İstediğin lezzette kahve içmek istiyorsan doğru yerdesin. Her zevke uygun olarak seçtiğimiz kahve makinelerine göz atmak için okumaya devam edebilirisin!

Dünya genelinde milyonlarca insan tarafından tüketilen kahve güne enerjik başlamak veya ayılmak isteyenlerin tercihi oluyor. Günün yoğun temposu içerisinde küçük molaların, keyifli bir sohbetin eşlikçisi olan kahveler her zaman iyi bir arkadaş. Fakat kahve tutkunları için mükemmel bir kahveyi yakalamak kimi zaman zor olabiliyor. Kahvenin kalitesi başta olmak üzere nasıl yapıldığı da tadını etkileyen unsurlar arasında. Bunun için de iyi bir kahve makinesi tercih etmek önemli noktayı ifade ediyor. Fakat geniş model skalası içerisinde doğru kahve makinesini tercih etmek de zorlaşıyor. Seni bu karmaşa ve zorluk içerisinden kurtarmak için küçük bir araştırma yaptık ve kahve makinesi önerileri altından hangi özelliklere dikkat ederek kahve makinesi seçebileceğini derledik. İşte ideal kahve makinesini bulabilmen için dikkat etmen gerekenler! 

Türk Kahvesi Makineleri
Türk kahvesi, Türk kültürünün vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Kahve tutkunlarının da vazgeçilmezleri arasında. Peki iyi ve kıvamında bir Türk kahvesi için nasıl bir makine kullanmak gerekiyor? Türk kahvesi makinesi seçerken göz önüne alabileceğin faktörler şu şekilde sıralanabilir:


 • Marka ve kaliteye dikkat etmelisin. Tüm kahve makinelerinde olduğu gibi Türk kahvesi makinesinde de kalite oldukça önemli. Uzun yıllar kullanabileceğin bir ürün seçerek aynı lezzette kahveni yudumlayabilmene yardımcı olabilir. Bunun için kullanıcı yorumları, ürün incelemelerine göz atarak aradığın kahve makinesini bulabilirsin.

 • Makinenin kapasitesi de oldukça önemli. Aynı anda kaç kahve yapmak istediğini göz önünde bulundurarak cezve hacminin geniş mi dar mı olması gerektiğine kara verebilirsin. Bu durum ne kadar sık kullanacağın ya da kaç kişiye servis yapacağınla da alakalı. Eğer kalabalık bir ailen veya arkadaş grubun varsa çift hazneli kahve makinesi modellerini tercih edebilir, aynı anda birden fazla kahve yapabilirsin. 10 kapasiteye kadar kahve yapabilen makineler bulunuyor. Fakat bu durumda da kapasite arttıkça boyutun da büyüyeceğini göz önünde bulundurman gerekiyor.

 • Materyal seçimi de oldukça önemli. Paslanmaz çelik ya da ısıya dayanıklı sert plastik gövdeli modeller revaçta olup kullanım alışkanlıklarına bağlı olarak seçim yapabilirsin.

 • Materyal seçimi makinenin temizliğini de etkiliyor. Dolayısıyla kullanımı ve temizliği kolay ürünleri tercih edebilirsin. Kahve haznesi elektrikli pişirme alanından ayrılabilen makineleri tercih ederek haznenin temizliğini daha rahat bir şekilde yapabilirsin.

 • Otomatik kapanma ve sesli uyarı sistemine sahip bir Türk kahvesi makinesi tercih ederek kullanım alanını daha güvenli hala getirebilirsin. Böylece kahvenin taşarak lezzetinin de bozulmasının önüne geçebilmen mümkün.

 Filtre Kahve Makinesi
Kahve tutkunlarının bir numaralı kahvelerinden olan filtre kahveler, özel demleme imkanları sayesinde harika bir lezzet sunuyor. İyi öğürülmüş kahve çekirdekleri uygun kahve makinesine konulduğunda aradığın lezzeti bulabilmende sana yardımcı olabiliyor. Fakat burada filtre kahve makinesinin de büyük bir katkısı var.  Demleme ayarı ve yöntemine göre kahvenin lezzeti değişebiliyor. Dolayısıyla en iyi demleme pratiğine sahip makineyi tercih etmek gerekiyor. Bunun için filtre kahve makinesi alırken birkaç detaya dikkat edebilirsin. Bu detaylar şu şekilde sıralanabilir:


 • Filtre kahve makineleri kendiliğinden filtreli ve filtresiz olmak üzere ikiye ayrılır. Filtreli modellerde kağıt kullanmana gerek olmayıp kahve kendiliğinden süzülür. Filtresiz kahve makinesinde harici olarak kâğıt filtre kullanılması gerekiyor. Bu durum lezzeti de etkileyebiliyor. Eğer pürüzsüz berrak bir kahve istiyorsanız kâğıt filtre kullanabileceğin bir makine tercih edebilir, daha koyu ve az pürüzsüz bir kahve istiyorsan da filtreli kahve makinesi modellerini seçebilirsin.

 • Su haznesi kapasitesi önemli. Kaç kişiye kadar kahve demlemek istediğini göz önünde bulundurarak buna uygun hazneye sahip makineleri tercih edebilirsin. Geniş kapasiteye sahip modeller boyut olarak da büyük ebatlara sahip olacağı için kahve makinesi koyacağın alanın da düşünerek senin için en iyi filtre kahve makinesini seçebilirsin. Orta ebatlarda 4-5 kişiye kahve çıkartabilen makineleri tercih ederek davetsiz misafirlerini de kahve içmeden göndermemiş olursun. Dilersen tek kişilik termos modellerini tercih edebilir, kahveni dilediğin yere kolaylıkla götürebilirsin.

 • Otomatik çalışma özelliğine sahip olan modeller hayatını kolaylaştırabilir. Özellikle sabahları uyanınca kahvesiz uyanamıyorum diyorsan bu modeller tam sana göre. Akşamdan kahveyi ve suyu makineye koyarak saati ayarlayarak sabah istediğin saate kahveni hazır bulabilirsin.

 • Makinenin ısıtıcılı sürahili olması da filtre kahve makinesine fonksiyonel bir kullanım alanı oluşturuyor. Kahve makinesi çalışır durumdayken kahveni sıcak tutarak her daim taze ve sıcak kahve içebilmeni sağlıyor. Sen de gün içinde belirli aralıklara kahve tüketmeyi seviyorsan filtre kahve makinesi önerisi olarak bu modelleri bir kenara not alabilirsin.

 • Filtre kahve makinesinin kalitesi de kahvenin lezzeti açısından önemli noktalar arasında. Düşük kaliteye sahip makineler aradığın lezzeti yakalayamamana neden olabilir. Dolayısıyla kaliteli, cam veya çelik hazneye sahip, içi paslanmaz çelik olan makineleri tercih edebilirsin.


Dilediğin tattaki filtre kahvelere Costa Coffee üzerinden ulaşabilir ve kahve alışverişinde %10 hediye Paracık kazanabilirsin. Tam Otomatik Kahve Makineleri
Kahvenin her çeşidini tatmak isteyenler için tasarlanan tam otomatik kahve makinesi, istenilen çeşitteki kahveyi basit bir şekilde sunuyor. Adeta bir barista hazırlamış denecek şekilde lezzetli ve kıvamlı kahveler içebilmeni sağlıyor. Espresso başta olmak üzere pek çok kahve çeşidini hazırlayabilen bu kahve makineleri, günün farklı saatlerinde farklı çeşit kahve içmek isteyenlerin tercihi oluyor. Kendi kahve, su, süt haznesine sahip olan bu makineler aynı zamanda atık kabı ve damlama tepsisine bile sahip. Hal böyle olunca fiyat açısından da diğer kahve makinelerine göre yüksek bir fiyat aralığına sahip. Fakat fiyat performans ürünleri de mevcut. Fazla bir bütçeye sahip değilsen fiyat performans ürünü olan tam otomatik kahve makinesi modelleriyle de aradığın kahve lezzetini yakalayabilirsin. Tam otomatik kahve makinesi seçerken aşağıda verilen özelliklere dikkat ederek bütçene uygun en iyi kahve makinesini tercih edebilirsin.


 • Hangi tür kahveleri yapmak istediğinizi düşünün. Bazı tam otomatik kahve makineleri yalnızca espresso yapabilirken bazıları espresso, americano, latte gibi daha pek çok kahve çeşidini yapabiliyor. İçmek istediğiniz ve isteklerinize uygun olan makineleri seçebilirsin.

 • Öğütücülerine de dikkat etmen gerekiyor. Tam otomatik kahve makineleri çoğunlukla entegre öğütücü tipine sahip. Dolayısıyla öğütücü tipi, öğütme ayarının olup olmadığı ve kalitesine dikkat etmelisin. Seramik ya da paslanmaz çelik öğütücüye sahip makineleri tercih ederek daha uzun yıllar kullanabilir ve kahvenin kalitesini artırabilirsin.

 • Su kapasitesi de dikkat et. Ne sıklıkla kahve yaptığını göz önünde bulundurarak geniş veya daha küçük su haznesine sahip modelleri tercih edebilirsin.

 • Süt ve kahve çekirdek haznesi de önemli. Kahve yapma sıklığına bağlı olarak bu ihtiyacı da belirleyebilirsin. Geniş hazneli bir model seçerek sıklıkla kahve veya suyu tazelemekten kurtulabilir, düğmeye basarak kısa sürede kahveni yudumlamaya başlayabilirsin.

 • Son olarak da bakım ve temizliği kolay olan bir model tercih etmen. Çıkarılabilir parçalara sahip olan modelleri tercih ederek tam otomatik kahve makineni rahatlıkla temizleyebilirsin.Dilersen Yaz-Kış Vazgeçilmez 5 Soğuk Kahve Tarifi yazımızı inceleyebilir, tercih edeceğiniz kahve makinesiyle bu lezzetli tarifleri deneyebilirsin.