşmesi’ni gördükten sonra fayton turuna da katılabilir, hatta kanallarda sandal sefasına çıkabilirsin. Bu meydanda, Flamenko gösterileri ile karşılaşmamana imkân yok.

Santa Cruz Mahallesi


Dar ve renkli sokaklarıyla ünlü Santa Cruz Mahallesi de görmekten keyif alabileceğin yerler arasında. Burada binalar birbirine o kadar yakın ki bölge Öpücük Sokağı olarak anılıyor. Flamenko ilgini çekiyorsa Museo de Baile Flamenco’yu da gezmeni öneririm. Etkinlik biletleri için önceden rezervasyon yaptırmayı ihmal etme, yer bulmak kolay olmayabiliyor.

 

Sevilla'da Alışveriş


Sevilla gezini şık bir alışverişle taçlandırmak istiyorsan şehrin en hoş caddelerinden Calle Sierpes’e gidebilirsin. Şehrin zenginlerini yakından görmek, bir de bu havayı solumak için bir öğlen, bölgenin hoş kafelerinden birinde bir kahve içebilirsin. Lütfen Endülüs turunu ve Sevilla şehrini Hospital de los Venerables’i görmeden tamamlama. Bir barok şaheseri olan bu yapıda 17. yüzyıl tablolarını incelerken renkler başını döndürecek.  

Granada


Granada İspanyolcada “nar” anlamına geliyor ve tahmin edebileceğin gibi bu eşsiz Endülüs şehri nar ağaçlarıyla kaplı. Şehirde 8 yüzyıl boyunca Arap hanedanlıkları hüküm sürmüş. Burası için Arap ve Latin ruhunun iç içe geçtiği, duygularını doruklarda yaşayanların şehri desem haksızlık etmiş olmam.
 
Şehre ilk kez geliyorsan Granada merkezde kalmanı tavsiye ederim. Ama tarihi mekânlar ilgimi çekiyor dersen, Albaicin & Sacromonte tam sana göre. En havalı adreslerin peşindeysen El Realejo’ya mutlaka bakmalısın. Sevilla sonrası Endülüs turuna Granada ile devam ediyorsan, kalmasan bile buraya uğramanda yarar var.
 
Merkezde zaman geçirirken El Vogue’daki gece hayatı seni senden alabilir. Bitmek bilmeyen partilerin yapıldığı bu bölgede çok eğleneceksin. Ama dikkat et, sabah baş ağrısıyla uyanıp şehrin tarihi güzelliklerini kaçırma.
 
Granada Katedrali, Albayzin, Sacromonte’yi görmek, Nueva Meydanı ile Bib Rambia Meydanı’nın ortasında kalan caddelerdeki oryantal çarşılarda alışveriş etmek isteyebilirsin. Burada fajalauza adındaki seramiklerden, taracea adındaki ahşap malzemelerden, granadino farolas denen lambalardan alabilirsin.