Doğu medeniyetlerinde bin yıllardır sağlık, mutluluk ve bilgeliğin anahtarı olarak anılan çay, son yıllarda Batı dünyasının daha da ilgisini çekti. Yapılan bilimsel araştırmalar gösteriyor ki çay, mikrop öldürücü özelliklere sahip. Ayrıca bazı çay türleri kanserden kalp hastalıklarına, diyabetten kolesterole kadar pek çok sağlık problemine iyi geliyor. Kahveden daha az kafeine sahip bu mucizevi bitkiyi ve yeşil çay, beyaz çay gibi türlerini yakından tanımak istersen yazının devamını okumadan geçme!

Tüm Faydalarıyla Çay 


Dünyada onlarca çay çeşidi var ancak en popüler olanları siyah çay, yeşil çay, beyaz çay, oolong çayı ve pu’erh çayı. Bu saydıklarımdan ilk ikisi Türkiye’de çok uzun yıllardır biliniyor. Diğerleri ise son birkaç yılda giderek tanınmaya ve popülerleşmeye başladı. Saydığım çay türlerinin hepsi “camellia sinensis” adlı bir bitkiden üretiliyor. Bu bitkiden üretilen çay türlerinin ortak özelliği ise içeriğinde flavonoid denilen bir antioksidan maddenin bulunması. Belki biliyorsundur antioksidanlar, kanser ve kalp damar rahatsızlıklarına neden olan serbest radikallerle savaşıyor. Ayrıca tüm çayların içinde bulunan kafein ve teanin beyni olumlu yönde etkiliyor ve zihni netleştiriyor. Kısacası, her gün bir bardak çay içerek hem beden hem de zihin sağlığına onlarca fayda sağlamış oluyorsun. Yukarıda saydığım çay türlerinin faydalarını öğrenmek ister misin?
 

Siyah Çay 


Türkiye’de en çok tüketilen içecek olan siyah çay, fermante edilmiş çay yapraklarından elde ediliyor. Çay türleri arasında en yüksek kafein içeren siyah çay için kahvenin ülkemizdeki en büyük rakibi denebilir. Çay yaprakları işlem gördükçe içeriğindeki polifenol miktarları düşüyor. Ancak fermante edilmiş siyah çay yine de antioksidan bakımından çok zengin ve sağlığa çok sayıda faydası var. Siyah çay bağışıklık sistemini güçlendiriyor, ağızda plak oluşumunu önleyerek diş sağlığını destekliyor, kalp krizi ve diyabete yakalanma riskini azaltıyor. Ayrıca yapılan araştırmalar, siyah çayın sigara içmekten zarar gören ciğerleri bir parça koruduğunu gösteriyor. Tabii bu, sigara alışkanlığına devam etmek için bir neden değil! 

 

Yeşil Çay 


Yeşil çay, insan sağlığı üzerinde pek çok faydası olduğu bilinen yüksek EGCG (Epigallokateşin Gallat) konsantrasyonu içeriyor. EGCG bir polifenol türü ve serbest radikallerin oluşumunu büyük oranda önlüyor. Bu sayede akciğerden pankreasa, mesaneden meme kanserine yeşil çay pek çok kanser türünün büyümesini önlüyor. Ayrıca yeşil çay, içindeki antioksidanlar sayesinde yağ yakıyor, atardamarların tıkanmasını önlüyor, stresi azaltıyor, Alzheimer ve parkinson hastalıklarının riskini azaltıyor ve kolesterol seviyelerini düzenliyor. Yeşil çayın içinde kahve kadar olmasa da bir miktar kafein olduğu için gece yerine gündüz tüketmeni öneririm. 

 

Beyaz Çay 


“Camellia sinensis” bitkisinin yaprakları henüz açılmadan, etrafında beyaz tüyler varken toplandığı için bu adı alan beyaz çay, en az işlem gören çay türlerinden biri olduğu için antioksidan bakımından çok zengin. Beyaz çay kalp rahatsızlıklarına karşı koruyor, kansere karşı savaşıyor ve insülin direnci riskini düşürüyor. 

 

Oolong Çayı 


Geleneksel bir Çin çayı olan Oolong, oksitlenme oranı olarak yeşil ve siyah çay arasında bir yerde duruyor. Tıpkı siyah ve yeşil çay gibi çeşitli mineral, vitamin ve antioksidan barındıran Oolong çayı diyabeti önlemeye yardımcı oluyor, kalp sağlığını geliştiriyor ve metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeyi kolaylaştırıyor. 
 

Pu’erh Çayı 


Bir başka Çin çayı olan Pu’erh, içeriğindeki kafein sayesinde dikkatini toplamanı sağlıyor ve enerji seviyeni yükseltiyor. Kan dolaşımını artıran ve beyne oksijen gönderen Pu’erh çayı, baş ağrılarına karşı birebir. Ayrıca bazı çalışmalar bu çay türünün kötü kolesterolü düşürdüğünü gösteriyor.