Yaz sıcaklarının kendini iyice hissettirmeye başladığı bu günlerde klima havasına olan ihtiyacımız da arttı. Bunaltıcı sıcaklardan kurtaran klima, evlerin ve ofislerin vazgeçilmezi. Özellikle iş yerlerinde hava değişimleri performans üzerinde olumsuz etkiler yaratabiliyor. O yüzden çalışma ortamında doğru sıcaklık dengesi çok önemli. Bu sebeple bankalarda ya da ofislerde güçlü salon tipi klima kullanılıyor. Gelişen teknoloji ile salon tipi klima çeşitleri de arttı. Doğru klimayı bulmak artık hiç de kolay değil. Birçok seçenek arasından mekâna en uygun olanı seçmek için detaylı bir araştırma gerekiyor. Kullanılacağı ortam, kapasitesi, enerji tasarrufu, hijyen şartları, sesi ve konforu gibi birçok detay klima seçiminde belirleyici oluyor. İhtiyacına en uygun salon tipi klimayı seçerken nelere dikkat etmen gerektiğini sizin için araştırdım.

Neden Salon Tipi Klima?Salon tipi klima öncelikle yüksek soğutma kapasitesi nedeniyle tercih ediliyor. Ortamı kısa sürede soğutan salon tipi klima, duvara monte edilmeye gerek olmadan sadece bulunduğu alanı kaplıyor. Güçlü üfleme performansı, estetik görüntüsü, havalandırma için cam ya da pencereye ihtiyaç olmaması gibi nedenler, çalışma ortamlarında sıklıkla tercih edilmesini sağlıyor. Evlerin salonları için klima arayışı söz konusuysa, yüksek BTU değeri odaklanması gereken konular arasında yer alıyor.


Kapasitesi Ne Olmalı?Klima seçiminde en önemli kriterlerin başında kapasite geliyor. Klimalar farklı genişlikteki alanlara göre üretiliyor. Bu yüzden klimanın iklimlendireceği alanın büyüklüğü ya da küçüklüğü önem taşıyor. Küçük alanlar için seçilen güçlü kapasiteli klimalar ya da geniş alanlar için seçilen daha düşük kapasiteli klimalar istenen performansı sağlayamayabiliyor.


BTU Nedir?Klima seçiminde kapasiteden sonra gelen önemli bir diğer kriter ise BTU değeri. BTU değeri, klimanın soğutma ve ısıtma gücünü ifade ediyor. Bu da klimanın kullanılacağı mekânın genişliği, ortamdaki kişi sayısı ve hatta yaşanan coğrafyaya göre değişiyor.


Enerji TasarrufuKlima seçimindeki bir diğer önemli kriter ise klimanın ne kadar enerji kullandığı. Enerji tasarrufunu doğru yapan bir klima, enerji tüketimini azaltıp faturayı daha aşağı çekebiliyor. Burada da klimanın enerji sınıfını iyi araştırmak gerekiyor. Klimalarda A, A+, A++, A+++ olmak üzere dört ayrı enerji sınıfı bulunuyor. A+++’ya ne kadar yakın bir klima tercih edilirse enerji tüketimi o kadar azalıyor.


Inverter Teknolojisi Nedir?Teknolojinin gelişmesiyle klimalar da yenileniyor. Inverter teknolojisi de bu yeniliklerden biri. Inverter klimalarda, klasik klimalar gibi aç ya da kapa yapmaya gerek kalmıyor. Havanın derecesi istediğin sıcaklık ya da soğukluğa eriştiğinde kapamaya gerek olmuyor. Enerji tasarrufuna geçerek çalışmaya devam ediyor ve ideal sıcaklığı koruyor.


Sessiz Klimalar Tercih NedeniTüm gününü geçirdiğin ev ya da ofiste yüksek sesle çalışan bir klima her zaman rahatsızlık sebebi olacaktır. Bu yüzden klima alırken tercihini daha sessiz ya da sessiz mod özelliği olan klimalardan yana kullanmaya özen göstermelisin.


Temiz Hava TeknolojisiKlimaların uzun süre çalıştığı ve havalandırmanın da olmadığı yerlerde temiz havayı kontrol etmek önem kazanıyor. Bu sebeple sadece ısıtma ya da soğutmaya değil, yaşanılan ortamın havasını da temiz tutabilen klima teknolojilerine yönelmek gerekiyor.